A hazai agráriumban érdekeltek a következő napokban a fővárosra, egészen pontosan a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontra figyelnek: itt várja ugyanis az ország valamennyi részéből érkező látogatóit a szombatig tartó AGROmashEXPO és AgrárgépShow, illetve társrendezvényei, a Magyar Kert, Szőlészet és Pincészet kiállítások.
„A hazai agrárium legnagyobb, mezőgazdasági gépeket és technológiákat bemutató kiállítása 36 éve mutatja be a gazdálkodói lét szerteágazó és lenyűgöző oldalát” – mondta az ünnepélyes megnyitón Nagy István agrárminiszter, akinek szavai szerint a rendezvény mára már egy olyan, rohamosan fejlődő világba enged betekintést, amelynek szerves része a digitalizáció és a robotika is. A tárcavezető úgy fogalmazott, a kiállítás 200 ezer, a magyar mezőgazdasághoz kapcsolódó családi és társas vállalkozás jövőjét is előre vetíti.
„2019-ben a fejlődést támogató gazdaságpolitikai környezetet kínálunk a gazdasági szereplőknek. Ennek alapja a stabil finanszírozási környezet megteremtése, ezért fizettünk ki a termelők számára a 2018. évi kérelmeik után tavaly 187 milliárd forint közvetlen támogatást, s fizetünk ki a következő hetekben és hónapokban további 230 milliárd forintot” – hangsúlyozta a miniszter.
Szavai szerint a versenyképesség azonban nemcsak a beruházásokon múlik, így ezt szem előtt tartva a Kormány előkészítette azt a törvénycsomagot, amelynek köszönhetően 2019-től érdemben gyorsulhat fel az osztatlan közös földtulajdonok felszámolása Magyarországon. Az ágazat fejlesztését célzó törekvéseket részletezve Nagy István elmondta, kulcsfontosságúnak tekintik az öntözéses gazdálkodás elterjesztését és ösztönzését, ennek kapcsán pedig emlékeztetett arra, hogy a Kormány arról döntött, hogy 2030-ig évente 17 milliárd forintnyi fejlesztési forrást biztosít a mezőgazdasági öntözést szolgáló állami főművek fejlesztésére.
– folytatta a miniszter, akinek szavai szerint a cél, hogy belátható időn belül 100 ezer hektárral nőjön az öntözhető területek nagysága.
Mint mondta, a magyar gazdaság jövője nagymértékben függ attól, hogy a takarékos, gazdaságos termelést biztosító, korszerű technikai eredményeket miként tudjuk beiktatni a hétköznapokba, így kiemelt cél a tudásalapú agrárgazdaság megteremtése.
– hangsúlyozta az agrárminiszter. Mint mondta, a többi közt céljuk minél több állami adatbázis ingyenessé tétele, illetve a kötelező adatszolgáltatások egyszerűsítése. Szavai szerint nem kevésbé fontos a gazdák digitális fejlesztését célzó Digitális Akadémia ez évi elindítása sem.
A tárcavezető beszéde végén a generációváltás fontosságát hangsúlyozta, ennek kapcsán pedig elmondta, folyamatban van egy Generációváltás Elősegítését célzó Szakpolitikai Program kidolgozása, amelyet több érdekképviseleti szerv bevonásával készítenek elő.
Ehhez a gondolatmenethez csatlakozott Harsányi Zsolt, a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének (MEGFOSZ) elnöke, aki szerint rendkívül nagy szükség van fiatal mezőgépészekre és mezőgazdászokra, hisz nélkülük elképzelhetetlen az eredményes mezőgazdasági és élelmiszeripari termelés. E szakmák népszerűsítése kapcsán pedig
Az idei rendezvényre egyébként minden eddiginél több fiatalt – 48 iskola közel 4 ezer diákját – várnak a szervezők. Harsányi Zsolt mindemellett örömét fejezte ki annak, hogy a rendezvényen a külföldi látogatók száma is évről évre nő; idén több száz határainkon túlról érkezőt várnak a szervezők a négynapos kiállítás programjaira.
Ganczer Gábor, a Hungexpo Zrt. vezérigazgatója szerint a növekvő érdeklődés nem véletlen, hisz a kiállításon felvonultatott gépek és technológiák annak az ágazatnak a csúcsát jelentik, amelynek stratégiai jelentősége folyamatosan növekszik. Mint mondta, a rendezvényt rendszerint példás összefogás kíséri a kiállítók, a partnerek s a szakmai szövetségek részéről. Ganczer Gábor szavai szerint
Az ünnepélyes megnyitó részeként átvehették díjaikat az AGROmashEXPO, AgrárgépShow, Magyar Kert, Szőlészet és Pincészet kiállítások, Termékfejlesztési díj pályázatának győztesei. A szervezők elmondták, idén rekordszámú, 42 pályamű érkezett be a Hazai és Nemzetközi díjakra. Nevezni ezúttal is Gépesítés, Logisztika, illetve Input kategóriákban lehetett; a legtöbben Nemzetközi díjra, Gépesítés kategóriában adtak be pályázatot.
youtube://v/k62VHKI0QTc