Back to top

Mítosz vagy valóság: a jégkocka jót tesz a növénynek

Időről időre felbukkannak tanácsok a kertművészetben az orchideák gondozásával kapcsolatban, az csak egy a sok közül miszerint: jót tesz a növénynek, ha jégkockával locsoljuk.

Hosszú éveken át a Reader’s Digest és a Reddit platformja ezt a jégkockás praktikát javasolta az olvasóinak annak érdekében, hogy cserepes barátainkat minél tovább életben tudjuk tartani. Ahogy telt az idő egyre ritkábban fordult elő a köztudatban ez a feltevés, de még mindig akadnak páran, akik ezt követve próbálják gondozni növényeiket.

A közösségi média felhasználói besegítettek ennek a módszernek a terjedésébe, olyan bejegyzésekkel amikben elültették a növényeket, majd a hozzászólók vicces megjegyzéseket fűztek hozzá, melyben a jégkockás öntözést javasolták, mint egyszerű módszert a virág locsolására. A hozzászólásokban néhányan megesküdnek rá, hogy a nagymamájuk vagy a család idősebb barátja is így gondozta sikeresen az orchideáit hosszú évtizedeken keresztül.

„Úgy tudom, hogy ez az elmélet már legalább 10 éves.” - mondta Tammy Huynh, a Leaf An Impression online üzleti tanácsadója, aki úgy gondolja, hogy a jelenlegi Z generáció sokat tesz azért, hogy a növényeket újra népszerűvé tegye. 

„Az emberek manapság a trendek miatt gyűjtenek szobanövényeket, de a gondozásuk már problémát jelent számukra, ezért a könnyű megoldást keresik gondozásukhoz”.

Egy növényt megölni nem nehéz feladat - a túlöntözés gyakran előfordul - , ha túl sok vizet öntünk a cserép aljába kirohasztjuk a gyökerét. Sokan a „jégkocka” elméletet javasolják ennek elkerüléséhez, miszerint a jég olvadása időt ad a növénynek fokozatosan felszívni a vizet. Az Ohio Állami Egyetem kutatói 2017-ben tanulmányozták az orchideák jégkockával való öntözését, majd a vizsgálat végén megállapították, hogy nincs káros hatása a növényre nézve.

Manapság a szakértők úgy gondolják, hogy ez nem jó megoldás. „Én nem javasolnám” - mondja Lauren Camilleri, a Leaf Supply munkatársa. A jégkocka segítségével is előfordulhat a túlöntözés, ha gyorsabban olvad, mint amilyen tempóban képes a növény felvenni a vizet. Ezenkívül a jégkocka hideg hőmérséklete sokkot okozhat a növénynek, amibe belehalhat.

„Amikor szobanövényt ültetünk mindig próbáljuk a természetes környezetét utánozni amennyire lehetséges.” -mondta Lauren Camilleri. „Sok növény jól viseli a benti környezetet is ilyenek például a trópusi növények, amik az esőerdőből származnak.”

Számtalan bejegyzés terjed a közösségi oldalakon erről a különleges növényről, az orchideáról.

Vannak alapszabályok, amik teljesen mások esetükben, vagy csak a könnyű megoldást keresik az emberek egy nehezen életben tartható növény gondozásához?

„Egyértelműen az utóbbi” - mondta Huynh. „Az emberek törékeny dolgokként tekintenek az orchideákra. De valójában minden, amit tudnunk kell az öntözésükről annyi, hogy rakjuk őket a csap alá, engedjük meg a vizet, amíg az alján nem folyik ki és hagyjuk teljesen megszáradni a virágot mielőtt visszatesszük.”

Nem számít, hogy milyen növényt gondozunk, hiszen nincs bevált formulája annak, hogy mennyire és milyen gyakran kell öntözni. A legjobb, amit tehetünk, hogy figyelünk a fény mennyiségére és arra, hogy csak akkor öntözzük a növényt, amikor a felső pár centimétere már teljesen száraz.

