Back to top

Melyik a legjobb pásztorkutya?

Ahol sok a nagytestű ragadozó, ott létfontosságú, milyen pásztorkutya őrzi a nyájat. Amíg nálunk még csak visszatérőben vannak ezek a vadállatok, Amerika egyes államaiban farkasok, medvék és sakálok is megtámadhatják a háziállatokat. A tudósok európai és ázsiai kutyafajták hatékonyságát vizsgálták négy amerikai államban.

Olyan nagytestű pásztorkutyát kerestek, melyeket évszázadok alatt tenyésztettek ki Európában és Ázsiában. Ezek a fajták jellemzően jó természetűek a juhok és a gyerekek mellett, azonban agresszívan lépnek fel a fenyegető ragadozókkal szemben. A kérdés az volt, hogy viselkednek ősi ellenségeikkel, a farkasokkal, medvékkel, sakálokkal szemben egy új kontinensen.

Akhbash kutya
Akhbash kutya
Amerikában hagyományosan a pireneusi pásztorkutyát, az akhbasht, az abbruzzói juhászkutyát és a világosbarna anatóliai juhászkutyát alkalmazzák a nyájak őrzésére.

Azonban az 1990-es években a farkasok visszatelepítése miatt felmerül a kérdés, hogy ezek a fajták megállják-e még a helyüket.

Idahóba 1995-ben tértek vissza a farkasok. A Mezőgazdasági Minisztérium Vadgazdálkodási Osztálya szerint tavaly 50 őrkutyát öltek meg, és közel 40-et megsebesítettek. A szövetségi tisztviselők 2017-ben 56-ot lőttek ki a ragadozók közül.

A mostani tanulmányhoz kiválasztott fajták: a Cao de Gado Transmontano egy nagytestű, de karcsú és agilis fajta Portugália hegyvidéki régiójából; a karakachan egy bolgár pásztorkutya, Bulgária hegyi nomád pásztorai tenyésztették ki; a harmadik fajta a török kangal, mely igen erőteljes őrző-védő ösztönökkel bír. Mindhárom fajta farkas méretű, 64 kilogrammot is nyomhatnak.

A török kangal kutya
A török kangal kutya

A tanulmány keretében közel 120 kiskutyát importáltak ezekből a fajtákból, és Idahóban, Montanában, Wyomingban, Washingtonban és Oregonban „vetették” be őket 65 juhnyáj őrzésére, ahol négy évig voltak szolgálatban. Az GPS jeladók, kamerák és a jegyzetek kiértékelése még folyamatban van, várhatóan több cikk is készül ezzel kapcsolatban az év folyamán.

A tanulmány azt találta, hogy a farkasok elhagyták a területet, amikor a juhnyájak, kutyák és pásztorok megérkeztek. A hiányukban azonban egy kisebb testű ragadozó, a sakál jelent meg – mondta Julie Young, egy Utah-beli kutató biológus az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának Nemzeti Vadvilági Kutató Központjából.

A kutatásban részt vevő kutyák közül nem mindegyik volt sikeres. Jill Swannack állatorvos, a Washington Állam Juhtenyésztők Egyesületének elnöke, a farmján 800 birkát tart Washington állam keleti részén. Ő három karakachant kapott.

„Amikor hazajöttünk, mellettünk szerettek lenni” mondta el „Nem igazán kötődtek a juhokhoz.”

Anatóliai juhászkutya
Anatóliai juhászkutya
Azt is hozzátette, hogy a kutyák 32-36 kilósak voltak. Az egyik egy fiatal családhoz került, ahol szívesen játszik a gyerekekkel, de a ház körül élő birkákat is megvédi a sakáloktól. Swannack farmján az anatóliai juhászkutya vált be legjobban, bár 2014-ben egyet megöltek a farkasok.

„Az év nagyrészében remekül végzik a dolgukat az őrkutyák” mondta Suzanne Stone a Vadvilág Őrzői nevű nonprofit szervezet tagja, hozzátéve, hogy az egyetlen kivétel a tavasz. Ilyenkor ugyanis a farkasok a vackot őrzik, ahol a kölykeik vannak.

Az importált őrkutyák példányonként körülbelül 500 dollárba kerültek (kb. 3,7 millió forint), beleértve a szállítást is – mondta Young. Amikor megérkeztek, csak pár hónaposak voltak még. A tanulmány alatt egyetlen állatot vesztettek el, de nem a farkasok miatt. A nyáj éppen egy úton kelt át, amikor a kutyát elütötte egy jármű.

