0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

Az egységes árualaphoz a termelést is fejleszteni kell

Nagypéter Sándor közel egy éve irányítja a Délalföldi Kertészek Szövetkezetét. Korábban a tész gazdasági vezetőjeként dolgozó elnök úgy véli szerencsés, mert jól működő menedzsmentre támaszkodhat. Céljai közt elsősorban a termelési háttér további erősítése és a digitalizáció szerepel.

Új vezetőként fontosnak tartja a 15 év alatt felépített rendszer további erősítését, mely mindenekelőtt a magas termésminőséget célozza. A 4,5 hektáros szentesi telepen már megteremtették a zavartalan működés infrastrukturális feltételeit, legutóbb például 580 négyzetméterrel bővítették a hűtőkapacitást, megnövelték az áru-előkészítő, csomagolóteret, és lépésről lépésre haladnak a posztharveszt tevékenységek gépesítésével. A piaci előnyt adó egységes áruminőség növelése érdekében azonban a termelési háttér fejlesztésére is figyeltek, a tagoknál tanácsadással is ösztönözték a biológiai növényvédelem elterjesztését, egységesítették a fajtahasználatot és kedvezményekkel támogatták az input anyagok beszerzését.

Nagypéter Sándor szerint azonban itt nem lehet megállni, a versenytársakkal csak úgy tarthatják iramot, ha tovább erősítik a termesztési hátteret.

Ennek érdekében a tész operatív programjának keretében a tagok forrásokra pályázhatnak posztharveszt tevékenységük vagy az alkalmazott termesztéstechnológia fejlesztésére, valamint a termőterületük bővítésére.

A szigorú feltételeket teljesítő tagok, az operatív program minisztériumi jóváhagyás után támogatással valósíthatják meg beruházásaikat. Ezzel pedig nemcsak saját termelésük hatékonyságát javíthatják, hanem a tész piaci lehetőségeit is, miközben teljesíteni tudják a környezetvédelmi, fenntarthatósági elvárásokat. Ez utóbbiak érdekében a tész azon dolgozik, hogy támogatható legyen az ellenálló fajták, oltott palánták használata.

A környezettudatosság erősödésével a tész a csomagolásban is keresi az új megoldásokat, a habtálcákat már elhagyták, és új fából készült kosárkát készíttettek a datolyaparadicsom értékesítésére. Az adminisztrációból is szeretnék száműzni a papíralapú dokumentumokat, a tésznél és a termelőknél is a digitalizációt ösztönzik. A termelők kötelező heti árujelentése már emailben, illetve arra kialakított webes felületen is megtehető, és így szinte azonnal összevethető a mennyiség a később ténylegesen beszállítottal.

Az elnök szerint a tészt egyebek közt az különbözteti meg a felvásárlóktól, hogy közösségi feladatokat is ellát, felelősséget vállal azért, hogy a tagok a lehető legnagyobb jövedelemre tehessenek szert.

A DélKerTÉSZ 250 család megélhetéséhez járul hozzá, az éves tagi árbevétele pedig idén várhatóan meghaladja a 10 milliárd forintot. A zöldség-gyümölcs 90 százalékát áruházláncoknak értékesítik, a csomagolt termék aránya közel 60 százalék.

Sok elismerése közül a legutóbb a Szentesi paprika földrajzi árujelzővel értékesített áruért kapta meg az Érték és Minőség Nagydíjat.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu