Back to top

Minden öt évnél idősebb permetezőgépet vizsgáztatni kell!

A NÉBIH, honlapján felhívja minden géptulajdonos figyelmét, hogy mielőbb jelentse be növényvédő gépét felülvizsgálatra valamelyik állomáshoz, hogy jogszerűen használhassa azokat! Az idei esztendőtől már minden öt évnél idősebb permetezőgépet vizsgáztatni kell, hogy növényvédelmi munkát végezhessen, amit a 43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 35. § (12) is rögzít.

Az ennél idősebb, nem felülvizsgált vagy felülvizsgálaton nem megfelelt géppel tilos növényvédelmi tevékenységet végezni, amit a NÉBIH ellenőriz, és ennek hiányában büntethet. Ugyanakkor a vizsgálatra bejelentés esetén, három éves türelmi időt ad annak elvégzéséig a jogszabály! A vizsgát az erre kiképzett és jóváhagyott vállalkozások végezhetik, általában a megrendelő telephelyén, vagy annak közelében.

A Növényorvosi Kamara Növényvédő Gép Ellenőrző Állomásai országos hálózattal magas műszaki színvonalú berendezésekkel, a NÉBIH által jóváhagyott dokumentumok biztosításával végzik ezt a munkát. Weboldalukon elektronikusan ingyenesen van lehetőség a vizsgálat megrendelésére.

Az ültetvény – kertészeti - kultúrák esetén a növényvédőszer költsége, az anyagjellegű költségeknek akár 70%‑át is elérheti.

Ez a nagy anyagi ráfordítás, csak a megfelelő növényvédelmi tevékenység esetén térül meg, mivel döntően a kijuttatástechnológia határozza meg a növényvédőszerek hatékonyságát.

Tehát nemcsak a megfelelő növényvédőszer kiválasztására és annak megfelelő időbeni, szakszerű felhasználására kell nagy figyelmet fordítani, hanem a növényvédő gépek állapotára, munkájuk minőségére, s a gépkezelők képzésére egyaránt.

Jó műszaki állapotú permetezőgép használatával nő a szerhatékonyság, és ezzel akár jelentősen csökkenhet a növényvédőszer felhasználás, ami gazdaságosabb munkavégzést eredményez.

Javul a lefedettség, így egyenletesebb és egészségesebb lehet az állomány, növelve a termelés minőségét és hozzájárulva annak gazdaságosságához.

Csökken az aluldozírozás miatti rezisztencia kialakulás, a növényvédőszer-maradék azonban határérték alatt marad. A precíz és pontos kijuttatással jelentősen csökkenhet a környezeti terhelés és a szermaradék, így biztonságosabb és egészségesebb termékek kerülnek a fogyasztókhoz.

A Növényorvosi Kamara Növényvédő Gép Ellenőrző Állomásai a permetezőgépeket a kor színvonalának megfelelő műszerekkel ellenőrzik, s mivel vizsgálataik a vonatkozó szabványoknak megfelelnek, így az általuk adott tanúsítvány minden jogszabálynak és minőségbiztosítási követelménynek eleget tesz az Európai Unió valamennyi tagállamában.

A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyar növényvédelem gépparkjának állapota gyenge, a szakemberek munkájuk során számtalan problémával találkoznak.

A rossz állapotú növényvédő gépek használata viszont nemcsak a termelés hatékonyságára van negatív hatással, hanem veszélyezteti a biztonságos élelmiszer előállítását is.
Fotó: viniczai

Ebből egyértelműen látszik, hogy a növényvédő gépek számának, illetve állapotának felmérése, és ellenőrzése feltétlenül indokolt, mely indukálhatja a magyar növényvédelemi tevékenység megújítását, valamint a környezetvédelem és élelmiszerbiztonság pozitív irányú fejlődését.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Növényvédő Gép Ellenőrző Állomása 2014 óta működik.

Számos vizsgálaton túl, jelentős tapasztalati és gyakorlati háttér képezi a Kamara Állomásának minőségbiztosítási szabályzatrendszerét, mely képes biztosítani a minden időben pontos, megfelelő minőségű és precíz munka elvégzését.

A gazdálkodóknak fel kell hívni a figyelmét, hogy gépeik felülvizsgálatával illetve karbantartásával akár 30-40%-kal kevesebb növényvédőszer elegendő lehet a megfelelő munka elvégzéséhez.

Jogszabályi háttér

2008 ÉVI XLVI. Törvény 17/B. § (1)

A növényvédelmi gépeket a forgalomba hozatalukat megelőzően típusminősítés, a használatuk során időszakos műszaki felülvizsgálatnak (a továbbiakban: műszaki felülvizsgálat) kell alávetni, az e törvény végrehajtására kiadott jogszabályban foglaltak szerint.

