A Kekkilä-BVB támogatásával megvalósult Grow 21 digitális konferencia egyik kiemelt témája volt a termesztőközegek fenntarthatósági elveinek megvitatása, ennek keretén belül szó esett az egyelőre kevéssé ismert RPP (Responsibly Produced Peat), azaz a felelősen előállított tőzeg tanúsítási rendszer jelentéséről, valamint a tanúsított kitermelési folyamatok fontosságáról.

A növénytermesztés fenntarthatósággal kapcsolatos gondjai, és ezzel együtt a jelentős szén-dioxid-kibocsátással járó tőzeghasználat az elmúlt években számos szakmai beszélgetés és konferencia központi témája volt.
Nagy erőkkel folynak a kitermelt tőzeg mennyiségének csökkentésére és a tőzeg kiváltására irányuló kutatások, tesztek és kísérletek, és egyre több a technológiai tapasztalat, az eddigi ismeretek azonban azt mutatják, hogy a tőzeg kiváltására alkalmas összetevők egy része nem használható gazdaságosan, vagy nem felel meg a növényvédelmi, illetve élelmiszerbiztonsági előírásoknak, viszont alkalmas például a közeg szervesanyag-tartalmának növelésére. Bár a fogyasztók és a termelők is érdeklődnek a fenntarthatóan termesztett növények iránt, a tőzeg elhagyása – legalábbis egyelőre – számos akadályba ütközik. Megoldást jelenthet erre a problémára a felelős tőzeg-előállítás, az ezt igazoló tanúsítvánnyal pedig mind a vásárló, mind az iparági szereplők garanciát kapnak arra, hogy a tőzeg fenntartható forrásból származik.
RPP alapítvány
A rendszerről, a tanúsítás folyamatáról és a tanúsított gyártási folyamatok fontosságáról Hein Boon, az RPP tanúsítási folyamat szervezésére létrejött alapítvány titkára tájékoztatott a Grow 21 konferencián.
A nonprofit szervezet célja többrétű: a tőzegterületek ökológiai fontosságának, a biodiverzitásban, az éghajlatváltozásban betöltött szerepének tudatosítása mellett szeretnék elérni az RPP tanúsítás általános alkalmazását az európai piacon.

A holland kormány pénzügyi támogatást nyújtott a tanúsítási rendszer kidolgozásához. A felelős tőzegértékesítési lánc alapelveit szoros együttműködésben állították össze a tőzegipar szereplőivel, kutatókkal, valamint civil szervezetek képviselőivel, amelynek kiindulópontja a Nemzetközi Tőzegtársaság (International Peat Society) által kiadott A felelősségteljes tőzegterület-gazdálkodás stratégiája volt.
Az igazgatóság, a szakértői bizottság és az RPP titkársága felelős a tanúsítási rendszer kidolgozásáért, végrehajtásáért és igazgatásáért. A tőzegtermelő helyek ellenőrzését független tanúsítótestületre (MPS ECAS) bízták.
A tanúsítási rendszert az érdekeltekkel és különféle szervezetekkel egyeztetve hozták létre, ezért a tanúsítás kritériumai egyszerűek és gyakorlatiasok. Az RPP tanúsítás azt is biztosítja, hogy a felelős tőzegtermelés termékeit könnyen azonosíthassa a piac és a társadalom, emellett az alapítvány törekszik a felelősségteljesen kitermelt tőzeg széles körű támogatására Európában. Szeretnék, hogy ez a rendszer legyen a fő irányvonal, ugyanis
hangsúlyozta előadásában az alapítvány titkára.
Miért van rá szükség?
A tőzeg különösen alkalmas kertészeti célú felhasználásra. A termesztőközegeknek általában mintegy háromnegyedét kitevő értékes alkotóelem, a zöldségek és dísznövények termesztésében egyaránt fontos a szerepe. A tőzeg számos hasznos élő szervezetet tartalmaz, miközben növényi kórokozók szinte egyáltalán nincsenek benne, és nem szennyezett gyomnövényekkel sem. Olyan természetes élőhelyekről származik, ahol káros organizmusokkal csak csekély mértékben szennyeződik. Megfelelő a víztartó képessége, levegős szerkezete tökéletes feltételeket teremt a fiatal növények gyökérzetének fejlődéséhez. A tőzeget a zöldségek és dísznövények termesztői és a fogyasztói piac is hasznosítja.
A tőzegmezők lecsapolásakor szén-dioxid keletkezik, ami üvegházhatású gázként hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. Ezek a lecsapolt és degradált területek azonban tökéletesen alkalmasak még a tőzeg kinyerésére, a területek utólagos helyreállításával pedig jelentősen csökkenthető a CO2-kibocsátás.

Az Európai Unió területének mintegy 18%-a rendelkezik védett, Natura 2000 besorolással, ennek jelentős hányada tőzeglápokat és más vizes élőhelyeket érint. Az RPP tanúsítás nem engedi meg az ökológiai szempontból értékes területeken történő kitermelést, ezeket a területeket háborítatlanul kell hagyni, hangsúlyozta Hein Boon.
A tanúsítás lépései
Az RPP alapelvei és előírásai szavatolják a felelős gazdálkodást a tőzegkitermelés alatt és után.
A törvényesség elve szerint a tőzegtermelő vállalatoknak be kell tartaniuk az ország összes hatályos rendelkezését, valamint a vonatkozó nemzetközi jogszabályokat és megállapodásokat. Be kell mutatniuk a tőzegkitermelésre vonatkozó engedélyeket, egyéb jogi követelményeket az összes termelési helyszínen. A tevékenység során érintett más vállalatoknak (kapcsolt vállalkozások, beszállítók stb.) is törvényes keretek között kell működniük. A kitermelési helyeknek is minden vonatkozó uniós és nemzeti jogszabálynak meg kell felelniük. A helyszínen és a helyszínen kívül lehetséges hatásokról környezeti hatásvizsgálatot végeznek. A tanúsítványt igénylő cégnek nyomon követési tervet kell bemutatnia, a terv magában foglalja a kitermelés helyszínének felelős kezelését, és a termelést követő utóhasznosítás követelményeit.

A tőzegkitermelés területének helyreállítása a természeti értékek nettó növekedését eredményezi, különösen a mezőgazdasági vagy erdőgazdálkodási célra használt degradált területek hasznosításakor. Így az RPP előnyökkel jár mind a természet, mind az ipar számára, hiszen a tanúsítás szavatolja a lehető legjobb változást a tőzegkitermelés befejezése, és a terület helyreállítása után. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a tőzegfelhasználás hagyományai és az ökológiai viszonyok országonként eltérőek lehetnek, az esetleges utóhasználatot vagy helyreállítást jogszabályok, a földtulajdonosok és a környezetpolitikai irányelvek is befolyásolják. A termékjelölésre használt RPP-címke garanciát jelent arra, hogy a tőzeg, vagy a termék tőzegkomponense RPP-tanúsított helyekről érkezik.

Eddig 13 ezer hektár
A tőzeg továbbra is a legértékesebb és legmegbízhatóbb alkotóeleme a kertészeti közegeknek.
Ez ugyanis elengedhetetlen a tőzegtermelés hosszú távú fogyasztói és politikai elfogadásához. Az RPP tanúsítás új marketinglehetőségeket teremthet. Mivel a jogszabályok és a környezetpolitikai irányelvek Európa-szerte eltérnek, az RPP egységes, felismerhető és hiteles kommunikációs eszközt jelent mindenki számára.
Természetvédelmi szempontból az értékes területek megvédésével az alapítvány aktívan részt vesz az ökoszisztémák védelmében és az éghajlatváltozásra gyakorolt hatások csökkentésében. Az alapítvány döntése alapján eddig összesen 45 kitermelési hely rendelkezik RPP tanúsítvánnyal. Ez Németországban, Svédországban, Litvániában, Lettországban és Észtországban összesen mintegy 13 ezer hektár területet érint.
Európában a tőzeggyártó telepek teljes területe mintegy 120 ezer hektár, amelynek körülbelül a feléről termesztőközegek készítéséhez termelik ki, a fennmaradó területről energetikai célra hasznosítják a tőzeget.
