
Ezenkívül előfordul Belgiumban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában, Portugáliában, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban.
A 3 cm-es ázsiai lódarázs a kaptár bejáratánál vadászik a kijáró méhekre. Ez ahhoz vezethet, hogy a méhcsalád kijáró méhei részben elpusztulnak, illetve a veszély érzékelése miatt ritkábban szállnak ki, és így lecsökken a méz- illetve virágportartalékuk.
Így épp abban azt időszakban befolyásolják negatívan a méhek viselkedését, amikor azok a téli egyedeket nevelik (nyár végétől szeptember közepéig), hogy a méhcsalád átvészelhesse a hideg évszakot. Ezzel az ázsiai lódarázs a méhek áttelelésének újabb rizikófaktorát jelenti. és Franciaországban a méhészek fekete listájára került.

A Würzburgi Egyetem Biocentrumának kutatói épp ezért egy internetes kérdőíven vizsgálják az ázsiai lódarázs lehetséges felbukkanását és károkozását Németországban.
Különbség közte és pl. a közönséges lódarázs (Vespa crabro) között, hogy az utóbbi nagyobb méretű és potrohának nagyobb része sárga (az ázsiai lódarázs testhossza kb. 3 cm és sötétes a potroha),

Magyarországon egyelőre még nem jelent meg az ázsiai lódarázs, és reméljük, hogy az Alpok megállítják az errefelé való terjedését.
A német kérdőív megtekintéséhet kattintson ide
Ajánljuk még: Méhészjátékok