Nagyon gyenge lett Szlovákiában a tavalyi diótermés. Az ország nagy részében gombásodás és baktériumos megbetegedés is sújtotta a termést, emiatt mindenképpen drágább lesz idén a dió. Óriási károkat okozott a dióburokfúró légy, ami már tavalyelőtt is alaposan megtizedelte a termést, és továbbra sincs hatékony védekezés ellene. A dió permetezéséről 6–7 évvel ezelőtt szinte még nem is hallottunk.
– Az előző évihez hasonlóan alakult 2020 forgatókönyve is. A burokfúró légy erősen károsított, rengeteg fejtörést okozva a termelőknek. Elsősorban a csapadékos időjárást kedveli, olyankor óriási károkat okoz.
Viszont a tavaszi talaj menti fagyok csak minimális kárt okoztak
– részletezte a Magyar Mezőgazdaságnak a tavalyi szezon diótermesztési tapasztalatait Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szóvivője.
A két egymást követő évben is gyenge termés miatt igencsak megugrott a dió ára. – Országrésztől függően átlagosan 9–15 euró között alakul a tisztított dió kilója. Természetesen nagymértékben a kereskedőktől függ az ár alakulása, vagyis hogy a termelőktől felvásárolt dión milyen árdrágítással adnak túl – magyarázta az árak emelkedését Jana Holéciová.
Szlovákiában évekkel ezelőtt „kikoptak” a szakavatott, sok tapasztalattal bíró diótermesztő szakemberek.
Ennek következtében az ország behozatalra szorul. Lényegében az egész Európai Unióból importál diót, azonkívül az Egyesült Államokból is, főleg Kaliforniából.
– A szlovák gazdák a nyomon követési rendszer hiányosságai miatt nem értékesíthetik terményeiket a kereskedelmi hálózatokban, az általuk termesztett dión kizárólag magánúton tudnak túladni – mondta el az SPPK szóvivője.