Rengeteg szemét a városi tereken, elhullott madarak a járdákon, menekülő megzavarodott kutyák és macskák a tűzijátékok és petárdák robbanása után - így néz ki a táj a hangos szilveszteri mulatságok után. A világjárvány miatti kijárási tilalom lehetőséget nyújt a természetnek egy kis fellélegzésre.
Furcsán fog befejeződni az idei év. A koronavírus-járvány második hulláma miatti korlátozások bevezetésével a legtöbb önkormányzat Európa-szerte lemondott a pompás szilveszteri mulatságok megszervezéséről. Amellett, hogy hatalmas összeg marad meg az önkormányzati pénztárakban, megkönnyebbülést jelent a természeti környezet számára is.
Először is, mert az újév fogadását nem kísérik hatalmas tűzijátékok, amelyek káros port bocsátanak ki a légkörbe.
A Német Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal (UBA) számításai szerint szilveszter éjjelén csak Németországban mintegy 4000 tonna finom por kerül a levegőbe. Ez akár 15 százaléka is lehet az évente az autók által kibocsátott szennyeződésnek.
A levegőbe ártalmas anyagok is kerülnek, például kálium-nitrát, kén, valamint stroncium-, réz- és báriumvegyületek. Az ilyen magas környezeti kockázatok miatt egyre több szó esik a tűzijátékok használatának teljes betiltásáról.
A tűzijátékok nem csak az ártalmas üvegházhatású gázok kibocsátásáról szólnak.
Egy ilyen éjszaka több száz állatot áldozunk fel a tűzijátékok oltárán: a robbanások és villanások megrémítik az állatokat, szorongást, pánikot váltanak ki náluk.
Tavaly egy német állatkertben 30 orangután, csimpánz és gorilla halt meg, miután szilveszter éjjel tüzet okozott egy pirotechnikai eszköz. Lengyelországban tavaly január 1-jén fotók jelentek meg olyan elhullott madarakról, amelyek pánikba estek és nagy sebességgel neki repültek valaminek a tűzijátékok fellövése után.
Most a koronavírus-járvány, a szabad mozgás tilalma és a szilveszteri városi kirándulásokról való lemondás lehetővé teszi a természet számára, hogy az év utolsó napján mély lélegzetet vegyen. Bár sok ember úgy érzi, hogy ezek a korlátozások hátrányosan érintik őket...