0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Tudomány a vízstratégia szolgálatában

A kormány intézkedési terve szerint a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által koordinált Nemzeti Víztudományi Kutatási Program feladata lesz a Nemzeti Vízstratégia tudományos megalapozása - közölte az intézmény.  Április 30-ig felméri a kormány a vízgazdálkodási kutatóhálózat létrehozásának lehetőségeit, és az MTA által megfogalmazott szempontok figyelembevételével javaslatot tesz a kutatóhálózat kiépítésére. 

A kormányhatározat szerint a magyarországi vízgazdálkodásnak 2030-ig két fő célkitűzése van: a vízvisszatartás fokozása és a vizek jobb hasznosítása. A korábbi vízgazdálkodási irányelvekhez képest jelentős változás, hogy a vészhelyzet-elhárításra összpontosító vízkárelhárítás helyett a stratégia a megelőző vízgazdálkodást helyezi a középpontba – olvasható a közleményben.

A vízstratégia lényeges célja még a vizek állapotának fokozatos javítása, a vízfolyások természetes állapotának megtartása. Szintén stratégiai cél az elviselhető fogyasztói teherviselés mellett működő minőségi vízközmű-szolgáltatás fenntartása és a csapadékvíz-gazdálkodás rendszerének kialakítása, a társadalom és a víz viszonyának javítása, a vízügyi tervezés és irányítás, valamint a vízgazdálkodás gazdaságszabályozási rendszerének megújítása is.

A kormányhatározat április 30-ig ad határidőt Pintér Sándor belügy-, Lázár János Miniszterelnökséget vezető, Fazekas Sándor földművelésügyi, valamint Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek arra, hogy megvizsgálják a vízgazdálkodási kutatóhálózat létrehozásának lehetőségeit, és az MTA által megfogalmazott szempontok figyelembevételével javaslatot tegyenek a kutatóhálózat kiépítésére.

A közlemény felidézi: Lovász László, az MTA elnöke 2016 májusában jelentette be, hogy az Akadémia több új nagy ívű kutatási programot indít, köztük létrehozza a Nemzeti Víztudományi Kutatási Programot, mivel mértékadó vélemények szerint a víz lesz az első számú globális probléma a következő évtizedekben.

A program keretében először egy elvi koncepció készült a magyar víztudományi kutatások fellendítéséről és a nemzetközi kutatásokkal való összehangolásukról, a kormányzati vízstratégiai tervhez való illesztésükről. Célkitűzésként a magyarországi vízkészlet megőrzését, vizeink jó ökológiai és vízminőségi állapotának fenntartását, a Duna vízgyűjtő területének kutatóit és műhelyeit, valamint a vízhez kapcsolódó kutatási területeket összekötő hálózat kialakítását jelölték meg.

A program második lépéseként a szakemberek felmérik a víz és a környezet tárgykörben eredményesen végezhető kutatások lehetséges tematikáját és azok szervezeti hátterét. A programot az MTA Ökológiai Kutatóközpontjában létrejött Víztudományi Koordinációs Csoport dolgozza ki. A csoport feladata a víztudományi kutatóhálózat fokozatos kiépítése és országos koordinációja.

A különböző szakterületeken dolgozó fiatal kutatókat összefogó testület egy angol nyelvű, interdiszciplináris szemléletű tanulmányt szerkesztett Water in Hungary címmel, amely átfogó képet ad a jelenlegi magyarországi vízhelyzetről – olvasható a közleményben, amely kitér arra is: a kutatási program következő eseménye egy nemzetközi előadóülés lesz március 23-án az MTA Székházában.
 

 

A mezőgazdasági vízgazdálkodást is segíti a Kvassay-terv

A kormány 2017. március 7-én határozattal elfogadta a Nemzeti Vízstratégiát, azaz a Kvassay Jenő Tervet, amely a hazai vízgazdálkodás 2030-ig terjedő fő célkitűzéseit tartalmazza. A Kvassay Jenő Tervnek alapvető feladata a vizek kezelésével, hasznosításával kapcsolatos célkitűzések meghatározása, a feladatok megoldásához szükséges intézkedések megvalósítási feltételeinek megteremtése, az öntözéses gazdálkodás lehetőségeinek és kereteinek kialakítása, az aszálykáros hatásainak megelőzése és mérséklése.

A vízstratégia a hazai vízgazdálkodás 2030-ig terjedő fő célkitűzéseiként az alábbiakat irányozza elő:
– vízvisszatartás fokozását és vizeink jobb hasznosítását,
– a veszélyhelyzet-elhárítás orientált vízkárelhárításról a megelőzésközpontú vízgazdálkodásra történő áttérést,
– a vizek állapotának fokozatos javítását és a jó állapot elérését,
– a vízfolyások természetes állapotának megtartását,
– az elviselhető fogyasztói teherviselés mellett működő minőségi víziközmű-szolgáltatás fenntartását és a csapadékvíz-gazdálkodás rendszerének kialakítását,
– a társadalom és a víz viszonyának javítását,
– a vízügyi tervezés és irányítás megújítását, valamint
– a vízgazdálkodás gazdaságszabályozási rendszerének megújítását-

Továbbá a határozatban a kormány támogatja a Magyar Tudományos Akadémia Nemzeti Víztudományi Kutatási Programját, amelynek célja a vízstratégia tudományos alapjainak biztosítása és a víztudományi kutatások nemzetközi élvonalba emelése.

A vonatkozó jogszabály itt érhető el, a vízstratégia részletesen pedig itt.
 

Forrás: