Három génmódosítás után bogyók százai jelentek meg a miniatűr paradicsombokron, a termés pedig rekord gyorsasággal beérik. További előnye, hogy műtrágya nélkül is termeszthető nagyon kicsi területen, például egy felhőkarcoló tetején is.
Az amerikai Cold Spring Harbor laboratórium tudósai a kutatás során
Eredményeiket a Nature Biotechnology című folyóiratban ismertették.
A módosított növény nagyon különbözik a tipikus, eddig ismert fajtáktól. Kis méretű paradicsom jelenik meg rajta, amelyek a miniatűr szárról induló rövid ágakon nőnek. A transzgenikus paradicsom még egy különlegességgel büszkélkedhet, nagyon gyorsan érett bogyó gyűjthető be a bokorról.
Az új paradicsomfajta kísérletezése során a tudósok három gént változtattak meg. Kettő módosítása után a növény növekedése korábban leáll, és gyorsabban virágzik. Egy másik megváltoztatott gén a szár hosszát szabályozza. Az íz és a méret tekintetében a kutatók az arany középutat választották. Az újfajta paradicsom mindössze 40 nap alatt érik be, és azonnal fogyasztható.
– Hibátlan alakúak, kicsi méretűek, jó ízűek, bár ez az egyéni ízléstől is függ – mondja a növény nemesítője, prof. Zach Lippman.
Ami a legfontosabb, hogy a kutatók szerint az ilyen paradicsom termesztése környezetbarát lenne.
helyi termelés és csökkentett szén-dioxid kibocsátás” – magyarázza a kutató.
Elvégre az új paradicsom még városi környezetben is jól érzi magát, akár átalakított raktárakban vagy konténerekben is termeszthető. Nem véletlen, hogy a NASA tudósai is érdeklődnek a növény iránt.