0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 20.

300 milliárd forinttal nőhet az agrárium teljesítménye a Digitális Agrár Stratégiával

Mintegy 300 milliárd forinttal emelkedhet az agrárágazat teljesítménye 2020-ra a digitális agrárstratégiának köszönhetően (das), mindössze 15-20 milliárd forintos ráfordítással - közölte az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) szerdán az MTI-vel.

A stratégia a szövetség, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) és az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) közreműködésével, az agrárinformatikai fejlesztések elterjedéséért készült.

A szervezetek hat fejlesztési programot dolgoztak ki a digitális kompetencia, valamint a digitális állam fejlesztése területén. A szövetség szerint szükség van egyebek között az ágazat humánerőforrásának képzésére, – a digitális agrárgazdaság hatékonyságát szem előtt tartva – a szabályozási környezet módosítására, illetve a meglévő eszközök és korábbi fejlesztések optimálisabb kihasználtságára.

Az IVSZ közleményében kifejtette: hiába állnak rendelkezésre informatikai eszközök, megoldások, alkalmazások és szolgáltatások, az agrárágazat informatikai fejlesztéséből származó gazdasági előnyök jelenleg kihasználatlanok.

A közleményben Varga Péter, a szövetség agrárinformatikai munkacsoportjának vezetője kifejtette: az agrárgazdaság valódi hatékonyságnövelése az adatgyűjtés, adatfeldolgozás, döntéstámogatás és a döntésekre épülő beavatkozás által érhető el. Példaként említette, a munkagépek „okosítását”, nyomon követesét, automatikus kormányzását, amellyel hektáronként mintegy 2 euró megtakarítás érhető el. Hektáronként további 40-50 eurót spórolhatnak a gazdák, amennyiben adatbázisba gyűjtik a kijuttatott vetőmag, műtrágya, növényvédő szer mennyiségét, valamint a betakarítás adatait a harmadik évtől. Az adatok üzemszinten történő gyűjtése esetén pedig a megtakarítás hektáronként elérheti a 80 eurót – tette hozzá.

Varga Péter ugyancsak a problémákhoz sorolta az agrárszektorban lévő munkaerőhiányt, úgy vélte, mintegy 3000 informatikát és a mezőgazdasági folyamatokat egyaránt ismerő, az alkalmazásokat tervező, üzemeltető, a felhasználókat oktató és tanácsadást nyújtó szakemberre lenne szükség.

Forrás: