0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Drágább lett termelni az agráriumban

Idén szeptemberében a mezőgazdasági termelői árak 2017 azonos időszakához képest 6,2 százalékkal nőttek, amit a növényi termékek árának 12 százalékos emelkedése, illetve az élő állatok és állati termékek árának 2,8 százalékos csökkenése eredményezett.

A január és szeptember közötti időszakban a mezőgazdasági ráfordítási árak 3,5 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.

A Világgazdaság elemzéséből kiderül, hogy a gabonafélék ára 15 százalékkal nőtt, ezen belül a búza ára 18, a kukoricáé 12 százalékkal idén szeptemberében 2017 szeptemberéhez képest. A gyümölcsök ára 11 százalékkal mérséklődött. Ezen belül az alma ára számottevően, 39 százalékkal csökkent, ami elsősorban az ipari (lé)alma 2 évvel ezelőtti árszint körüli értékre való visszaesésével magyarázható. A szőlő ára minimálisan, 0,2 százalékkal lett alacsonyabb .

A zöldségfélék ára 27, a paradicsomé 29 százalékkal magasabb lett. Az élő állatok ára 3,2 százalékkal csökkent, ezen belül legnagyobb mértékben a sertésé, 8,8 százalékkal.

A január és szeptember közötti időszakban az előző év azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termelői árak 2,2 százalékkal nőttek, ezen belül a növényi termékek ára 4,8 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékeké 2,1 százalékkal mérséklődött.

A zöldségfélék ára 11 százalékkal magasabb, a gyümölcsöké 10 százalékkal alacsonyabb volt. A vágósertés ára 12 százalékkal visszaesett. A tej 1,5, a tojás 9,4 százalékkal drágult – áll a jelentésben.

A mezőgazdasági termelés ráfordítási árai 3,5 százalékkal magasabbak voltak, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 3,0 és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 5,6 százalékos emelkedéséből adódott.

A takarmányok ára 5,4, ezen belül az egyszerű takarmányok ára 6,2, a keveréktakarmányoké 4,9 százalékkal nőtt. Az elmúlt egy évben a takarmányárak kismértékben, folyamatosan emelkedtek, mostanra érték el a 3 évvel ezelőtti árszintet.

A műtrágyaárak 0,4 százalékkal nőttek, ami az egyszerű műtrágya árának 0,8 százalékos csökkenéséből, illetve az összetett műtrágya árának 2,7 százalékos növekedéséből adódott. A növényvédő szerek ára 0,5, az állatgyógyászati készítményeké 1,4 százalékkal drágult.

Az energia és kenőanyagok ára 6,8, ezen belül az üzemanyagoké 9,8 százalékkal magasabb lett.

Az adatok szerint a mezőgazdasági beruházásokon belül az épületberuházások ára 9,1, a gépberuházásoké 4,0 százalékkal emelkedett. Az agrárolló (a mezőgazdasági termelőiár- és ráfordításiár-index hányadosa) értéke 98,7 százalék volt.

Forrás: Világgazdaság