Palik Vera elmondta: a dunai hagyományok éltetésére 2007-ben egyesületet hoztak létre, melynek céljául egyedülálló turisztikai nevezetességek megvalósítását tűzték ki.
A szervezet tagjai a bajai hajómalom megépítése előtt a Duna és a Sugovica találkozásánál, a Türr-kilátó mellett egy halászati mini skanzen felállításába kezdtek. Az egykori vízi életformát, a halászok mindennapjait és eszközeit bemutató Duna-parti létesítményt 2011-ben adták át.
A kulturális műsorok között szerepel az érsekcsanádi Összhang Kórus vízzel és Dunával kapcsolatos dalcsokra, majd a Bajai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola néptánccsoportja a Bácska Banda zenéjére moldvai táncokkal köszönti a közönséget.
A családokat népi játékokkal és kézműves foglalkozásokkal várják. Bárki kipróbálhatja a halásztanyák paticsfalának építési technológiáját, a rekesztőfal-építést, de a résztvevők gyakorolhatják a dunai halászok evezési technikáját is.

Palik Vera elmondta: a kikötő megépítésének engedélye már a rendelkezésükre áll, a kivitelezési munkálatokhoz szükséges pénzt pedig pályázat útján teremtik elő. Ha megépül a végleges kikötő, megfelelő vízmagasság esetén a bajai lesz az egyetlen olyan működő hajómalom a Dunán, amelyet a folyó sodrása hajt.