0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 25.

A hetedik x a Georgikonban

Hetven évvel ezelőtt, 1947. februárjában alakult meg a Pannon Egyetem Georgikon Kar, az akkori Magyar Agrártudományi Egyetem keszthelyi szervezetének Kertészeti Tanszéke, dr. Jeszenszky Árpád vezetésével. Erre emlékeztek most az utódok konferenciával és az alapító-tanszékvezető emléktáblájának megkoszorúzásával csütörtökön.

Polgár J. Péter, a Georgikon Kar dékánja köszöntőjében elmondta, hogy az éppen idén 220 éve alapított Georgikonon már a kezdetektől minden olyan ismeretet, így kertészetet is oktattak, amelyeket a Festetics-birtokokon is műveltek. Mindegyik mezőgazdasági tevékenységet az annak legjobban megfelelő adottságokkal rendelkező területen végetek; a cserszegi dombokon szőlőt termesztettek, a Pipás-réten zöldséget, gyümölcsöt neveltek. Komoly előrelépés volt a Kar életében, amikor 70 éve a kertészeti tárgyakat, gyümölcs- és zöldségtermesztést, valamint szőlő-és borgazdálkodást, illetve a gyümölcstermesztéshez szorosan kapcsolódó méhészetet is oktató önálló tanszék alakult. A dékán hangsúlyozta, hogy csak a múlt tapasztalataira, az elődök által felhalmozott tudásra építve lehet megalkotni a jövő stratégiáit. A Georgikon kertészeti tanszékén hatvan éves tartamkísérletek eredményi állnak rendelkezésre alapul a ma folyó kutatás, oktatás számára, ami jelentős szellemi érték.

Kocsis László tanszékvezető a megemlékezésen áttekintette a tanszéken folyó munka hét évtizedét. A tanszék munkatársai az egyes ágazatok, a zöldség-, gyümölcs-, dísznövény-, illetve szőlőtermesztés kutatásában, a nemesítésben elért eddigi eredményekről, illetve a jelenleg folyó fejlesztésekről és kutatási programokról számoltak be. A legszélesebb körben a Georgikonon nemesített szőlő nemes és alanyfajtákat ismerik. Kevesen tudják azonban azt, hogy a tanszék több paprika-, paradicsom, saláta- és salottahagyma, őszibarack- valamint muskátlifajtával is büszkélkedhet. Érdekes tény, hogy évente két vagon muskátlit exportáltak többek között Svájcba. Nagy lendülettel zajlott, de kis sikereket ért el az ötvenes évek elején a citrusfélék honosítási kísérlete, amelynek részletes dokumentációja megtalálható a tanszéken. Ezekből az emlékekből tárlókat is berendeztek a hetven éves évforduló alkalmából. A konferencián megismerkedhettünk a tanszéken folyó jelenlegi munkákról, így például in vitro körtegénbank létrehozására, talaj nélküli üvegházi szőlőoltvány-termesztésre irányuló, illetve szőlőültetvény talajbiológiai kutatásokról is.

 

Forrás: