Clemens Frauscher, az ausztriai Linzben található Szent Barbara temető vezetője kezdeményezte a rendhagyó művészeti projektet. Az urnatemető tavaly nyári megnyitóján beszédében kiemelte az urna temetkezés egyéni és változatos formáinak jelentőségét a kortárs gyászkultúra szempontjából. Az Arnold Reinthaler bécsi szobrász által tervezett új urnasír művészi szinten szemlélteti a létezés és elmúlás körforgását.
Az almafa-urnakert az évek múlásával és az évszakok váltakozásával más képet fest, hiszen a fák nővekednek, virágot hoznak, termőre fordulnak. Az almafa-ligetben való temetkezéshez biológiailag lebomló urnákat használnak, amelyek állítólag táplálják a növekvő almafákat.
A fák később gyümölcsöt hoznak, új életet teremtve, így valósul meg a élet szimbolikus körforgása.
A magok feliratát a gyászolók egyedileg választhatják meg, és a magok mellett a mécseseknek is kialakítanak helyet.
Az almamagok a régióban előforduló természetes kőből készülnek. Arnold Reinthaler- aki munkáiban rendszeresen foglalkozik az idő értelmezésével- szerint az alma magja az embereket egész életük során végigkísérik, egészen a végső nyughelyükig. A szobrász alapötlete szerint, az almafa magok akár dísztárgyként, művészi alkotásnak is tekinthetőek, és nem csupán az almamagokat, hanem a könnycseppet, vagy akár az Édenkert almafáját is szimbolizálhatja.
Linzben a temetkezéseknek mintegy 80 százaléka urnás temetés, ezért a temetőben többféle lehetőséget is biztosítanak az urnahelyek kialakítására.
Utóbbi időben egyre több ember utolsó kívánsága az, hogy egy fa jelölje végső nyughelyét. Ezért a Szent Barbara termetőben Idared és Jonathan almafák ültetésére is lehetőség van, amelyek köré gyűrű alakú pihenőpadokat helyeznek el.
Mivel a temető Linz városának közepén található, ezért az idősebb emberek számára is könnyen megközelíthető.