youtube://v/Do7aXyNzYGM
Első adásban Sári Enikő, a Magyar Mezőgazdaság Kiadó tulajdonos ügyvezetője beszélgetett a Pannon Genetic Kft. két fiatal ügyvezetőjével, Rádi Ferízzel és Rádi Martinnal, akiket az agráriumban zajló generációváltásról kérdeztük, valamint elmesélték, miképpen vitték tovább a nagypapájuk által felépített vállalkozást.
Tanulmányai után az országban maradt, és létrehozta saját kukoricanemesítő vállalkozását. Fia, bár az agrárium területén kandidátusi fokozatott szerzett, gyermeksebész lett, így unokái vették át tőle a „stafétabotot”, akik gyerekkoruktól kezdve tudták, hogy a nagypapa kukoricanemesítésében szeretnének dolgozni.
„Négy éves voltam, amikor először kivitt nagyapám a tenyészkertbe. Az élmény magával ragadhatott, mert már 12 évesen tudtam, kukoricanemesítő leszek. Ebben a korban a gyerekek különösen formálhatók, nagyapám pedig élve ezzel a lehetőséggel, iránymutatott a pályaválasztásban” -mondta Rádi Feríz.
Tizennyolc éves volt, mikor nagyapja eltávozott, onnantól ő irányítja a Pannon Genetic Kft.-t, amihez testvére, Martin két éve csatlakozott.
„Én végül közgazdász diplomát szereztem, így a cég pénzügyeivel, az értékesítéssel foglalkozom, de magam is érdeklődöm a nemesítés és a fajták iránt, hogy tudjam, pontosan mit adok el vevőinknek ” – tette hozzá Rádi Martin.
A kukorica nemesítése Kiskunhalason történik, maga az előállítás pedig országszerte zajlik mintegy 1650 hektáron. A cégcsoport 65 főt foglalkoztat a székhelyen, valamint Baranya és Békés megyei gazdaságukban.
„Minden FAO-szám esetében 3 hibridet szerepeltetünk, ezenkívül silót és különleges hibrideket: fehér-, piros- és feketeszemű hibrideket tartunk. Ha pedig érkezik egy új hibrid, azt egy korábbival cseréljük a palettán belül” – mondta Rádi Feríz
A mutatós fajtákat a fiúk nagyapjának testvére kezdte el nemesíteni, és a galambászok, baromfitenyésztők kifejezetten kedvelik a maghéjban lévő karotin- és antocián-tartalma miatt.
A cégcsoport céljai között szerepel, hogy magas minőségű, a piacon előkelő helyen álló termékpalettát tudjon a magyar vetőmagpiacra felvonultatni, továbbá a feldolgozás területén az elkövetkezendő két évben magasabb minőséget kívánnak elérni. Emellett igyekeznek végzős hallgatókat is fogadni, ezzel is segítve a generációváltás első lépéseiben, azonban a kukoricanemesítés a mezőgazdaságon belül igen szűk szegmens, így még nehezebb a pályakezdők csábítása.