A sokak által kerti cserjeként, sövénynövényként vagy dekoratív karácsonyi díszként ismert közönséges magyalt (Ilex aquifolium), az Európában őshonos fát választották Németországban 2021 Év fájának.

Stefan Meiet, az alapítvány elnöke szerint a magyal az élő fajok védelmének kiváló példája. A védelemnek köszönhetően Németországban jelentősen javult a magyal populáció helyzete az elmúlt száz évben. Bajorországban a magyal szerepel a veszélyeztetett növényfajok vörös listáján. Természetesen előforduló populációi csak egy keskeny sávban találhatók az Alpok északi szélén, de az egyre enyhébb telek miatt várható a terjeszkedése.
Ilex népszerűsége dísznövényként az utóbbi években folyamatosan nőtt, egyre inkább a puszpáng alternatívájaként kezelik, mivel a növény nem érzékeny a puszpángmolyra.

A növény német elnevezése (Stechpalme) tövisszerüen szúrós leveleire utal, a névben szereplő pálma szó feltehetően keresztény hagyományokra vezethető vissza. Jézus Jeruzsálembe való bevonulásának emlékére az örökzöld növényeket Virágvasárnapon "pálmaként” szentelik. A keresztény világ nagy részén fűzfa, puszpáng és magyalágakat használtak erre, valódi pálmafák hiányában. Örökzöld növényként a magyal az örök élet megtestesítője.
Az angol nyelvterületeken Krisztus töviskoszorújának jelképe a magyal. A szúrós levelei a töviseket, mérgező piros bogyói pedig Krisztus lehulló vércseppjeit szimbolizálják. Először az angolszász országokban kezdték a karácsony jelképeként mára az egész világon szívesen használják az ünnepi dekorációkhoz.