Piaci szereplők különösen a tojásfehérje hiányát tartják aggasztónak. A szűkülő kínálat hatására a tojás átlagára rekordszintet ért el 2015 második negyedévében. A kialakult helyzetet jól tükrözi, hogy az USDA 1987 óta először adott exportengedélyt holland tojásfeldolgozó cégeknek, illetve Németország tengerentúli exportszerepe is erősödött. Spanyolország és Portugália a madárinfluenza-mentesség miatt továbbra is élénk kereskedelmet bonyolít EU-n kívüli országokkal, beleértve az USA-t is.
Az Európai Bizottság jelentése alapján az EU tojóállománya 384 millió darab körül alakult tavaly. Az elmúlt években nőtt az alternatív (ökológiai, szabadtartásos, mélyalmos) tartástechnológiák szerepe, míg a tojóállományok 33 százalékát tartották ilyen körülmények között 2011-ben, addig 2014-re ez az arány 45 százalékra javult. Az Európai Unió tojástermelésének 55 százaléka származott feljavított ketreces állományokból a tavalyi évben.
Az Európai Unió tojástermékimportja 11,2 százalékkal, 6,6 ezer tonnára bővült az első öt hónapban az előző esztendő azonos időszakához viszonyítva. A behozatalban a tojáspor és a tojáslé aránya a legnagyobb, friss tojást egyre kisebb mennyiségben szállítanak a közösségbe. Az import döntő része (44%) Indiából érkezett, összesen 2,9 ezer tonna az idei év első öt
hónapjában, ami 16 százalékkal több, mint 2014 azonos időszakában volt. Jelentősen nőtt a tojásimport Argentínából (+120%), ugyanakkor csökkent az USA (-29%) irányából. Az EU tojástermékexportja 4 százalékkal bővült (92,8 ezer tonna) az első öt hónapban az előző év hasonló időszakához képest.
A legnagyobb célpiacok – Japán (30% részesedése az exportból) és Svájc (19%) – együttesen 46,2 ezer tonna tojást vásároltak a közösségtől. Jelentősen csökkent a kiszállítás Oroszországba (-75%) és Thaiföldre (-37%). Ezzel szemben az Egyesült Arab Emírségek irányába 120 százalékkal, Sierra Leona irányába 110 százalékkal bővült a tojástermékek exportja. A kivitel meghatározó részét a tojásfehérje, a friss tojás, illetve a keltetőtojás tette ki.
Az Európai Bizottság adatai alapján az unióban az étkezési tojás ára 128,8 euró/100 kg volt 2015 első 32 hetében, ami 2,6 százalékos emelkedést jelent az egy esztendővel korábbi átlagárhoz képest. Magyarországon az étkezési tojás (M+L) csomagolóhelyi ára (23,02 forint/db) 10,4 százalékkal nőtt 2015 1–32. hetében a tavalyi év ugyanezen időszakának átlagárához viszonyítva
Adatvédelmi áttekintés
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.