0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

Kistermelők és vidékfejlesztés

Április 7-május 15 között szankciómentesen beadhatók az idei egységes támogatási kérelmek. Már a Vidékfejlesztési Program valamennyi pályázatát meghirdette a Miniszterelnökség, a beruházási célú forrásokra némely jogcímnél 3-4-szeres a túligénylés. A pályázatok elkészítésében és az ezzel kapcsolatos információszolgáltatásban a mostantól a Széchenyi Programiroda égisze alatt működő Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat szakemberei is segítenek a gazdáknak - derült ki a hétvégén Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón, ahol 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki. 

A Vidékfejlesztési Program fő pályázó csoportja, a kistermelők, családi gazdaságok vesznek részt Kiskőrösön a VIII. Duna-Tisza közi Agrárexpón, ezért is jöttünk ide, mondta sajtótájékoztatón Viski József agrár-vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkár. A vidékfejlesztésre rendelkezésre álló 1300 milliárd forintos keretre március 31-ig valamennyi pályázatát kiírta a Miniszterelnökség, hangsúlyozta. A jogcímek jó része már másfél éve pályázható, bár a beruházásokra szánt 600-700 milliárd forint egyes pályázatait túligénylés miatt le kellett zárni. Ezeket a forrásokat főként a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szánja a kormány, ezért könnyített pályázatokat is kiírt a számukra.

A VP technikai segítségnyújtás keretéből 18 milliárd forintot fordítanak a program kommunikációjára és ide tartoznak azok a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat (MNVH) által kiírt pályázatok is, amelyekkel a közvetlenül nem támogatható projekteknek tudnak anyagi segítséget nyújtani. Nagyon fontos a jó gyakorlatok bemutatása, mint például a fecskeház program, vagy a hátrányos helyzetű emberek megélhetéshez, munkához juttatása mezőgazdasági tevékenységgel. Ebből a forrásból egyéni kezdeményezések, önkormányzatok, egyházmegyék is részesülhetnek, tudtuk meg Viski Józseftől.

A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat az idén január elsejétől a Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft. keretében tevékenykedik, erről Schultz Gábor ügyvezető és Sáringer-Kenyeres Tamás, az MNVH elnöke beszélt. Már a projekt generálásnál részt vesznek Széchenyi Programiroda munkatársai, és ingyenes szolgáltatásként végigkísérik a pályázókat a teljes folyamaton, hangsúlyozta az ügyvezető. Az országban 60 irodát tart fenn a szervezet és 180 tanácsadó dolgozik náluk. Tavaly 300 fórumot szerveztek és 22 ezer ügyféltalálkozót bonyolítottak le, mutatta be munkájukat Schultz Gábor. Az MNVH-val új területre is kiterjesztik a tevékenységüket, hiszen eddig nem foglalkoztak vidékfejlesztéssel.

Óriási igény van a pontos információkra, amit az MNVH megyei referensi hálózatán keresztül juttat el az érintettekhez, mondta Sáringer-Kenyeres Tamás. Nemcsak a pályázati lehetőségek megismertetése a feladat, hanem a jó példák felmutatása, terjesztése is, ennek érdekében a szervezetnél regisztrált érdeklődőknek hírlevelet küldenek, gyorsítva az információáramlást.

Az EU 27 országában működik hasonló vidéki hálózat, a nemzetközi hálózattól is kapnak friss információkat, tudtuk meg az állandó titkárság vezetőjétől, Weidel Waltertől, aki arról is beszámolt, hogy 13 ezer partnerrel áll kapcsolatban az MNVH.
 

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár szombaton, a Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön az MTI tudósítása szerint. A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése. A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta. A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá. 

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre. 

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.
 

 

Forrás: