Tavaly szeptemberben számoltunk be arról a rendőrnőről, aki kidolgozta a méhek drog és fegyverkeresésre való alkalmazásának módszerét. (Lásd: Méhek rendőrkutyák helyett)
A drogok felkutatására azért lehet méheket bevetni, mert azok szagérzékelése igen csak kifinomult, még a kutyákénál is jóval erősebb. Ezért lehetséges a méhek humángyógyászati diagnosztikában való alkalmazása. Épp erre dolgozott ki módszert és eszközt Susana Soares portugál dizájner.
Az arra kondicionált méhecskék ezután, ha felismerik a befújt leheletben egy adott betegségre jellemző szaganyagokat, az üvegszerkezet belső kamrájába igyekeznek bejutni; ha nem, eltávolodnak tőle.
dsc_9288.jpg

A bevetés előtt, a méhek kondicionálására 5 perc szükséges. A módszer tulajdonképpen azt használja ki, hogy ha a méhek egy adott illatú cukoroldatot kóstolnak meg, a környezetükben is azt az illatot fogják keresni.
A dizájner más tudományos projektekben is részt vesz, melyeknek célja, hogy megoldásokat találjanak olyan újabb tudományos kutatási eredmények technológiai, dizájneri kihívásaira, mint pl. a malária illatanyagok segítségével való visszaszorítása.