
A zselici gyertyános-tölgyes erdőkben él a boldogasszony papucsa orchidea. Nevét csónakra vagy papucsra hasonlító, zöldessárga virágáról kapta. A zárt lombkoronát nem kedveli, napfényes, ligetes helyeken fordul elő.

Élőhelyeit több helyen biztonsági okokból elzárták, csak szervezett túrákon láthatók.
Belső- és Külső-Somogy rétjein is előfordul a szibériai nőszirom. Keskeny, hegyes, sásszerű levelei és vastag szára akár méteres magasságig nőhet.

Májusban virágzik a baljós nevű közönséges méreggyilok. A növénynek kicsiny, fehér, csillag alakú virágai és paprikára hasonlító, hegyes termése van, ezért népiesen vadpaprikának nevezik. Érdekessége, hogy a múltban a mérgek, betegségek ellenszerének tartották, kígyómarást, egyes források szerint pestist próbáltak vele gyógyítani – pedig valójában mérgező növényről van szó.
A négy növénykülönlegességen túl több száz faj bontogatja a szirmait ezekben a hetekben, köztük rengeteg védett és fokozottan védett. A SEFAG Zrt. szakemberei ezért arra kérik a kirándulókat, hogy a kijelölt túrautakon maradva csodálják a természet szépségeit.
Legtöbbjük, különösképp a ritka fajok ugyanis csak speciális talaj- és környezeti viszonyok között érzik jól magukat, élőhelyükről kiszakítva elpusztulnak.