A mezőgazdasági vonatkozású drónhasználattal kapcsolatban azonban tovább folytatódnak az egyeztetések. A témáról fontos részletek hangzottak el az Agrárszektor 2020 online konferencián, valamint Győrffy Balázsnak, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnökének a magyar agráriumról szóló podcast beszélgetésében is.
A drónok a jelenlegi forradalmi technológiai változtatások fontos mozgatórugói, noha a mezőgazdaságban még csak kísérleti szinten alkalmazhatók, derült ki december közepén a Szóvetés című podcast beszélgetésből, melyben Győrffy Balázs NAK elnök Tuzson Bencével, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati államtitkárával beszélgetett a drónok mezőgazdasági felhasználásáról.

Kell a versenyképességhez
Tuzson Bence tájékoztatott, hogy a mezőgazdasági drónhasználat pontos szabályozása folyamatban van, és alapvetően három területet érint: a gépek engedélyezését, a használatukhoz szükséges protokollok kidolgozását; a drón irányítására jogosult személyek meghatározását, a szükséges jogosítvány megszerzésének szabályait; illetve a kijuttatott anyagok körét.
Tökéletesen alkalmasak lehetnek például vadállomány felmérésére, mivel pár száz méteres magasságban hőkamerás felvételt tudnak készíteni az állatokról. Ennek a vadkárfelmérésben lesz különös jelentősége. Egy színképelemző szoftver segítségével pedig akár termés-térfogatbecslésre, vagy a kultúra állapotának – például betegség – felmérésére is bevethetők.
A drónhasználat térnyerése ugyanakkor sok problémát is felvet, a légi közlekedés biztonságával (drónok esetleges egymással ütközése, lezuhanása, a repülőgépek zavarása stb.), a személyiségi jogokkal kapcsolatos szabálysértési kérdésekkel, az adatvédelemmel, és összességében a drónhasználat ellenőrzésének lehetőségeivel kapcsolatban.

A már érvénybe lépett szabályozás szerint ugyanakkor a 120 grammnál nagyobb drónokra egyedi digitális azonosítót kell szerelni, és azt az előírásoknak megfelelően, még a repülés megkezdése előtt be kell jelenteni az irányítást végző személy nevével együtt a HungaroControll alkalmazásába, így a szerkezetet a légi irányítás nyomon tudja követni. Amíg korábban mindenhol előzetesen engedélyt kellett kérni a drónhasználathoz, januártól a lakott területeken kívül enyhült ez a szabályozás.
A drónhasználat 2019-ben elfogadott uniós szabályozása egyértelmű és uniószerte egységes, bizonyos részletszabályozások viszont nemzeti hatáskörben maradtak: ilyen például a tiltott területek kijelölése, vagy a játékdrón maximális, 120 grammos súlyának meghatározása.
Tuzson Bence hangsúlyozta, hogy
Az európai versenyképesség és a magyar gazdák versenyképességének megőrzése miatt is fontos, hogy a szabályozás teret adjon az ipari szintű alkalmazásuknak. Az általános ismeretek bővülésével egyre tisztábbak és világosabbak lesznek a szabályok, amelyek várhatóan folyamatosan formálódni fognak a következő néhány évben.
Tuzson Bence kiemelte azt is, hogy a drónok jelentősége a precíziós gazdálkodás térnyerésével és az informatikai fejlődéssel párhuzamosan nő. A géntechnológiát nem engedő hazai mezőgazdaság megvalósításához és a minőségi élelmiszerek termeléséhez fontos, hogy hazánk a precíziós gazdálkodásban se maradjon le más országoktól, és a biztonság feladása nélkül fejlődjön a drónok mezőgazdasági felhasználása.

