0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 18.

Hetven forint egy kiló nyers tejért

Magyarországon a nyers tej országos termelői átlagára kilogrammonként 70,28 forint volt 2016 áprilisában. A zsírtartalom 0,06 százalékpontos és a fehérjetartalom 0,04 százalékpontos romlása és az alapár 4 százalékos mérséklődése miatt a nyers tej átlagára 5 százalékkal csökkent áprilisban a márciusihoz képest.

A nyers tej átlagára 15 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A nyers tej felvásárlása a 2015. áprilisit 5 százalékkal múlta felül, míg egy hónap alatt nem változott. A nyers tej termelői ára az Egyesült Államokban 8, az Európai Unióban 14, Új-Zélandon 22 százalékkal csökkent 2016 márciusában az egy évvel korábbihoz képest.
Magyarországon a nyers tej kiviteli ára kilogrammonként 56,02 forint volt 2016 áprilisában, egy hónap alatt 8 százalékkal, egy év alatt 25 százalékkal esett, és 20 százalékkal maradt el a belpiaci ártól. A nyers tej kiviteli ára a korábbi évekkel ellentétben 2016 januárjától elmarad a termelői ártól, ami a nyerstej-export
csökkenésén keresztül kínálati többletet eredményezett és a belpiaci árak erőteljesebb csökkenését okozta. Az AKI PÁIR adatai szerint a nyers tej kiszállítása 33 százalékkal csökkent áprilisban az előző év azonos hónapjához viszonyítva, ezen belül a termelők és a kereskedők 31 százalékkal, a feldolgozók 36 százalékkal kevesebb nyers tejet exportáltak. A termelők és a kereskedők nyerstej-kivitele 53 százalékkal haladta meg a feldolgozókét a vizsgált hónapban. A nyers tej azonnali (spot) piaci ára Olaszországban a 2016. 18–20. hét közötti időszakban 11 százalékkal 24,5
euró/100 kilogrammra nőtt.
A Rabobank áprilisi előrevetítése szerint a tejtermékek világpiaci (FOB Óceánia) ára csak 2017 elején emelkedhet. A rövid távú kilátások pesszimisták maradnak. A 2016 elején megfigyelhető alacsony árak miatt a világ meghatározó tejtermelő régióinak tejtermelés-növekedése tovább lassult. A Rabobank elemzője szerint viszont előretekintve ezek a hírek egyáltalán nem jelentenek rosszat a tejpiac számára, mivel 2016-ban a tejtermelés lassú növekedése egybeesik a fogyasztás lassú, de tartós bővülésével a meghatározó tejtermékexportőr országokban. Brazília kivételével – ahol egy generáció óta nem volt ilyen súlyos gazdasági válság – a tejtermékfogyasztás növekedése várható Ázsiában, az USA-ban és az Európai Unióban.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) adatai szerint a tejtermékek árindexe 2,2 százalékkal csökkent áprilisban a márciusihoz viszonyítva. A tejtermékek jegyzését továbbra is a bőséges világpiaci kínálat és a meghatározó tejtermékexportőr országok korlátozott kereslete határozza meg. A
sovány tejpor világpiaci ára közel maradt az EU intervenciós árszintjéhez, amit az okozott, hogy az intervenciós készletek emelkedtek áprilisban az egy évvel korábbihoz képest.
A KSH adatai szerint Magyarországon a tehéntej termelése 5 százalékkal, 1918 millió literre, a tejfelvásárlás 4,5 százalékkal, 1536 ezer tonnára nőtt, míg a nyers tej kivitele 1,1 százalékkal, 305 ezer tonnára csökkent 2015-ben az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A termelés növekedését az okozta, hogy a tejhozam 5 százalékos javulása (7610 liter/tehénre) ellensúlyozta a 2015. decemberi tej- és kettős hasznosítású tehénállomány 1,6 százalékos (251 ezer egyedre) csökkenését. A nyers tej termelésének növekedése várhatóan tovább folytatódik az idén, mivel az év első három hónapjában a nyers tej felvásárlása 66 ezer tonnával (4,5 százalékkal) 1536 ezer tonnára nőtt, míg a nyers tej kivitele az év első két hónapjában ennél kisebb mértékben, 6 ezer tonnával (11,4 százalékkal) 45 ezer tonnára csökkent a KSH adatai szerint.

Forrás: