0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 18.

TTIP: Franciaország nem tárgyal tovább

Franciaország a transzatlanti szabadkereskedelmi tárgyalások lezárását sürgeti, és kedvezőbb alapokon kezdené újra a folyamatot. EurActiv France azt írja, hogy Matthias Fekl külügyminiszter kedden bejelentette, hogy mostanra Franciaország részéről megszűnt az ügy politikai támogatottsága, és szeptember végén az Uniós külügyminiszterek pozsonyi találkozóján Franciaország nevében kezdeményezni fogja a transzatlanti szabadkereskedelmi partnerség (TTIP) tárgyalásának lezárását.

A francia külügyminiszter szerint a két fél közötti párbeszédet kezdettől fogva az átláthatóságra és közös bizalomra alapozták, így szeretnék határozottan világossá tenni Franciaország álláspontját. A francia kormány kész nyíltan kiállni a tanácsozások beszüntetése mellett annak érdekében, hogy később tiszta lapokkal újrakezdhessék az egyezkedést.
A tizennegyedik, legutóbbi fordulót július közepén tartották. Matthias Fekl elmondta, hogy az utóbbi időben a tárgyalásokon Amerika már kizárólag csak saját pozícióját kívánta erősíteni.
A francia külügyminiszter szerint ez ilyen fajta alkudozás nem méltó Európa és az Egyesült Államok történelmi kapcsolatához. “Amerika semmit sem ad és mindent kér (…), az igazi szövetségesek nem így tárgyalnak.” – nyilatkozta Matthias Fekl.
A német alkancellár, Sigmar Gabriel augusztus 28-án szintén úgy nyilatkozott, hogy az egyeztetéseknek vége, mivel a két fél képtelen volt megállapodni akár egyetlen pontban a 27 közül. Az Európai Bizottság azonnal cáfolta a kijelentést.
Washingtont képviselő Michael Froman ellenben a német Der Spiegelnek úgy nyilatkozott, hogy a tárgyalások megfelelő ütemben haladnak.
Brüsszel részéről sem értek véget a tárgyalások, és a Bizottság hivatalosan is megerősítette, hogy a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás továbbra is napirenden van.
Januárban Barack Obama azt ígérte, hogy második elnöki ciklusának vége előtt megegyeznek az EU-val. Margaritis Schinas bizottsági szóvivő elmondta, bár az Európai Unió is minél hamarabb szeretné megkötni a megállapodást, ám csak abban az esetben, ha a biztonsági, egészségügyi, a szociális biztonsági, az adatvédelem és kulturális sokszínűség nem csorbul.

Forrás: