Az ennél idősebb, nem felülvizsgált vagy felülvizsgálaton nem megfelelt géppel tilos növényvédelmi tevékenységet végezni, amit a NÉBIH ellenőriz, és ennek hiányában büntethet. Ugyanakkor a vizsgálatra bejelentés esetén, három éves türelmi időt ad annak elvégzéséig a jogszabály! A vizsgát az erre kiképzett és jóváhagyott vállalkozások végezhetik, általában a megrendelő telephelyén, vagy annak közelében.

A Növényorvosi Kamara Növényvédő Gép Ellenőrző Állomásai országos hálózattal magas műszaki színvonalú berendezésekkel, a NÉBIH által jóváhagyott dokumentumok biztosításával végzik ezt a munkát. Weboldalukon elektronikusan ingyenesen van lehetőség a vizsgálat megrendelésére.
Ez a nagy anyagi ráfordítás, csak a megfelelő növényvédelmi tevékenység esetén térül meg, mivel döntően a kijuttatástechnológia határozza meg a növényvédőszerek hatékonyságát.
Tehát nemcsak a megfelelő növényvédőszer kiválasztására és annak megfelelő időbeni, szakszerű felhasználására kell nagy figyelmet fordítani, hanem a növényvédő gépek állapotára, munkájuk minőségére, s a gépkezelők képzésére egyaránt.
Jó műszaki állapotú permetezőgép használatával nő a szerhatékonyság, és ezzel akár jelentősen csökkenhet a növényvédőszer felhasználás, ami gazdaságosabb munkavégzést eredményez.

Csökken az aluldozírozás miatti rezisztencia kialakulás, a növényvédőszer-maradék azonban határérték alatt marad. A precíz és pontos kijuttatással jelentősen csökkenhet a környezeti terhelés és a szermaradék, így biztonságosabb és egészségesebb termékek kerülnek a fogyasztókhoz.
A Növényorvosi Kamara Növényvédő Gép Ellenőrző Állomásai a permetezőgépeket a kor színvonalának megfelelő műszerekkel ellenőrzik, s mivel vizsgálataik a vonatkozó szabványoknak megfelelnek, így az általuk adott tanúsítvány minden jogszabálynak és minőségbiztosítási követelménynek eleget tesz az Európai Unió valamennyi tagállamában.
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyar növényvédelem gépparkjának állapota gyenge, a szakemberek munkájuk során számtalan problémával találkoznak.

Ebből egyértelműen látszik, hogy a növényvédő gépek számának, illetve állapotának felmérése, és ellenőrzése feltétlenül indokolt, mely indukálhatja a magyar növényvédelemi tevékenység megújítását, valamint a környezetvédelem és élelmiszerbiztonság pozitív irányú fejlődését.
A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Növényvédő Gép Ellenőrző Állomása 2014 óta működik.
A gazdálkodóknak fel kell hívni a figyelmét, hogy gépeik felülvizsgálatával illetve karbantartásával akár 30-40%-kal kevesebb növényvédőszer elegendő lehet a megfelelő munka elvégzéséhez.
Jogszabályi háttér
2008 ÉVI XLVI. Törvény 17/B. § (1)
A növényvédelmi gépeket a forgalomba hozatalukat megelőzően típusminősítés, a használatuk során időszakos műszaki felülvizsgálatnak (a továbbiakban: műszaki felülvizsgálat) kell alávetni, az e törvény végrehajtására kiadott jogszabályban foglaltak szerint.
43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 35. § (1)
Az árutermelésben használt növényvédelmi gépeken – kivéve a kézi (ideértve a szórópisztolyos és lövellőcsöves), illetve háti növényvédelmi berendezéseket – az Európai Unió területén történt első forgalomba hozatalt követő első öt évben egy alkalommal, ezt követően háromévente időszakos műszaki felülvizsgálatot (a továbbiakban: felülvizsgálat) kell végezni.
43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 35. § (2)
A felülvizsgálati eljárás meg kell, hogy feleljen a mező -és erdőgazdasági gépekhez kapcsolódó, használatban lévő permetezőgépek ellenőrzéséről szóló MSZ EN ISO 16122-1:2015, MSZ EN ISO 16122-2:2015, MSZ EN ISO 16122-3:2015 és az MSZ EN ISO 16122-4:2015 szabványnak.
43/2010. (IV.23.) FVM rendelet 35. § (12)
Az öt évnél idősebb, nem felülvizsgált vagy felülvizsgálaton nem megfelelt növényvédelmi géppel növényvédelmi tevékenységet végezni tilos.