0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 20.

Díjazták a legjobb erdőgazdálkodókat

Átadták csütörtökön a WWF Magyarország által kiírt "Élő Erdő Díj - A Natura 2000 erdők legjobb erdőgazdálkodói" pályázat fődíjait. A megmérettetésben hazánk jelentősen eltérő területi adottságai miatt régiónként hirdettek győzteseket. A pályázat célja, hogy a legjobb hazai példák kiemelésén keresztül népszerűsítse a természetszerű erdőgazdálkodást – közölte a WWF.

A szervezők közlése szerint az Európai Uniós, Natura 2000-es erdőkről szóló „LIFE in Forests” című LIFE+ projekt keretében meghirdetett pályázat hiánypótló: hazánkban először tüntettek ki a Natura 2000 hálózat részét képező magántulajdonú erdőkben dolgozó magán erdőgazdálkodókat, erdőtulajdonosokat, szakirányítókat. Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi programvezetője az eseményen kijelentette: ahogyan az egész projekt, úgy az „Élő Erdő Díj” is arra hivatott, hogy figyelemfelkeltéssel járuljon hozzá a hazai erdők biológiai sokszínűség csökkenésének megállításához.
Az ipari forradalom kezdete óta a gazdasági, társadalmi és környezeti szempontok egymással vetélkednek. A jövő legnagyobb kihívása az, hogy ezeket a szempontokat hogyan tudjuk összehangolni” – jelentette ki a csütörtökön Budapesten megtartott ünnepélyes átadáson Sipos Katalin. A WWF Magyarország igazgatója szerint ez utóbbira már ma is vannak jó példák. Az „Élő Erdő Díj” kiváló eszköz arra, hogy rávilágítsunk, Magyarországon létezik és a gyakorlatban is sikeresen működik a természeti értékek megőrzését szolgáló, gazdaságilag is fenntartható erdőgazdálkodás – jelentette ki.

Sipos Katalin: a gazdálkodás és a természetvédelem szempontjai összehangolhatók
Az igazgató hangsúlyozta: az erdőgazdálkodás fő célja a fatermelés, de az erdő egyben jóval több is, mint faanyag. Gazdasági hasznán túl az erdő közjóléti funkciót is betölt, fontos szerepe van a biodiverzitás és a talajélettan megfelelő állapotban tartásában is. Ezeket a szempontokat össze lehet hangolni. Hozzátette: „örömmel tüntettük ki az e szemléletet követő, tehetséges, magasan képzett szakembereket, akik az ország számos pontján végeznek példaértékű munkát.” Fontos kihangsúlyozni – tette hozzá az igazgató – hogy a díjazottak magángazdálkodók, akik saját döntésük eredményeként választották a fenntartható jövőt szolgáló gazdálkodási formákat.
Díjat kapott Binger Miklós, dozmati magán erdőgazdálkodó, aki kislevelű hárs elegyes gyertyános-kocsánytalan tölgyes erdőkben gazdálkodik, ahol jelentős lépéseket tett az akác visszaszorítására. A szintén díjat nyert, Balaton felvidéken tevékenykedő Dabosi Erdőbirtokossági Társulat bükköseiben kiemelt hangsúlyt fektetnek arra, hogy megfelelő élőhelyet biztosítsanak a területen élő madaraknak, denevéreknek, ragadozó- és rágcsáló emlősöknek, gerinctelen élőlényeknek. A pályázat benyújtója Cseke Bence András.
A díjazottak között szereplő Flamich Gábor mérnöki munkája mellett, 2011 óta először erdőtulajdonosként, majd erdőgazdálkodóként került kapcsolatba az erdőkkel. Ma már közel 500 hektáron végzi gazdálkodó munkáját Kosd, Nagybörzsöny, Vác, Verőce térségében, változatos adottságú erdőkben. Díjat kapott Laczkó Péter is, aki magán erdőgazdálkodóként Füzérkajata és Pálháza térségében több mint 350 hektáron gazdálkodik, erdei teljes egészében a Natura 2000 hálózat részét képezi.
Elismerést kapott Fejes Gábor, aki az Alföld északi szélén természetvédelmi szempontból kiemelkedő fontosságú erdőkben gazdálkodik. Hivatásának tekinti a természeti értékek megőrzését.
 

Forrás: