0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 19.

Kereskedelem a brexit után

Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Az EU és az Egyesült Királyság azonban átmeneti időszakról állapodott meg, amely december 31-ig tart. Mivel jelenleg egész Európában a koronavírus-járvány második hulláma okozza a legfőbb gondot, a holland kertészeti vállalatok sem elsősorban a brexit miatt aggódnak.

A holland munkáltatói szervezet (VNO-NCW) szóvivője, Winand Quaedvlieg azonban sürgeti a holland virágtermelőket és -kereskedőket a felkészülésre. Nincs ugyanis újabb átmeneti időszak, vészesen közeleg 2021 első napja, ami megállapodással vagy megállapodás nélkül egyaránt komoly változásokat hoz.

A kilépéséről rendelkező megállapodással összhangban az Egyesült Királyság hivatalosan harmadik országnak számít az Európai Unió szemszögéből, már nem vesz részt a döntéshozatalban. Az átmeneti időszakban azonban a polgárok, a fogyasztók, a vállalkozások, a befektetők, a diákok és a kutatók szempontjából minden maradt a régiben, az európai uniós jog továbbra is alkalmazandó az Egyesült Királyságban, a vám- és adóügyi szabályok sem változtak.

Ugyanakkor – még abban az esetben is, ha 2020 végéig az Európai Unió és az Egyesült Királyság a politikai nyilatkozatban elfogadott valamennyi területen rendkívül szoros és széles körű partnerséget alakít ki –, 2021. január 1-jétől az Egyesült Királyság kilépése jelentős változásokat hoz majd a hatóságok, a vállalkozások és a polgárok életébe.

Ezek a változások elkerülhetetlenek, és az érintettek részéről előzetes felkészülést igényelnek.

Sürgető feladatok

Október 29-én a hollandiai World Horti Center és a Rabobank közösen szervezett webináriumán főként azokról a teendőkről szóltak, amelyek segítik a vállalkozások felkészülését az átmeneti időszak utáni időkre. Az online rendezvény elsősorban a holland közönséget célozta meg, mintegy 400 szakember képviselte a kertészeti ágazatáról híres országot. Winand Quaedvliegen kívül Stefan Koopman, a Rabobank közgazdásza, Eline van den Berg, a Royal FloraHolland képviselője és Suse van Kleef moderátor vezették a beszélgetéseket.

Quaedvlieg emlékeztette a hallgatóságot, hogy 47 év után ért véget az Egyesült Királyság uniós tagsága. A szakember aggasztónak tartja, hogy a túl lassú tárgyalási folyamatok mellett nagyon kevés pontos információjuk van a brüsszeli irodák színfalai mögött született megállapodásokról.

Szerinte a holland kertészeti ágazat összes szereplőjének a legrosszabb forgatókönyvre, azaz a megállapodás nélküli brexitre kell felkészülnie.

A szakember figyelmeztetett: 2021. január 1-jén az Egyesült Királyság az EU számára harmadik országgá válik, akárcsak Nigéria, Indonézia vagy az Egyesült Államok. A brexit nem kevesebb, mint 34 vámtételt fog visszahozni. Megállapodás nélküli brexit esetén ráadásul a forgalmazott árut vám is terheli majd, ami akár 40%-ot is jelenthet egyes húsfajtákra, 8%-ot a friss termékekre, így a friss vágott virágra is (a szobanövényekre várhatóan nulla százalék vonatkozik). Tehát teljesen új folyamatokkal és
dokumentumokkal találhatják szembe magukat azok, akik korábban nem szállítottak harmadik országba, csak az EU-n belül kereskedtek.

Súlyosbítja a Covid

Stefan Koopman brit közgazdász ismertette a Rabobank legújabb makrogazdasági elemzését, amely a Covid gazdasági hatását tanulmányozta.

Előrejelzése szerint a globális GDP 4,1%-kal csökken 2020-ban, az Egyesült Királyság gazdasága szenvedi el az egyik legsúlyosabb visszaesést (-13,3%).

