2019-ben az év gyógynövénye a közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum), jellemzőiről Pluhár Zsuzsanna, a Szent István Egyetem Kertészettudományi Kar docense beszélt az OMÉK első napján rendezett gyógynövény-tanácskozáson. Az év gyógynövényét a Magyar Gyógyszertudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya kezdeményezésére választják meg, eddig a máriatövis, a citromfű, a galagonya, a kamilla, a mák és a levendula kapott kiemelt figyelmet.
A közönséges orbáncfűről az utóbbi 20-30 évben bizonyosodott be, hogy antidepresszáns hatása van, ezen kívül gyors sebgyógyító, minden bőrbetegségre, illetve gyomor- és nyombélfekélyre is jótékony hatású. Kedvező emésztőszervi hatású, enyhe vizelethajtó és vérszegénység kezelésére is ajánlják.
Szorongásoldó hatására már az ókorban felfigyeltek, teakánt fogyasztották. A teljes hatás kifejtéséhez több hétig kell szedni.

Az orbáncfű sztenderd kivonatát használják gyógyszerkészítésre, hazánkban több ilyen orvosság van forgalomban. Emiatt a mellékhatásait is föltérképezték, tehát biztonsággal használható. Antidepresszáns hatása összemérhető a szintetikus hatóanyagokéval.
Hazánkban 50-100 hektáron termesztették is az 1990-es években, aztán az orbáncfű-hervadás miatt felhagytak vele. Ma gyűjtött ázsiai drogot használnak elsősorban a világon, pedig német és lengyel fajtákat is szelektáltak belőle. A termesztéstechnológiája ismert, évente kétszer lehet vágni, a hozama az első évben 1,5-2 tonna egy hektáron, a következő években 2-4 tonna, de csak három évig érdemes megtartani az állományát.