43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 35. § (1)

Az árutermelésben használt növényvédelmi gépeken – kivéve a kézi (ideértve a szórópisztolyos és lövellőcsöves), illetve háti növényvédelmi berendezéseket – az Európai Unió területén történt első forgalomba hozatalt követő első öt évben egy alkalommal, ezt követően háromévente időszakos műszaki felülvizsgálatot (a továbbiakban: felülvizsgálat) kell végezni.

43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 35. § (2)

A felülvizsgálati eljárás meg kell, hogy feleljen a mező -és erdőgazdasági gépekhez kapcsolódó, használatban lévő permetezőgépek ellenőrzéséről szóló MSZ EN ISO 16122-1:2015, MSZ EN ISO 16122-2:2015, MSZ EN ISO 16122-3:2015 és az MSZ EN ISO 16122-4:2015 szabványnak.

43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 35. § (12)

Az öt évnél idősebb, nem felülvizsgált vagy felülvizsgálaton nem megfelelt növényvédelmi géppel növényvédelmi tevékenységet végezni tilos.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu/Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A meztelencsigák rejtett világa

Kevés kutatás irányult a meztelencsigákra, holott a körülbelül harminc magyarországi fajuk közül öt-tíz lehetséges vagy aktuális kártevő. Az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetében 2018 óta tart a hazai meztelencsiga-fauna szisztematikus feltárása, és ez idő alatt hét, a magyar faunában új vagy bizonytalan adattal rendelkező faj került elő.

Egy egész sor károsítónak kedvez az idő – növényvédelmi előrejelzés 22. hét

Alig van növényfaj, ami ne lenne levéltetves, rajzik az almamoly, fertőz a lisztharmat, mindent lerágnak a csigák, kezdődik a cseresznyelégy szezonja, és még hosszan sorolhatjuk. Egyedül a tűzelhalás nem fertőz még, de az időjárási feltételek ahhoz is egyre kedvezőbbek.

Európában a Pireneusi-félsziget kivételével kedvezőek a terméskilátások

Kedvezőek a terméskilátások Európában a Pireneusi-félsziget kivételével, ahol fokozódott az aszály, így tovább csökkentek a spanyol és portugál termés-előrejelzések a nyári növényekre, sőt az aszály miatt valószínűleg a termőterület is zsugorodik - írta májusi nemzetközi agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat.

A denevér rejtheti a megoldást az öregedés ellen

A denevérek segítenek a kártevők elleni védekezésben, a növények beporzásában és a magvak terjesztésében. Egy új kutatás szerint azonban a denevérek lehetnek a kulcsa a további gyulladások és az időskori betegségek terápiájának.

Az innováció segítségével csökkenthető a parlagfű terjedése a földeken

A klímaváltozás negatív hatásaival nap mint nap szembesülnek a mezőgazdaság szereplői. Az elmúlt évek aszályos időjárása, a nagymértékű vízhiány nem kedvezett a hazai szántóföldi növénytermesztésnek és a kutatások azt jelzik, hogy az emelkedő átlaghőmérséklet a gyomnövények további terjedésének és pollenszórásának is utat engedhet.

Már bekövetkezett a peronoszpórafertőzés

Az idén tavasszal kedvezett az időjárás a peronoszpórafertőzésnek, megjelentek az első olajfoltok a szőlő levelén. Egyelőre nem mindenütt látványosak, de a sok eső miatt bárhol elindulhatott a kórfolyamat, amit felszívódó szerekkel célszerű blokkolni.

Olajos magvak piac kilátásai

Magyarországon az utóbbi öt évben folyamatosan csökken a repce termőterülete, az idén körülbelül 180 ezer hektárról fogják betakarítani. A piaci helyzetet sok minden befolyásolja, leginkább az Európában várható bő termés, hosszú távon pedig a biodízel-termelés visszaszorulása.

Eső legyen, vagy folyjon a víz

Ünnepélyes keretek között adták át a Hársfamajori öntözési közösség öntözőtelepét, május közepén. A Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával megvalósult beruházás a termelés biztonságát szolgálja.

Újabb 5 évre Takács Géza lett a Vetőmag Szövetség elnöke

Takács Géza maradt a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. A testület vezető tisztségére 2007-ben kinevezett agrárszakember 2028-ig látja el az elnöki te-endőket. A szövetség alelnökei Cs. Nagy István, Mátrai Tibor és dr. Vida Gyula lettek.

Illatokkal védték meg a termést az egerektől

A módszer humánusabb és környezetbarát alternatívát kínál mind a vetések, mind a betakarított termés védelmére a rágcsáló kártevőktől, ráadásul olcsóbb is lehet a mérgeknél.