Back to top

A rovarliszt, a farkasok, a pumi, a szürkék és a többiek..

Kiváló takarmány készülhet a lárvákból bábokból, farkasok tizedeltek ismét nyájakat, ötven évvel ezelőtt élt bikák utódai születhetnek meg hamarosan, és az okok, amiért ösztönösen tereli a gulyát a pumi. A Kistermelők Lapja a többi között e témákat kínálja júliusban.

Fotó: BNE

A hortobágyi végeláthatatlan pusztában legelő hatalmas szürkemarha-gulya és racka - nyájak után ballagó pásztorok, a pusztában vágtázó ménes, a pásztorünnepekkor tudásukkal versengő gulyások, csikósok és juhászok. Úgy tűnhet, hogy mindez csak turistáknak szánt attrakció, ami felidézi az állattartó puszta hajdani világát. ám éppen ellenkezőleg: napjaikban e vidéken nem felidézik a hagyományt, hanem életük mindennapi valósága. ugyanakkor a 21. századi tudomány is nap mint nap a munkájukat szolgálja, amivel élve történelmi jelentőséggel bíró programba kezdtek: a magyar szürke szarvasmarha állományuk tenyésztési vonalainak megújítása – hamarosan 50-60 évvel ezelőtt élt hortobágyi bikák utódai jöhetnek világra. 

MMG - Rovarból takarmány?

 

Áttörést is hozhat a takarmányozásban a rovarliszt felhasználása, hiszen a lárvákból, bábokból készült lisztek kiválóan alkalmasak a szójadara és a halliszt helyettesítésre.

Hova tovább, a rovarliszt kiváló minőségű állati eredetű fehérjeforrás, és üzemszerűen, kellő mennyiségben előállítható. Elsősorban azon állatfajok (sertés, baromfi, hal) takarmányozásában tudnak jelentős szerepet betölteni, amelyek mindenevők.

Farkas még nincs idehaza, ám az aranysakál jelen van. Hazánkban a háziállatainkat veszélyeztető ragadozófajok csak kismértékben vannak jelen, ám az aranysakál vadban okozott kártétele egyre jelentősebb, és az ország északi régióiban már megjelent a farkas és időnként néhány medve is. Franciaországban viszont a helyzet mára sokkal válságosabb, és tanulságul szolgálhat a magyar gazdáknak a károk enyhítése és a védekezés megszervezése szempontjából.

A mudi agya, mint a szivacs, nagyon gyorsan szippantja magába a tudást, feladva a leckét ezzel gazdájának. Ma is gyakran használt terelő pásztorkutya és sportkutya. Terelőversenyeken is gyakran bemutatják. Szinte repül a nyáj után a levegőben. Fáradhatatlan ébersége, munkakedve elkápráztatja a gyakorlott pásztorembereket is. Eminense lehet a kutyaiskoláknak. Jelene, jövője ugyanakkor már nem csak a pásztor közegében van, többnyire családi kedvencként és sport kutyáként éli az életét.

Rosszul illeszkedő nyergek, szenvedő lovak. Nem is hinnénk, milyen sok ló szenved kifejezetten a rosszul illeszkedő nyergektől. Magyarországon a nyeregillesztés, a ló hátának vizsgálata, a nyereg lóhátra igazítása és a nyeregnyomás-mérés még igencsak gyerekcipőben jár, de azért a helyzet nem teljesen reménytelen. Az első lépést a tökéletesen illeszkedő nyereg felé a lovasnak kell megtennie: fel kell tudnia ismerni, ha valami nem stimmel.

A Kistermelők Lapja júliusi számában a többi között e témákról olvashatnak!

Legyen az olvasónk!

Nyomtatott lap előfizetés

Digitális újság előfizetés

Forrás: 
Kistermelők Lapja

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A receptúra az érték

Egy öthektáros bekerített egykori téesztelepen hizlal turnusonként hétszáz sertést Egyházasfalu határában Derdák Gábor és édesapja. Földjeiken, legyenek azok saját tulajdonban vagy bérelt területek, precíziós művelést folytatnak, és a hizlalást is „adatalapon” végzik. Emellett Gábor növényorvosként is „praktizál”, és egy kisebb integrációt is működtet.

Hamarosan kezdődik a tavaszi rókavakcinázás

A rókák veszettség elleni immunizálására idén tavasszal is sor kerül, melyhez kapcsolódóan az ebzárlat és a legeltetési tilalom életbe lépése sem marad el az érintett térségekben. A repülőgépes vakcinázás 2023. április 1-én kezdődik hazánk déli és keleti megyéiben.

A méhek játszani is szeretnek

A poszméhekről kiderült, hogy nem csak dolgozni szeretnek, de szívesen játszanak is.

A méhbiológia alapjai 2. - A párzás

A méhek párzása a levegőben, repülés közben történik. A fiatal anya gyakran már a kelését követő napon kirepül kaptárjából. Nem párzási céllal, hanem tájoló repülést végez. Ezt később többször megismétli. Az első néhány repülés 1-3 percig tart, hogy megismerje saját kaptárjának helyét, a későbbiek 5-10 percig, amikor már messzebbre távolodik.

Falatnyi boldogság a Lánytesóktól

„Varázslatos érzés, amikor az egyik lánygyermekem felkiált, hogy „Apa, nézd, itt van a lekvárunk a polcon!” Ilyenkor mindig meghatódom, és nyugtázom, hogy jó úton járunk.

Szennyezett teljes kiőrlésű lisztet hívtak vissza

Magas tropán alkaloid szennyezettség (atropin, szkopolamin) miatt visszahívta a Bauck Hof márka teljes kiőrlésű lisztjét a Bio Partner Kft. - tájékoztatta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétvégén az MTI-t.

Napi 4500 adag étel készül majd a Gyulakonyha új épületében

A közétkeztetés kulcsszerepet játszik Magyarország élelmiszer-ellátásában - mondta az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Gyulán, ahol átadta a 725 millió forintból megépült, napi 4500 adag ebédet készítő Gyulakonyha Nonprofit Kft. új épületét.

Jó úton jár a UPL

Gyors ütemben fejlődik a UPL, egymásra épülő öt ágazatával a nyitott mezőgazdaságot szolgálja. A biostimulátorok terén vezető cég kereskedői tanácskozásán a fenntarthatóság volt a fő téma.

Napjaink 7 legnagyobb takarmányozási trendje

A kiegészítő takarmányok vagy előkeverékek elsősorban nem az állatok energiával és fő tápanyagokkal való ellátására összpontosítanak, hanem speciális összetevők beépítésével támogatják őket. A takarmányiparban a legidőszerűbb témák a funkcionális takarmányok, az alternatív fehérjék, az abraktakarmány és a takarmány-adalékanyagok.

A méhek tánca: velük született képesség, vagy tanulják?

Az emberi nyelv elsajátításához szükség van más emberekre és szociális interakciókra, hasonlóan néhány állatcsoport kommunikációjához. De vajon mi lehet a helyzet a méheknél? Lehetséges, hogy a kultúrájuk része a tánc, és az idősebb példányoktól tanulják, vagy velük született képességről van szó?