
A magyar cseresznyeorsó művelési rendszer az elmúlt három évtizedben folyamatos fejlődésen ment keresztül. A jelenlegi formában magában foglal számos magyar fejlesztésű metszési eljárást, gyakorlati fogást, valamint az alanyhasználatra, sor- és tőtávolságra vonatkozó elméleti kutatási eredményt és gyakorlati tapasztalatot, amelyek egy sajátos, a hazai talaj- és klímaviszonyokhoz jól alkalmazkodó intenzív ültetvény kialakítását teszik lehetővé.
A piacokon csak a kézzel szedett, prémium minőségű és legalább 28 milliméter átmérőjű cseresznyével lehet elérni elfogadható árakat. A rendszeres metszéssel olyan termőgallyakat alakíthatunk ki, amelyek megalapozzák a gyümölcsök jó víz- és tápelem-ellátását.
Könnyebb kezelni

A kúpos koronaszerkezet megkönnyíti a napfény behatolását a korona belsejébe, és mivel az intenzív ültetvényekben a fák levélzete kisebb térben, koncentráltan helyezkedik el, jobb a terület kihasználása, az öntözés, tápoldatozás, trágyázás jobban hasznosul. Emellett könnyebb figyelemmel kísérni a kártevők és kórokozók fölbukkanását és védekezni ellenük. A kisebb korona permetezése pontosabban és gazdaságosabban kivitelezhető a precíziós permetezőgépekkel vagy éppen drónokkal, csökkenthető a szerveszteség és a környezeti terhelés. A cseresznyénél különösen fontos, hogy a kisméretű fákat hálóval védhetjük a jégkár, a madarak, vagy éppen a foltosszárnyú muslica kártétele ellen, a fóliatakarás pedig eredményesen csökkenti az eső okozta gyümölcsrepedést.
Az intenzív művelési rendszer nemcsak az árutermelő ültetvények számára hasznos, a kisméretű cseresznyefák ugyanezeket az előnyöket nyújtják otthon a házikertben is. Mi több, egy óriásira nőtt cseresznyefa helyén 3-5 kisméretű fát is ültethetünk különböző fajtákkal és a család igényeinek megfelelő érési idővel, ami a cseresznyeidényben folyamatosan friss, érett gyümölccsel látja el a tulajdonosát. Az ilyen kisebb cseresznyefák csak 10-20 kilogramm termést hoznak, míg a nagy cseresznyefák termését, ha le is szednék, a család nem képes felhasználni, a gyümölcs tekintélyes része veszendőbe megy.

Hazai és külföldi előzmények

Akkor vált világossá számomra, hogy az alanyértékelési munka nem választható el a művelési rendszer többi elemétől, s kezdtem gyűjteni a külföldi tapasztalatokat, és megpróbáltuk azokat alkalmazni hazai viszonyok között. A külföldi kutatóműhelyek zöme optimális talaj- és klímaviszonyok között alkalmazható törpe alanyokkal dolgozott, mi viszont a magyarországi környezethez jól alkalmazkodó művelési rendszereket fejlesztettünk. A három évtized alatt számos ismerettel, tapasztalattal gazdagodva végül is a „magyar cseresznyeorsó+” rendszerünket kiteljesedve, folyamatosan bővítve, finomítva mutatjuk be. A „plusz” ebben az, hogy a rendszerhez folyamatosan hozzáadunk, kiegészítjük újabb és újabb megoldásokkal, a gyakorlatban szerzett tapasztalatokkal, amelyeket a hazai viszonyok között kipróbáltunk és alkalmasnak találtunk.
Sajátosan magyarA magyar cseresznyeorsó komplex, intenzív művelési rendszer, amely a karcsú orsó eredeti koncepciójára alapozva magában foglalja a hazai körülményekhez jól alkalmazkodó alanyhasználatot, sor- és tőtávolságot, a koronaformát és a sajátos metszési eljárásokat, valamint a gyökérmetszést és talajművelést. Attól sajátosan magyar, hogy elsősorban középerős vagy erős növekedésű hazai sajmeggy alanyokat használunk, azok erős növekedését pedig gyökérmetszéssel és más magyar fejlesztésű metszési eljárásokkal kompenzáljuk, mivel a sajmeggy alanyon álló fák jól tűrik ezeket a beavatkozásokat. A sajmeggy alany a fák korai termőre fordulása mellett nagy biztonsággal adja a piac által megkívánt nagy gyümölcsméretet és minőséget, és a törpe alanyokkal szemben nem igényel támaszrendszert. |
Sűrű térállás, magasabb fák

