0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Újabb átalakulás a KITÉ-nél

Három társaságra válik szét a nádudvari KITE Mezőgazdasági Zrt.-ben tavaly több mint 78 százalék tulajdont szerző KITE-2016 Vagyonkezelő Kft. – derül ki a Cégközlönyből.

A különválással alapított KITE-Integrátor Kft., KITE-Spectrum Kft. és KITE-Chain Kft. egyforma, 4 milliárd forintos jegyzett és 9,246 milliárd forintos saját tőkével jön létre, tőketartalékukba egyaránt 1 milliárd, eredménytartalékukba pedig 4,246 milliárd forint kerül. Mindhárom cég fő tevékenysége a vagyonkezelés lesz, ügyvezetőjük pedig az a Csizma László, aki a jogelőd társaságban is ezt a pozíciót töltötte be.

A jogelőd vagyona és kötelezettségei szintén egyenlő arányban oszlanak meg az utódcégek között. Így mindhárom társaság 9,4 milliárd forint értékű KITE Zrt.-részvénycsomagot birtokol, amivel egyenként 26,14 százalék tulajdonrésszel rendelkeznek a piacvezető agrárintegrátor cégben. A kötelezettségek között szerepel a KITE-2016 Kft.-t alapító három cégnek, a Csányi Sándor OTP-vezér, egyben a Bonafarm Zrt. tulajdonosa által egy személyben birtokolt Agrárintegrátor Kft.-nek, Agrárspektrum Kft.-nek és az Agrochain Kft.-nek visszafizetendő, egyenként 49,25 millió forintos tagi kölcsön, illetve a KITE Zrt.-től kapott kölcsönből a cégekre jutó 10-10 millió forint is. A három Csányi-cég egyenként 7,03 százalékban tulajdonosa a KITE Zrt.-nek.

A 2015-ös adatok szerint a 240 milliárd forintos forgalmú, piacvezető agrárintegrátor cégben Csányi Sándor egy többéves felvásárlási folyamat végén szerzett többségi tulajdont. A befolyásszerzést a Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálta, de nem talált kivetnivalót benne. A KITE-nek – a 2015-ös beszámolója szerint – a kalászosokat kivéve a főbb vetőmagok piacán 30 százalék feletti, a növényvédőszer-forgalmazásban több mint 35 százalékos, a műtrágya-kereskedelemben 20-40 százalékos, a gépkereskedelemben pedig 23-27 százalékos részesedése van.

A cég a közeljövőben elkezdi precíziós mezőgazdasági szaktanácsadási tevékenységét, miután a Debreceni Egyetemmel konzorciumban 1,2 milliárd forintot nyert a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) keretében egy komplex precíziós szaktanácsadási rendszer kialakítására.
 

Forrás: