Évente több mint 800 millió tonna gyümölcs terem világszerte 70 millió hektár területen, ami évi 1 billió (ezer milliárd) dolláros piaci értéket jelent.

A terepen dolgozók beszervezése és a munkafolyamatok felügyelete a szedési szezonban jelentős korlát, amely veszélyezteti a befektetéseket és a szezon jövedelmezőségét. Ezen túlmenően a koronavírus-járvány idején a határátlépés bonyolultsága tovább súlyosbította a munkaerőhiányt és növelte a gyümölcstermelés kockázatát.
A 2017-ben Izraelben alapított Tevel cég repülő robotokat fejlesztett a gyümölcsszedéshez, amely ötvözi a mesterséges intelligenciát, a fejlett robotikát, a repüléstechnikát, a legkorszerűbb repülésirányítást, valamint a beérkező adatok feldolgozását.
Ez a technika megoldás a legmagasabb teljesítményt nyújtja a legalacsonyabb költségek mellett, valamint nagyfokú rugalmasságot biztosít, amely lehetővé teszi többféle gyümölcs betakarítását is.
A gyümölcsszedő repülő robot megalkotásához és gyártásához nagy lökést adott a japán Kubota vállalat befektetése. A cég a pandémiával kapcsolatos zűrzavar és bizonytalanság uralta év után úgy döntött, a jövő felé fordul,

A Kubota elkötelezett amellett, hogy segítsen megoldani a gyümölcstermelők problémáit a betakarítás időzítésének és minőségének vonatkozásában, valamint kezelni a növekvő munkaügyi problémákat, amelyekkel a termelők manapság szembesülnek"- magyarázza Peter van der Vlugt, a japán cég Európai Innovációs Központ vezérigazgatója.