Ezért a mostani nagy igyekezet. Az idei esztendőben még a szerencse is a gazdák társául szegődött, mivel az ortodox húsvét viszonylag későre, május elejére esik.
– Nálunk, a zöldséghajtatással foglalkozók körében olyan ez, mint a virágkertészeknél a nőnap, vagy a mindenszentek körüli kiemelkedő időszak: akkor kell nagyon résen lenni – vallja Borzon József kisbégányi termelő. – Tessék megnézni ezeket az uborkapalántákat – vezet be a gazda a fűtött fóliasátorba.
Persze csak akkor, ha mindent jól csinálunk. És még így sem biztos a siker. Nagyon bízunk benne, hogy a járvány megfékezésére hozott intézkedések keretében a hatóságok nem zárják be a zöldség- és gyümölcsféléket forgalmazó piacokat, mint tették ezt tavaly március második felében. Akkor bizony kárba veszett minden igyekezetünk. Hosszú ideig csak az önköltségi ár alatt tudtunk megszabadulni a nagy gonddal, kockázattal, befektetéssel és rengeteg erőfeszítéssel előállított uborkától.

Reméljük, erre most nem kerül sor. Amúgy a tél végi rajt sikeresnek mondható. Viharkárokról nem érkezett hír, ami elsősorban annak köszönhető, hogy az itteni családi gazdaságokban szinte mindenki erős vázzal rendelkező nagy légterű fóliasátrat használ. Néhány faluban inkább a belvízzel gyűlt meg a baja a gazdáknak. Ám a hosszú, március eleje óta tartó napfényes időszak nagyon jót tett a már kiültetett uborkapalánták fejlődésének. A legügyesebb kertészek mostanra már, meglepő módon, a hónapos retek első tételeit is piacra dobták. Mindezzel együtt a koronavírussal terhelt időszak kezdete óta leginkább visszafogott kereslet jellemzi a zöldségkereskedelmet, és nincsenek illúzióink afelől, hogy ez a tendencia rövid időn belül megváltozna. Mindemellett az elmúlt évi tapasztalatok bebizonyították, hogy azok, akik a hajtatott zöldségtermesztés mellett kötelezték el magukat, ilyen körülmények között is tisztességes bevételre tudnak szert tenni.
Ukrajnában, ahol teljes mértékben szabályozatlan a zöldségpiac, a termelőknek gyakran kell szembenézniük a túltermelés negatív következményeivel.
– Az imént már szó volt róla, hogy a Kárpátalján termelt primőr túlnyomó részét Nyugat-Ukrajna nagyobb városaiban értékesítik. Ezért sem kell tartani attól – természetesen feltéve, hogy normális mederben folyik a kereskedelem –, hogy felhalmozódik az itt megtermelt áru – hangzik a válasz. – Még akkor sem, ha a dobronyi termelői kistérségben például a tavalyinál jóval több fóliaházat telepítettek be.
A magyar állam által támogatott program elsősorban fiatal családok elindulásához nyújt segítséget. Tavaly a szokottnál jóval nagyobb érdeklődés kísérte a pályázatot, az utóbbi időben nyolcvan új fóliaház építéséhez nyújtottunk támogatást. Valószínű, hogy sokaknak elege lett a külhoni munkavállalással járó bizonytalanságból, és inkább a szülőföldjükön próbálják megalapozni maguk és családjuk jövőjét. Óvatosan mondom, hogy ez a koronavírus okozta járvány egyetlen pozitív hozadéka.
Mára szinte közhely, hogy semmi sem lesz úgy, mint a pandémia előtt volt.
– Sokakkal együtt magam sem gondoltam volna, hogy a piac szereplői ilyen gyorsan alkalmazkodnak az új helyzethez – vallja Katona Béla nagydobronyi termelő. – A zöldségkertészek régi, gyakorlatilag állandó dilemmája az egész idény folyamán, hogy mennyi időt szánjanak az éppen leszedett áru értékesítésére. Mert a gazda legtöbbször hajnalban útnak indul az előző este járműbe pakolt tételekkel a nagybani piac felé. Gyakran előfordul, hogy csak késő délután keveredik haza, ha az elárusító helyen éppen túlkínálat alakult ki uborkából, újburgonyából stb. Ilyenkor gyakran hiába az elpazarolt idő, mert a portékát még így is csak nyomott áron tudja továbbadni.
Olyan kereskedői múlttal rendelkező személyekről van szó, akik számos viszonteladóval állnak szoros kapcsolatban, és naprakész információval rendelkeznek arról, hogy ebben a kiterjedt, mintegy 3,5–4 milliós lélekszámú régióban adott áruból mennyire telített a piac, és hogy az elkövetkező napokban mi várható. Tehát sokkal kedvezőbb alkupozícióban vannak, mint az egyszerű termelők, akiket mindig sürget az idő. Tisztában vagyunk vele, hogy ebben az újonnan felálló rendszerben sok még az esetlegesség és a kockázat, ám nyár óta működik a dolog. Valamennyien szorgalmazzuk, hogy intézményesítsük a fiatalemberek tevékenységét, amiből idővel akár egy zöldségek forgalmazásával foglalkozó helyi TÉSZ is kinőhet.

A legfontosabb az időzítés: hogy a húsvéti ünnepek előtti héten a fóliasátrakban mindenképpen beinduljon a nagyüzem. A tapasztalt kárpátaljai zöldségkertészek azt vallják, hogy az ebben a tíz-tizenkét napban értékesített primőrökből származó bevétel az egész idény összjövedelmének egyharmadát is elérheti. Ezért a mostani nagy igyekezet. Az idei esztendőben még a szerencse is a gazdák társául szegődött, mivel az ortodox húsvét viszonylag későre, május elejére esik.
![]() |