Ez kissé bonyolultabb módszer, mint jégkockákat rakni a cserépbe, de működik és hosszútávon életben tartja a növényt.

Forrás: 
theguardian.com

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Online vásárláskor fontos a növényútlevél!

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt. A termesztők, kereskedők jogkövető magatartása mellett a vásárlók is sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék a gazdasági és környezeti veszteséget okozó károsítók elterjedését és megtelepedését: online vásárláskor mindig keressék a növényútlevelet!

Az eukaliptusztól az áfonyáig

A német Heinje faiskola korszerű, innovatív fajtáiról, valamint különleges értékesítési módszereiről híres. Kínálatában olyan klasszikusok találhatók meg, mint a díjnyertes Rosy Boom rózsafajta, a Three Sisters és a Switch hortenziák, valamint a Lucky Berry áfonyafajta. Az ismert faiskola az IPM kiállításon mutatta be idei piaci újdonságait.

A dió sekély kéregrákja

Hazánkban tíz éve azonosították a diófák új, veszélyes baktériumos betegségét. A sekély kéregrák a tengerentúlról érkezett Európába, és az utóbbi harminc évben terjed földrészünkön.

Paradicsom: várható mennyiségek, árak

A paradicsom-feldolgozókat tömörítő WPTC (World Processing Tomato Council) február közepi, Sacramentóban megrendezett ülésén kiadta a 2023-as évre vonatkozó első hivatalos előrejelzését. A szervezet szerint a világon összesen várhatóan 41,8 millió tonna paradicsomot dolgoznak fel, 10%-kal többet, mint tavaly.

A génszerkesztés nem fér össze az ökológiai gazdálkodással

Köztudott, hogy az ökológiai gazdálkodás elutasít mindennemű génmódosítást. Ökológiai gazdálkodó nem termeszt génmódosított növényeket, nem tenyészt ilyen állatot, és nem használ genetikai módosítással vagy genetikailag módosított szervezet által előállított terméket. A génszerkesztés témakörét körbejárva azonban egy érdekes cikkre bukkantam, amiben Urs Niggli a zöld géntechnológiáról ír.

Növényorvos a közterületen - a rügypattanással ébrednek a kártevők is

A rügypattanással, tehát a táplálék megjelenésével párhuzamosan ébrednek fel téli álmukból a kéregrepedésekben, az ágvillákon a rovarok és az atkák. Néhány faj a rügypikkelyek alatt telel át, most szabaddá válik az út előttük, kijöhetnek a téli búvóhelyükről. Ekkor csíphetjük el a lemosópermetezéssel a rügypikkelyek alól kibújókat és a kéregrepedésekből a zöld levélkék felé vándorló éhes kártevőket is.

Árspirálban a vöröshagyma

Már a 2022/23-as szezon elején látható volt, hogy a nyári hőség és aszály Európa nagy részén befolyásolta a hagyma mennyiségét és minőségét. Az EU-ban és az Egyesült Királyságban mindössze 6,3 millió tonna termést takarítottak be, 13%-kal kevesebbet az előző évinél.

Meglepetés várhat a lombhalom alatt, óvatosságra int az MME

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.

Jó úton jár a UPL

Gyors ütemben fejlődik a UPL, egymásra épülő öt ágazatával a nyitott mezőgazdaságot szolgálja. A biostimulátorok terén vezető cég kereskedői tanácskozásán a fenntarthatóság volt a fő téma.

Cseresznye metszése – És egy csodaszép magyar szó

A régi öregek úgy tartották, hogy a cseresznyét nem kell metszeni, és volt is benne igazság, mivel óriásfákat neveltek, amelyek saját magukat tisztították. Az is mindegy volt, hogy mennyi lesz a termés, hiszen bőven jutott belőle a szomszédnak és a madaraknak is. Manapság azonban mások a lehetőségek.