Az Európai Unió társfinanszírozási rendszerben támogatja az egyes államok méhészeti programját.
A nemzeti programokat az ágazat szereplőivel határozzák meg abból a célból, hogy a méhészkedés illetve a méhészeti termékek értékesítését segítsék. A programok 3 éves szakaszokban zajlanak. Az egyes államok számára biztosított összeg meghatározása az EU-nak bejelentett méhcsaládszám függvényében történik.
Időközben megjelent az új Magyar Méhészeti Nemzeti Program melynek lényeges változásait az OMME honlapján is megnézhetjük: A Méhészeti Nemzeti Program változásai
A 2017-2019-es periódusban nemzeti és európai uniós forrásokból 36 millió euró állt évente a méhészek rendelkezésére. Mivel a méhek beporzási tevékenysége felbecsülhetetlen az agrárszektor számára és az egyéb beporzók száma egyre csökken a 2020—2022-es periódusban ez a forrás évente 36-ról 40 millió euróra emelkedik.
Az elmúlt periódus elemzésére is érdemes egy pillantást vetni: abból kiderül, hogy minden uniós országban van méhészet és az egész Unióban 2018 végén 650 000 méhész 17,5 millió méhcsaládot gondozott, a méztermelés pedig 280 000 tonna körül mozgott.
Ez a szám azt is mutatja, hogy az Európai Unió a világ második legnagyobb méztermelője. Az EU méztermelése 2017 és 2018 között 16-%-al nőtt.
Ez a növekedés akár a mézár változásaira is magyarázatot adhat, bár mint tudjuk az alacsony átvételi ár főleg a dömping mennyiségben érkező EU-n kívüli mézeknek illetve hamisítványoknak tudható be.
Lásd még cikkünket:
Egyre több a méhész (Németországban)