0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 20.

Eddig másfél millió hektár parlagfűvel fertőzött területet derítettek fel a levegőből

A hatóságok az idén másfél millió hektár parlagfűvel fertőzött területet derítettek fel eddig, 1500 hektáron kellett hatósági eljárást indítani, a kiszabott bírság összege pedig mintegy 4 millió forint - közölte Szalkai Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) főosztályvezető-helyettese a Dunakeszi Repülőtéren tartott sajtótájékoztatón. A légi felderítés szeptember közepéig tart.

Fotó: Bruzák Noémi/MTIA Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (NÉBIH) és a Pest Megyei Kormányhivatallal közösen tartott eseményen Szalkai Gábor felidézte: már hagyományosnak mondható, hogy az FM és a Belügyminisztérium együttműködésében rendőrségi helikopterek segítik a parlagfű elleni hatósági munkát. A főosztályvezető-helyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy azok a földtulajdonosok, földhasználók, akik még nem teljesítették kötelezettségüket, minél hamarabb végezzék el a mentesítést. Emlékeztetett rá: 15 ezertől 5 millió forintig terjedő bírságra számíthat az, aki nem tartja rendben a területét.

Jordán László, a NÉBIH elnökhelyettese arra mutatott rá, hogy a parlagfű elleni védekezés nemcsak növényvédelmi, hanem közegészségügyi kérdés is, ezért az FM és a Hivatal olyan stratégiát követ, amely nem merül ki a hatósági eljárásokban, hanem preventív módon is tenni kíván a parlagfű ellen. A társadalom minden tagját próbáljuk megszólítani és tudatosítani mindenkiben a problémát – mondta -, ennek egyik eszköze például az általános iskola alsó tagozatosainak készített játékos, ismeretterjesztő kisokos. Az elnökhelyettes hangsúlyozta, hogy a kormányzati szerveknek két lehetőségük van a parlagfű elleni védekezésben: a hatósági eljárás és a figyelemfelkeltés. Szólt arról is, hogy mivel a mezőgazdasági területek a leginkább érintettek, a termelőknek képzéseket szerveznek.

Tarnai Richárd kormánymegbízott az állami szervek együttműködésére utalva kiemelte: éppen azért jött létre az államigazgatáson belül az integráció, hogy az ilyen programok megvalósulhassanak. A részletekről szólva elmondta, hogy a helikopteren a Pest Megyei Kormányhivatal egy növényvédelmi és egy földhivatali szakembere ül, és már a légi felderítéskor beazonosítják a gyomnövényt és megállapítják a terület tulajdonosát. A kormánymegbízott jelezte azt is, hogy az elmúlt években egyre jogkövetőbbek a földtulajdonosok és földhasználók, ezért érzékelhető, hogy egyre kisebb a fertőzött területek nagysága. Tarnai Richárd emlékeztetett rá: amennyiben a földtulajdonos a felszólításra nem végzi el a mentesítést, a kormányhivatal végezteti el a munkát és kiszámlázza az összeget.

Forrás: MTI/FM Sajtóiroda

Fotó: Bruzák Noémi/MTI

Forrás: