0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

Megelőzte a jég az elhárító rendszert – Eger környékén oda a termés

Amíg a februári nagy fagyot megúszták a gyümölcsösök és a szőlők, addig az áprilisi jeget már nem. Több helyen a termés kilencven százaléka is odalett Eger környékén a jégesőket követően.

A Kerecsend és Eger ­közti kajszibarackosban ­például szinte egy ép gyümölcs nem maradt a fákon, de kárt szenvedhettek a ­környékbeli szőlőtermesztők­ is. Minde­közben Gyöngyöst és Hatvant elkerülte a felhőszakadás és a jégverés is – írta a heol.hu

A jégkármérséklő rendszereket május elsején tervezték beindítani, de ha a következő években is az ideihez hasonlóan meleg lesz az április, korábban kell üzembe helyezni az ezüst-jodidot a felhőkbe juttató berendezéseket. Egerben kedden elindították a talajgenerátorokat, de a vihar gyorsabb volt.

Hétfőn és kedden is nagy zivatarok voltak a térségben, s több helyen jég is elverte a határt, amely főleg a gyümölcsösökben okozott kárt. Pontos felmérések még nem készültek, hogy hol mekkora pusztítást végzett a jégeső, s a gazdálkodók zöme még nem is jelentette be, hogy kár érte őket.

A 25-ös út melletti barackosban viszont biztos, hogy oda lett a termés, több gazdálkodó szerint is a jég leverte a kis gyümölcsök kilencven százalékát. Áró József bízott abban, hogy jó termés lesz, hiszen az Andornaktálya határában, a dombtetőn fekvő gyümölcsöst elkerülték a fagyok.

Hétfőn kaptuk az első jeget, nagy mennyiségű csapadékkal. Kedden délután újból hatalmas vihar volt, 22 milliméter csapadékkal és sok jéggel. A jég borsószem, babszem méretű volt, de verébtojás nagyságúak is voltak közte. Ez a vihar 20 perc alatt érkezett meg. A fák ágai, levelei bírták a jégverést, de a termés nem, mert a fák lombja még nem takarta el. A termés 85-90 százaléka lehullott, ami maradt, annak többsége is értékesíthetetlen – mondta az őstermelő.

Nagy László is féltette a barackot a fagyos időszak elmúlta után, s ő is azt látja, hogy oda a termés kilenctizede. Ami a fákon maradt, az is mechanikailag sérült, étkezésre nem biztos, hogy használható. A fák aljában a föld terítve van kis barackokkal. Megemlítette azt is, hogy a jégelhárítási rendszer nem indult el, s a jég a szőlőtermelőket is érintette.

Pál Sándortól, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnökétől megtudtuk, a jégkár-elhárító rendszert május elsején szokták elindítani, de éppen a nagy hőségből fakadó veszély miatt már kedden beüzemelték. A vihar azonban olyan nagy sebességgel közeledett, hogy mire megkapták a jelzést, már itt is volt, s hiába indították el a generátorokat.

Hozzátette, úgy tudja, az agrárkamara jégkárelhárító-rendszere május elsején indulhat el, a kiépítése folyamatban van. A saját és az agrárkamarai hálózatot egyébként nem integrálták, az egriből csak egyet vettek be az újba, így egy ideig párhuzamosan fog működni a két rendszer. Mint mondta, biztonságképpen tartják meg a hegyközségét, hiszen látszott, hogy ők hamarabb elindították. A tapasztalatok függvényében döntenek majd a későbbi üzemeltetéséről.

Egerben a szőlőt is érte a jégverés

Pál Sándortól megtudtuk, a jég az egri szőlőkben főleg a város nyugati részén, a Hajdúhegy környékén okozott károkat. Ezek mértéke pár napon belül derül ki abból, hogy elszáradnak-e a fürtkezdemények.

Gyöngyösön és Hatvan vidékén nem volt jégverés, a Mátraalján eső sem, de a Jászságban szintén hullott jégeső. Székely Zoltán családi gazdálkodó elmondta, Gyöngyös vidékén szépen virágzottak a fák, a kötődés is jó, s bizakodással tekintenek a következő hónapok elé. Most egy kis esőt várnak, mert a meleg megviseli a fákat.

Mind mondta, áprilisban szokatlan a jégeső, de volt már rá példa. Tavaly május közepén volt a mindent letaroló jégverés, megfigyelhető, tehát, hogy egyre korábban fordulnak elő ilyen jelenségek. A 25 Celsius fok feletti hőmérsékleten megnő a rendkívüli időjárás kockázata. Székely Zoltán hozzátette, a környékbeli gazdálkodók bíznak abban, hogy az ezer talajgenerátorból álló kamarai jégkár-mérséklő rendszer május elsején elindul.

Forrás: heol.hu