Óriási lehetőség
A legfontosabb érv a drónok használata mellett, hogy így csökkenthető a környezeti terhelés, kevesebb permetlé kijuttatásával hatékonyabban és nagyobb területen válik lehetségessé a permetezés, miközben csökken a taposási kár, és megszűnnek a megközelíthetetlen területek, mondta Nyulas-Oberna Sára, a Digitális Jólét Nonprofit Kft. szakértője az Agrárszektor 2020 konferencián.
A megfelelő szabályozási környezet kialakításával a következő években mindenki számára könnyebben hozzáférhetővé válik a technológia. A Digitális Jólét programban azon dolgoznak, mondta az előadó, hogy összegyűjtsék a felhasználói igényeket, és különböző tesztkörnyezetek kialakításával a gazdák első kézből kapjanak információt arról, hogy a drónok használata milyen előnyöket hozhat a napi munkájuk során.
Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc- biztonsági Hivatal növény-, talaj- és agrárkörnyezet-védelmi igazgatója úgy fogalmazott, hogy

Szerinte a kijuttatás technológiájában valószínűleg nem hoz akkora változást, hogy kiszorítson valamilyen más, már meglévő megoldást, ám a tudomány fejlődésével egyre szélesebb körben fogják majd használni.
Szalkai Gábor, a Bayer Hungaria Kft. közkapcsolati és fenntarthatósági vezetője kiemelte, hogy a drónok gyakorlatilag forradalmasítják az életünket, és ebből nem maradhat ki a növényvédelem sem. Már most is számos mezőgazdasági munkafolyamatról rendelkezünk adatokkal, ezeknek az elemzése, a legújabb innovációk alkalmazása már a gyakorlatban is működik. A Bayernél több ezer kutatóval azon dolgoznak, hogy a drónos kijuttatásra alkalmas növényvédő szerek és technológiák is rendelkezésre álljanak a megfelelő szabályozások mellett.
Január elsejétőlA hivatkozott törvény (2020. évi CLXXIX. törvény a pilóta nélküli légijárművek üzemelésével összefüggő egyes törvények módosításáról) rendelkezései – néhány meghatározott kivétellel – 2021. január 1-jén léptek érvénybe. A részletes szabályok Magyar Közlöny 2020. évi 285. számában olvashatók. |
de a szakember szerint sem fogják a drónok kiszorítani a legkorszerűbb kijuttatás-technológiával rendelkező permetezőgépeket.
Mint ahogy minden innovatív technológia megtalálja a helyét a precíziós mezőgazdaságban, a drónok előreláthatólag a precíz beavatkozásokat igénylő, optimális időben történő növényvédelmi intézkedésekre kínálnak majd megoldást, mondta Borsos László, a Corteva Agriscience ügyvezető igazgatója. A Corteva cégcsoport egyik fejlesztője 2020-ban innovációs díjat kapott egy olyan rovarölőszer-formula kialakításáért, amely drónos kijuttatásra alkalmas. Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy a drónos kijuttatás különösen nagy segítséget jelenthet például akkor, amikor hirtelen nagy mennyiségű csapadék miatt nem lehet megközelíteni a földeket, de a növényvédelmi beavatkozás éppen akkor lenne időszerű.

Jogszabályi háttér
Az Európai Unióban csak olyan eszközzel lehet növényvédő szert kijuttatni, aminek a típusa minősített, és megfelel az európai szabványnak. A hazai jogszabály a permeteződrónokra vonatkozóan időszaki követelményrendszert állított fel. A típusminősítést a forgalomba hozatal előtt a forgalmazó kereskedőnek kell megszereznie a NAIK Gödöllőn működő Gépesítési Intézeténél.
A növényvédőszer-gyártók már elkezdték a készítmények engedélyeztetését a drónos kijuttatásra, hiszen egyelőre minden növényvédő szer engedélyokirata csak a földi kijuttatásra vonatkozik. Folyamatban van a növényvédő szerek drónos kijuttatására vonatkozó engedélyezés követelményeinek kidolgozása is, a kísérleti módszertant a gyártókkal együtt kitalálták, közzétették.

Jordán László szerint van néhány olyan irányelv, amely valóban nem életszerű, ilyen például a 30 nappal korábban benyújtandó kijuttatási terv.
Eltérésnek minősül az is, ha nem volt a gazdának kijuttatási terve, ebben az esetben a kijuttatást megelőző munkanap reggel 9 óráig kell bejelenteni, és ha nem kap tiltó határozatot, elvégezheti a permetezést. A növényvédelmi kezelések bejelentésére online felületet létrehozását is tervezik.