A legtöbb újbor a mai illatos, kedves, könnyed borok felé forduló divatnak megfelelően Irsai Olivér volt, a 64 benevezett tételből 8 kapott aranyérmet, Cserszegi fűszeresből 32-őt neveztek és 4 nyert, Chardonnay-ból 36-ból 5 aranyérmes bor lett. Nagy meglepetést okozott a Bianca, amiből a két benevezett tétel egyike aranyérmes lett. Megfelelő borászati technológiával nagyon szép borok születtek az idén, összegzett Kállay Miklós.
A megtisztelő 2019 legjobb újbora címet a következő borok érdemelték:
Szentpéteri Borpince – Néro rozé (válogatás), Eredet Pince – Kunsági Kékfrankos rozé,
Belward Pincészet – Sauvignon blanc,
Paulus Molnár Borház – F&C Cserszegi fűszeres, Geszler Családi Pincészet – Geszler rozé (Kékfrankos),
Koch Borászat – Premium Cserszegi fűszeres,
Gál Szőlőbirtok és Pincészet – Pinot noir rozé és Olasz rizling,
Fritz Borház – Szekszárdi Pinot párduc rozé (Pinot noir),
Kattra Pincészet – Etyeki Chardonnay,
Csányi Pincészet – Villányi Portugieser,
Kányavári Borbirtok – Chardonnay Krónika és Olaszrizling Üstökös,
Illés Borház – Chardonnay,
Garamvári Szőlőbirtok – Lellei Cserszegi fűszeres. A Lellei Cserszegi fűszeres egyben nagy aranyérmet nyert.
A verseny Champion díját Tar Attilának ítélte a zsűri Pannonhalmi rozé boráért, ami a másik nagy aranyérmet érdemelte ki.
Bor és sajt kéz a kézben jár, a zsűrizés során nagy felismerések születtek, mondta a sajtokat bíráló bizottság elnöke, Kis Ferenc sajttermelő. Nem a sajtokat, hanem készítőiket értékelték a marketing, a sajtkészítés technológiája és a termékek íze alapján: a harmadik helyezett a Melis Testvérek, a második a Páter sajtmanufaktúra, az első pedig (nagy meglepetésre) a Szarvasi Agrár Zrt. lett. Ők egy teljesen új termékkel nyerték el a zsűri elismerését.
Második alkalommal kapott életműdíjat Buzás Attila Sándor, aki már az első Újbor és sajtfesztiválon is részt vett és 15 évvel ezelőtt is elismerték a tevékenységét. Franciaországban tanulta meg a sajtkészítés minden csínját-bínját, jelenleg saját bajor barna fajtájú, 400-500 egyedet számláló kecskeállománya tejéből készíti különlegességeit. Sót nem használ, csak tej és tejoltó kultúra
Végül a rendezvény szervezője, Ferenc Vilmos ismertette a Magyarország legszebb szőlőskertje és szőlőlugasa verseny eredményét. A legszebb ültetvényt a Hajós-bajai borvidéken műveli Sziegl Balázs, a legszebb tőkének járó elismerést pedig a világ legöregebb ismert szőlőtőkéje, a pécsi matuzsálem kapta. Ezt az 500 éves szőlőtőkét a Guinness rekordok könyvében is szerepeltetni kell, ami több millió forintos kiadással jár. Ferenc Vilmos bejelentette, hogy alapítványt hoz létre ebből a célból.