A kétpói Cibakert Kft. feldolgozóipari zöldségnövényeket termeszt, így az intenzív, öntözéses, magasan gépesített - sőt a teljes területén alkalmazott precíziós -technológia ellenére is kiszolgáltatottak az időjárásnak. A fajok különböző igényei miatt pedig azt is el kell fogadni, hogy olyan évjárat nem létezik, amikor a zöldborsó, a bab és a csemegekukorica is egyöntetű kiemelkedő eredményt ad, mondta Subicz Ferenc ügyvezető igazgató.
A korai zöldborsók fejlődését márciusban a hideg, és szárazság, áprilisban pedig a szeles idő hátráltatta, Az állományok egyenetlenül keltek, és már április elején öntözni kellett a borsót, ami növelte a termesztési költségeket.

Május 20-a után viszont kedvezőre fordult az időjárás, és a borsó virágzásakor elmaradtak a hőségnapok. Ez utóbbinak különösen örültek a termelők, mert az előző években már az is megkérdőjeleződött, hogy lehet-e még sikeresen zöldborsót termeszteni a Kárpát-medencében, hiszen a májust általában átmenet nélkül követte a forró, száraz nyár, amitől a borsóvirágok az első kettő-négy hüvely megkötése után leszáradtak.
A Cibakert Kft.-nél termesztett közép és késői érésű állományokban erős közepes termés várható. Június 9.-től azonban szinte minden nap esik, és a 20-30 milliméteres monszunszerű felhőszakadás sem ritka, így csak reménykedni tud Subicz Ferenc, hogy június 22-től gond nélkül megkezdhetik a betakarítást a kombájnok.
Így legelőször, május 20. után 150 hektáron normálédes fajtákat vetettek, a növények jól fejlődtek, az állomány egyenletes, de hiányzik nekik a meleg.
Az utóbbi hetek esőzései pedig akadályozzák a még hátralévő vetéseket, és komoly feszültséget okoz, hogy azt a szerződések teljesítéséhez június utolsó napjaiban befejezhessék.
Ehhez ugyanis naponta 50-60 hektárt kell elvetni, az eső azonban szinte szakadatlanul esik.
A júniustól már csak szuperédes fajtákat vetnek, szeptember elejétől október elejéig tartó betakarításra.