Elmondta azt is, hogy a karakachanok nagyon éberek, a kangalok szeretnek felfedezni, amíg a Cao de Gado Transmontanos jobban felismeri a veszélyforrásokat. Végső soron tehát a juhtenyésztők abból profitálhatnak a legjobban, hogyha több kutyafajtát is alkalmaznak egyszerre, így lesz, amelyik a nyáj közelében marad, míg a többi a környéken járőrözik.

Érdekességként megemlítette, hogy elsődlegesen az adatokból az is megmutatkozik, hogy azok a kutyák, melyek szoros kapcsolatba kerültek a gazdáikkal, jobban teljesítettek.

Természetesen ennél közelebb is találhatunk jó képességű pásztorkutyákat a nyáj őrzésére.

Forrás: 
apnews.com

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A fehérhasú tobzoskák kromoszómaszáma a második legmagasabb az emlősök között

Sok mindent nem tudnak a tudósok a tobzoskáról – arról a különös, pikkelyes emlősről, amely úgy néz ki, mint egy földi mormota és egy labda keresztezése.

Oltják a keselyűket madárinfluenza ellen

Az Egyesült Államokban sürgősségi vakcinázásra bólintott rá az állategészségügyi hatóság a kondorkeselyűk körében. Mielőtt azonban a veszélyeztetett faj egyedei megkapnák az életmentő oltást, kísérleti biztonsági vizsgálatot végeznek egy nem veszélyeztetett keselyűpopuláción.

A juh tenyésztők legjobbjai

A 30. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség 29 tenyésztője, 54 tenyészállat csoportban, a Szövetség tenyésztési programjában szereplő 14 juhfajtát mutatott be.

Rendkívüli állapot a madárinfluenza miatt

Brazíliában három vadon élő madárban mutatták ki a nagy patogenitású H5N1 madárinfluenzát május közepén, és azonnal 180 napra szükségállapotot hirdettek az országban, hogy megakadályozzák az átterjedését a baromfitelepekre.

A látogatók előtt született tevecsikó a Szegedi Vadasparkban

Április elején igazi különlegességben lehetett része a Szegedi Vadaspark látogatóinak, élőben követhették nyomon egy tevecsikó születését, a kis csődör azóta megerősödött, szépen beilleszkedett a felnőttek közé - tájékoztatta Veprik Róbert igazgató szerdán az MTI-t.

Természetes megoldások bolhák ellen

A bolhák igazán bosszantó kis teremtmények, parazita módjára élősködnek, betegségeket terjesztenek, rendkívül irritáló nyáluk egyeseknél kellemetlenül viszkető, hólyagos kiütéseket okoz. Mit lehet felhozni mentségükre? Semmit.

„Tiszteld a törvényt, szeresd az állatot, becsüld meg vadásztársaidat.”

Láng Rudolf a vadászok lelkiismerete és bölcs tanítója, sőt a Nimród vadászújság „szent emberének” is nevezték, utalva ezzel arra a mércére, amelyet munkássága jelentett a tudás és a példaadás, illetve a vadászetika terén – mondta el az író emléktáblájának avató ünnepségén Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkár, szerdán, Vérteskozmán, ahol a vadászetika legnagyobb magyar képviselője született.

Az állatkerti elefántok kedvelik a látogatókat

Az állatkertekről általában véve megoszlik az emberek véleménye. Egyesek szerint börtön az állatok számára, azonban azt is látnunk kell, hogy a természetes élőhelyek visszaszorulásával néhány fajnak ez az egyetlen esélye a túlélésre. Most a tudósok azt vizsgálták, hogy a különböző jószágok viselkedésére vajon milyen hatással vannak a látogatók.

Két tonna tápadomány talált gazdára a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány civil állatvédőket támogató kampánya során

A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány első, civil állatvédőket támogató kampányában 2 tonna tápadomány talált gazdára - közölte az alapítvány az MTI-vel.

A kistermelő a mezőgazdaság arca

A 42 éves Kemes Szabolcs panelban nevelkedett, de kiváló biológiatanárainak köszönhetően mindig erős késztetést érzett a környezeti és biológiai szakterületek iránt. A középiskolát Győrben végezte állattenyésztési és állategészségügyi technikusként, majd Mosonmagyaróváron diplomázott agrármérnökként. Az is mindig egyértelmű volt számára, hogy ha panelban is nőtt fel, élni kertes házban szeretne.