Ahhoz nem fér kétség, hogy a méhészek egyik legádázabb ellenségével, a varroa atkával való küzdelem télen a leghatékonyabb, mivel ekkor fiasítás mentes a fészek és ezért ilyenkor szükséges elvégezni az úgy nevezett zárókezelést.
Az oxálsav-dihidrát oldat kontakt szerként hat: az oldattal lecsurgatott méhek továbbadják a szert a többieknek.
Ez annál jobban sikerül, minél szorosabban ülnek a méhek a lépeken. Ezért inkább a -5 fokon végrehajtott kezelés jóval hatékonyabb az 5 fokon kivitelezettnél.
Figyelem: léteznek hivatalos gyártó által készített oxálsavat tartalmazó szerek, melyek használata 5-10 fok C-on ajánlott. Azok esetében feltétlenül olvassuk el a használati utasítást!
A szer 4 hétig vált ki atkahullást. Általában a kezelés utáni 2-4 napon a legerőteljesebb. Egy hét múltán az atkák 80%-a lepotyog. A kezelés hatékonyságát egy hét után ellenőrizhetjük a higiénikus aljon. A higiénikus aljat ezután kivesszük és a méhek nyitott aljjal telelnek.
A kezelés időzítéséhez használjuk a meteorológiai előrejelző oldalakat.

A zárókezelés előfeltételei az oxálsavas csurgatáshoz:
- fiasmentes méhcsalád;
- fürtbehúzódás: minél hidegebb van annál jobban összehúzódnak a méhek, a hatásfok -5 Celsius fokon magasabb mint 5 C fokon. Reggel szorosabban kapaszkodnak össze a méhek.
Figyelem: Az oxál-szublimálás épp ellenkezőleg, akkor hatékony, ha minél lazábban vannak a méhek a fürtben vagyis inkább melegebb időben!
Hozzávalók:
-50 ml-es fecskendő, fecskendőhöz pipetta- vagy csőrrész a pontos adagolás érdekében;
-4 %-os oxálsav-dihidrát cukoroldat: 1 liter desztillált vagy ioncserélt vízhez adjunk 50 gr oxál-dihidrátot és 200 gramm kristálycukrot. A csapvízben előfordulhatnak olyan anyagok, melyek reakcióba lépnek az oxálsav-dihidráttal. Természetesen ez nem minden csapvízre igaz.
- gumikesztyű;
Az eljárás menete:
A kezelés hatékonyságát néhány nap múlva, de legkésőbb egy hét múlva ellenőrizzük. És ezután a tél folyamán már ne háborgassuk a méheket. A másodszori kezelést oxálsav-dihidrát csurgatással nem ajánljuk.
A magyar nyelvű videó a módszerről:
Ajánljuk még Hevesi Mihály cikkeit a témában:
A varroa elleni védekezés 7 pontja
Oxálsavval nyáron- tartós hordozó (videó linket is tartalmaz)