4-5 × 2-3 méter volt, még sajmeggy magoncalanyokon is. A fák magassága elérte a 4-4,5 métert. A nagyobb tér kihasználásához hosszabb termőgallyakra volt szükség, amelyeket nehezebb volt egyensúlyban tartani a fák magasságával.
A gyakorlatban kiderült, hogy szűkebb térállásban könnyebb megtartani az orsófák karcsú szerkezetét, amihez természetesen rövidebben tartott termőgallyak, a növekedést mérséklő gyökérmetszés, illetve azt tűrő alanyok szükségesek. Kecskeméten a Gerőmajorban telepített ültetvényben kezdetben 4 méter sortávolság mellett 1,8, később 1,5 méter tőtávolságot alakítottak ki, a nagykutasi Alma 2000 Kft. ültetvényében pedig 1,2-1,3 méter a tőtávolság. A Debrecen-Pallagon telepített kísérleti ültetvényben a sor- és tőtávolság 4 × 1 méter volt, ahol a sajmeggy magoncalanyú fákon többszöri nyári zöldmetszést alkalmaztak.
A gyökerek versengése miatt különösen a tőtávolság csökkentésének van növekedést mérséklő hatása. Gyakorlati tapasztalatok igazolják, hogy az erős növekedésű sajmeggy magoncalanyon 3,6-4 méter sortávolság mellett 1,3-1,5 méter tőtávolságon gyökérmetszéssel jól kezelhető orsófákat lehet kialakítani.
Az utóbbi évek tapasztalatai alapján az önjáró platformok alkalmazásával a fákat akár 4-4,5 méter magasra is nevelhetjük, olyankor a sortávolságot 4,5-5 méterre kell növelni, ami kényelmes művelőút-szélességet (2-2,5 m) hagy.

Az alany bírja a meszet és a meleget
A magyar cseresznyeorsó ideális alanyai a hazai talajokhoz jól alkalmazkodó sajmeggy magoncok, vagy a fajták kedvező növekedését és elágazódását segítő sajmeggy klónalanyok (Bogdány ®, Egervár®, Magyar®). Ezeken kívül a középerős növekedésű sajmeggy hibrid MaxMa 14-gyel, vagy a Pi-KU 1, GiSelA® 8, GiSelA® 12 alanyokkal vannak jó tapasztalataink.
Kétségtelenül hátránya az erős növekedés, amit viszont a nyári metszéssel, valamint a jó időpontban alkalmazott gyökérmetszéssel jól lehet kompenzálni. Az alanyok közül egyedül a sajmeggy tűri jól a gyökérmetszést, a meggyel, vagy meggyhibriddel szemben a sajmeggyen nem okoz sarjadzást a gyökérmetszés. A gyorsuló és szembetűnő klímaváltozás jelenségeire tekintettel a sajmeggy számos előnyt kínál a közép- és kelet-európai termesztők számára, de a kontinentális klímájú ázsiai országokban is ígéretes alany. Kínában már mintegy 5000 hektáron telepítettek intenzív ültetvényt a mi módszereinkkel magyar sajmeggy alanyokon.
Az utóbbi években sokan próbálkoztak a törpe-féltörpe növekedésű GiSelA® alanyokkal (GiSelA® 5, GiSelA® 6), amelyek korán termőre forduló, de korán el is öregedő ültetvényeket adnak. A fák ezeken az alanyokon a legkorszerűbb tápoldatos öntözéssel sem érzik jól magukat a mi magas pH-jú és mésztartalmú talajainkon, és nagy hátrányuk, hogy a levelek gázcserenyílásai az alanyra jellemző hormonális szabályozásnak köszönhetően már 30-32 °C levélhőmérsékletnél záródnak, a korona vízellátása, és természetesen a gyümölcsök vízellátása is romlik, a gyümölcsök aprósodnak.
A nemes fajták sajmeggy alanyokon a vadcseresznyéhez viszonyítva egyébként is korábban fordulnak termőre és nagyobb a fák fajlagos termőképessége. A hazai klónalanyok előnye, hogy többségüknél ismert, és általában jó az összeférhetőség a nemes fajtákkal. A hazai sajmeggy klónalanyokon a termőre fordulás még korábban bekövetkezik, s a termőhelyi viszonyokhoz jól alkalmazkodó alanyok kedvezően befolyásolják a nemes fajták terméshozási tulajdonságait, valamint a gyümölcsméretet.
A koronaalakítás és metszés sajátosan magyar megoldásait következő cikkünkben ismertetjük.
Dr. Hrotkó Károly
SZIE Kertészettudományi Kar,
Fenntartható Kertészet Intézet,
Dísznövénytermesztési
és Dendrológiai Tanszék