0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Új alosztályok az agrárkamaránál

Megalakult a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Vízgazdálkodási alosztálya valamint Környezeti és fenntarthatósági alosztálya március 11-én. A két alosztály céljai közt szerepel egyebek közt a vízjogi engedélyezési folyamatok egyszerűsítése, szántóföldi vízkezelési technológiák kidolgozása, az öntözésfejlesztés, továbbá foglalkozik az ökológiai gazdálkodással, a növényvédő szerek használatával is.

Mindemellett az új vidékfejlesztési pályázatok kialakításában, a pályázók szakmai megfelelőségének segítésében is aktív szakmai szerepet vállal.

A 2018 év elején alakult meg – Kis Miklós Zsolt, a NAK általános agrárgazdasági ügyekért felelős országos alelnökének irányításával, valamint Szabó Levente (KITE Zrt.) országos osztályelnök szakmai vezetésével – a kamara Környezeti, vízgazdálkodási és fenntarthatósági osztálya. Ennek keretében jött létre most a két alosztály, melyek az országos osztálytagok észrevételeinek figyelembevételével, meghatározott munkatervvel irányozza elő az érintett gazdálkodók érdekeinek érvényesítését és a szakmai ismeretek terjesztését.

A vízgazdálkodási alosztály vezetője Varga Gyula (Irrifarm Kft.). A rendszeres osztályüléseken és szakmai konzultációkon túl a vízgazdálkodási alosztály előirányozza évente legalább egy

bemutatóval egybekötött szakmai szimpózium szervezését, az öntözésben érintett intézmények, szakmai döntéshozók és felsőoktatási intézmények bevonásával.

Az alosztály munkatervében többek közt ütemezi azon módosító javaslatok megfogalmazását, amelyek segítik a Vidékfejlesztési Program (VP) öntözéses pályázatait, a vízjogi engedélyezési folyamatok, valamint az azokhoz szükséges földtulajdonosi hozzájárulások megszerzésének egyszerűsítését.

A szakmai célok között szerepel szántóföldi vízkezelési technológiák kidolgozása, összehangolt informatikai, távérzékelési és ellenőrzési rendszerek tervezése, valamint a meteorológiai hálózatok, előrejelző rendszerek összekapcsolási lehetőségeinek feltérképezése. Továbbá a precíziós öntözési technológiák tekintetében olyan javaslatok kidolgozása, amelyek megteremtik a szakmai megoldások feltételrendszerét.

Az alosztály mindezen témákban adott megoldási javaslataival hozzájárul a kormányhatározat alapján készülő öntözésfejlesztési stratégiához is, amelyhez egyrészt a kamara újra felmérte közel negyvenezer termelő – több mint egymillió hektárra adott – öntözési vízigényét, és amely stratégiát a kamara bevonásával kell elkészíteni és a kormány elé terjeszteni.

A környezeti és fenntarthatósági alosztály vezetőjének Czeller Gábort, a Magyar Biokultúra Szövetség elnökét választották meg. Az alosztály céljai között szerepel olyan javaslatok kidolgozása, amelyek segítik

a VP ökológiai gazdálkodási támogatási keret teljes kihasználását, illetve a géntechnológiai módosítás új technikáinak értékelését az élelmiszergazdaság vonatkozásában.

Ezen túlmenően javaslatot fogalmaz meg a növényvédő szerek felhasználásánál a kritikus illetve környezetbarát hatóanyagcsoportok kezelésére, a kormányzat által elfogadott Nemzeti Akcióterv az Ökológiai Gazdálkodás Fejlesztéséért stratégia köztes értékelésére.

Továbbá a precíziós gazdálkodási technikák környezeti és fenntarthatósági szempontú értékelésére, illetve a jó gyakorlatok kidolgozására és elterjesztésére a humuszt megőrző gazdálkodási formák tekintetében. Emellett előirányozza egy olyan adatgyűjtési kérdőív készítését a gazdálkodói körben, amely szakmailag megalapozza az új VP agrárkörnyezeti támogatásait.

Forrás: NAK sajtóközlemény