
A múlt – amihez alapismeretek kellettek
Az okostelefonos alkalmazások a növényhatározást is jelentősen megkönnyítik. Ha megnézünk egy klasszikus növényhatározó könyvet, annak használatához elég sok botanikai, főleg növénymorfológiai ismeretre van szükségünk, hogy végigmenjünk a határozás folyamatán, míg megleljük a keresett növényt. Elsőként el kell dönteni, hogy virágos vagy virágtalan növényről van-e szó, és ha az adott időben nincs rajta virág, már ez is nehézséget okozhat. Utána következik, hogy virágos, nyitvatermő vagy zárvatermő-e. Ha zárvatermő, akkor hány szikű? Majd jönnek a morfológiai szakkifejezések, mert nem mindegy, hogy egy levélszél ép, fűrészes, csipkézett vagy fogazott, illetve, hogy egy levél tenyeresen vagy szárnyasan összetett. Ezek eldöntéséhez előbb a morfológiai alapokat kellett ismerni. Az újabb határozókönyvek már úgy változtak, hogy megkímélnek a morfológiai szakkifejezések megtanulásától. Ezek képtáblákon mutatják a virág- és levélalakokat, általuk kiválasztjuk a leginkább hasonlót, majd a virágszínt, és már el is jutottunk a könyv azon részébe, melynél pár oldal átlapozásával szerencsés esetben megtaláljuk a keresett növényt. És itt vannak a harmadik generációs növényhatározók, melyekhez egy okos telefon és internetkapcsolat kell, ám mindenféle botanikai tudás nélkül is sikert érhetünk el.
A jelen – ahol már az érdeklődés elég az induláshoz

Az applikációk többsége ingyenes, bár ha fizetünk a prémium változatért évi átlagosan 2000-7000 forintnyi összeget, akkor egy reklámok nélküli, még jobban kezelhető programot kapunk. Ha valaki csak alkalmilag használná az alkalmazást, akkor elégséges lehet az ingyenes változat, ám ha rendszeresen határozunk, akkor megéri a fizetős változatot kérni.
ám ha nagyon ritka növénykülönlegességgel próbálkozunk, azzal néha csőbe lehet húzni a programot. Ekkor azonban tisztán látható, hogy a keresési találat nem is hasonlít a keresett növényre, az applikáció tehát nem vezet félre, kicsi az esély a téves beazonosításra. Vannak speciálisabb növényhatározók is, ilyen a FaBook, a Fa-lexikon, a Szobanövények, az Évelő füvek és a Díszcserjék című appok. Találunk határozót növényi betegségekre, gombákra is – bár ez utóbbi inkább ismeretterjesztő jellegű, mintsem olyan eszköz, amely alapján ismeretlen gombából gombapaprikást főzhetünk. A gyógynövények témakörében is több határozó applikációt találunk. Érdemes ezeket a Google Play, vagy más App store-okban megkeresni.
Hogyan működnek?
Először is kiválasztjuk és letöltjük a kívánt alkalmazást. Nem érdemes egyből a fizetős verziót kérni, csak pár nap tesztelés után döntsünk bármelyik mellett. Amennyiben mégis prémium előfizetésre váltunk, figyeljünk arra, hogy miután levették a bankkártyánkról az összeget, kapunk egy üzenetet, amely szerint egy év múlva automatikusan újra meghosszabbodik az előfizetés. Tehát ha ezt a lehetőséget nem kapcsoljuk ki egyből, akkor napra pontosan egy évre rá újra megterhelik a következő évi előfizetéssel a bankkártyánkat, még akkor is, ha már esetleg letöröltük a programot a telefonról.
Az appok használata nagyon egyszerű, melyet a Picture This-en keresztül mutatom be. A határozni kívánt növényt vagy lefotózzuk, vagy ha már korábbról van róla fotónk, akkor a galériából is behívhatjuk az applikációba a képet. Minél jobb minőségű képet készítsünk, úgy hogy a levelekből lehetőleg több is látszódjon, és ha van a növényen virág, az is kerüljön a képre. Kis idő múlva az adatbázisából a program felajánl lehetőségeket. Ha biztos a növény nevében, akkor egyet, ha nem, akkor többet, melyekből nekünk kell kiválasztani a leginkább hasonlót.
Minden növényről részletes leírást kapunk (angolul), és élhetünk egy kis közösségi életet is, a többi növénybaráttal, aki használja az appot – térképen látjuk a közelünkben levő felhasználókat. A növény részletes leírása mellett ("Details" fül), a kultúrnövények esetén (dísznövények, zöldségek) a "Care" menüben a gondozásukról is olvashatunk, sőt a némely fajnál megjelenő "Uses" fülön a falhasználási lehetőségekről is információkat kapunk. Végül a "Gallery" menüt érdemes kiemelni, ahol sok másik kép található a növényről, ami a biztonságosabb beazonosítást segíti.