Koopman szerint a korábbi kutatási eredményekkel ellentétben nincs kellő bizonyíték arra, hogy a brexit újabb gazdasági válságot okoz. Mindemellett az Egyesült Királyság kilépése az EU-ból jelentősen visszaveti az ország felépülését a járvány hatásaiból. Előrejelzésük szerint normál brexit esetén a gazdaság öt éven belül visszaállhat a Covid előtti szintre, a megállapodás nélküli forgatókönyv azonban sokkal komorabbnak tűnik, mivel ez esetben akár tíz évbe is telhet, mire a gazdaság eléri a járvány előtti szintet.

Koopman összefoglalta a brexit átfogó hatását a kertészeti ágazatra.

Várható, hogy az importált áruk többségét vám terheli, de egyéb akadályok, például az adminisztrációs terhek és kezdeti bizonytalanságok is nehezíteni fogják a kereskedelmet.

Ezzel párhuzamosan az Egyesült Királyság gazdaságának gyengülése következtében az első jóslatok szerint 9%-ra emelkedik a munkanélküliség a jelenlegi 4%-ról, ami kiszámíthatatlanná és sérülékennyé teszi a keresletet. A Rabobank szerint a zöldségek és gyümölcsök – melyek alapvető fogyasztási cikkek – esetében a hatás elenyésző lesz, azonban a dísznövények jövőbeni forgalma mérséklődni fog.

Nyolcszázalékos vám

Eline van den Berg, a Royal FloraHolland képviselője a legnagyobb hatással a 8%-os importvámmal sújtott friss vágott virágok esetében (amely az Egyesült Királyságba irányuló teljes holland export 73%-át teszi ki) számol. A Kenyából és Dél-Amerikából érkező virágok valószínűleg vámmentesek maradnak.

Előzetes kalkulációk szerint az EU-ból az Egyesült Királyságba szállított áruk vámköltsége szállítmányonként 78,20 és 126,70 euró között lesz.

Mivel az Egyesült Királyság határán mindeddig nem volt szükség az EU-ból behozott áruk ellenőrzésére, minden kikötőnek csak akkora a vámkapacitása, ami elegendő a nem EU-s áruk feldolgozásához. Ha az ország megállapodás nélkül hagyja el az EU-t, az Egyesült Királyság Közúti Fuvarozási Szövetsége (RHA) arra számít, hogy az áruszállítás ideje jelentősen megnő a vámhatósági eljárások miatt. A Royal FloraHolland szerint a szállítmányok érkezése akár több mint 24 órával is csúszhat.

Az importált és exportált növényekre vonatkozó új szabályok három szakaszban lépnek életbe.Az EU-ból származó növények és növényi termékek közül 2021. január 1-jétől a bejelentésköteles növényeknek növényegészségügyi bizonyítvánnyal és előzetes bejelentéssel kell rendelkezniük, amelyet az importőr kérvényez az Egyesült Királyságban.

Április 1-jétől már a kereskedőknek kell a megfelelő informatikai rendszert használniuk ahhoz, hogy értesítsék az Állat-és Növény­egészségügyi Hivatalt arról, hogy beje­lentésköteles növényeket importálnak.

2021. július 1-jétől a beje­len­tés­köteles növények további okmányellenőrzéseken és fizikai ellenőrzéseken esnek át. Van den Berg úgy véli, a nö­vény­egészs­égügyi ellenőrzések költsége szállítmányonként 190 euró lesz.

A FloraHolland szakembere úgy fogalmazott, hogy a brexitnek komoly pénzügyi hatása lesz az Egyesült Királyságra. Figyelembe véve a különböző területek összes költségét, arra a következtetésre jutott, hogy az új rendszer nagy költségeket ró az Egyesült Királyságba irányuló virág- és növénykereskedelemre.

A brit kereskedőknek számolniuk kell azzal, hogy valószínűleg észrevehetően csökkenni fog a kereslet a fontosabb virágaik – pl. krizantém, liliom, gerbera – iránt, ugyanakkor a nagykereskedőknek magasabb működési költségekkel és alacsonyabb vásárlói igénnyel kell tervezniük.

A Royal FloraHollandot a brexit közvetlenül is érinti majd, hiszen a második legnagyobb exportpiacának árbevétele 2019-ben elérte a 855 millió eurót.

Elképzelhető, hogy a brexit kedvezni fog az afrikai és dél-amerikai vámmentes virágok kereskedelmének, amelyek megkerülik a holland virágárveréseket.

Forrás: Kertészet és Szőlészet/ec.europa.eu/floraculture.eu