
A támogatásért vállalták, hogy a pályázatban szereplő területnagyságot beültetik, és az ültetvényt legalább három évig fenntartják, ilyen nagy befektetés és sok munka után azonban ez számukra természetes.

Magas illóolaj-tartalom
Mielőtt gazdálkodni kezdett volna, Maláta Zoltán úgy látta, hogy hosszú távon sem a hagyományos gabonanövények, sem az időszakosan divatos fajok termesztése nem nyújt megfelelő és elvárt pénzügyi eredményt. A tárkony termesztése édesanyja javaslata volt, és szerencsére már a kezdetekkor mutatkozott rá megbízható fizetőképes kereslet.
Ezek jelentősen különböznek egymástól alkatban, növekedési erélyben, szaporodásbiológiában, terméshozamban és termésminőségben is. Az elsőként beszerzett növényanyag nem volt homogén. Tartalmazott orosz, francia és német variánsokat is, amelyekből Maláta Zoltánék következetes munkával kiszelektálták a francia töveket. A fő szempont a minél magasabb illóolaj-tartalom volt, valamint az, hogy az illóolajban lévő metilkavikol aránya elérje a 60%-ot. Ennek a kritériumnak csak a francia változat felel meg. A több évig tartó kiválasztási munkát gázkromatográfos minőségvizsgálat segítette.
A középkor óta közkedveltA tárkony (Artemisia dracunculus) évelő gyógy- és fűszernövény, világszerte termesztik. Vadon az északi félteke nagy területén előfordul. Mivel Ázsia pusztáin is honos, valószínű, hogy a népvándorlás során őseink hozták be a Kárpát-medencébe és terjesztették el. Konyhai felhasználásra leginkább a francia tárkony (Artemisia dracunculus var. sativa) alkalmas, 60-80 centiméter magas, oldalirányban terjeszkedő bokrokat alkot. Másik fő változata, az orosz tárkony (A. dracunculus var. redowsky) jóval igénytelenebb, de a franciához képest lényegesen kevesebb illóolajat tartalmaz, így mára szinte eltűnt az ültetvényekből. Jelentős vízigényéhez nagy tápanyagigény is párosul, ez utóbbit különösen telepítés előtt érdemes figyelembe venni, hiszen több évig marad egy helyen. A tövek 10-12 évig élhetnek, de hajtásképzésük 5-6 év múlva lelassul, olyankor ajánlatos megújítani az ültetvényt. A kórokozók közül a lisztharmat és a rozsdagomba fertőzésére az idősebb töveken fokozottabban kell számítani. Erősen talajzsaroló növény. Kellemes fűszeres illatáért és zamatáért a középkortól kezdve közkedvelt fűszernövény. Illóolajának összetétele hasonló az ánizséhoz, de nem édeskés ízű, nagy népszerűségnek örvend. Virágzáskor gyűjtött föld feletti részeit megszárítva porrá őrlik és levesek, mártások, saláták ízesítésére is használják. Franciaországban, Erdélyben a sült húsok fűszerezéséből szinte sohasem hiányzik. Tisztított illóolaját az illatszeripar is hasznosítja. Kissé kesernyésen csípős, fűszeres íze a gyomornedv elválasztását fokozza, így étvágyjavító hatású. A népi gyógyászatban a gyomor-megbetegedések kezelésén túl magas vérnyomás esetén is használták, bár ezen a területen már csökkent a szerepe. |
Tőosztással vagy dugványozással
A szakirodalmi források igen szűkszavúak és hiányosak nemzetközi szinten is, ezért a mai napig nagy hangsúlyt fektetnek az üzemi kísérletezésre. Nagyon sok segítséget kapnak Áy Zoltán gyógynövénytermesztési szaktanácsadótól, akivel rendszeresen egyeztetik tapasztalataikat.
Kiemelt figyelmet kell fordítani a terület gyommentesítésére, valamint a tárkonyrozsda-fertőzés visszaszorítására.
Maláta Zoltánék ültetvénye attól különleges, hogy eddig senki sem vállalta a francia tárkony szaporodásbiológiájából adódó termesztési nehézségeket. Ez az alfaj ugyanis meddő virágokat nevel, nem érlel csíraképes magokat. Kizárólag vegetatív úton lehet felszaporítani, tőosztással vagy hajtásdugványozással.
majd megtalálták az országban az egyetlen palántanevelő vállalkozást, amely képes és hajlandó volt nagy tételben szaporítóanyagot nevelni számukra. Így jelenleg a Maláta család rendelkezik hazánkban az egyetlen szántóföldi méretű franciatárkony-ültetvénnyel, ők vezették vissza ezt a növényt a magyar agrárium térképére.
Szívesen állnak az érdeklődők rendelkezésére, amennyiben megfelelő minőségű franciatárkony-szaporítóanyagot szeretne valaki beszerezni.
Egy vagy több menetben
A betakarítás a klasszikus takarmánytermesztés technológiai gépsorát igényli. Történhet önjáró szecskázóval egy menetben, vagy kaszálás és renden szárítás után bálázással. A felvásárló igényei és kapacitása dönti el, hogy melyik módszert választják. Az eddig létesített ültetvényt illóolajnyerési céllal hozták létre, a lepárlást a felvásárlójuk fogja végezni.

Az illóolajon kívül készíthető a francia tárkonyból alkoholos és szén-dioxidos kivonat is, amelyben az illékony mellett a nem illékony hatóanyagok is megjelennek, ezért gyógyszerek és gyógyhatású készítmények alapanyagai lehetnek.
Felvásárlójuk integrátorként működik, hosszú távú termeltetési szerződést kötött a gazdasággal.
Nagy jövő áll előtte
Ahogy másoknál, a koronavírus okozta járványhelyzet a Maláta gazdaságban is igényelt átszervezést, de úgy gondolják, mindig alkalmazkodni kell a kihívásokhoz és a legjobbat kihozni a lehetőségekből. A tárkony iránti keresletet sok minden befolyásolhatja. Nemzetközi tendencia, hogy egyre több ember fordul a természetes eredetű árucikkek felé mind a gasztronómiában, mind a gyógyászatban. Számos hasznos hatása ellenére a francia tárkony felhasználása még kevésbé elterjedt, tehát nagy növekedési lehetőség áll előtte. Azon fognak munkálkodni a jövőben, hogy minél szélesebb körben megismertessék a valóban minőségi tárkony szervezetünkre gyakorolt jótékony tulajdonságait.