Az ötéves ültetvényben az idén az öntözőrendszert újították meg, mondta bevezetőjében Poór Miklós, új víztározó készült és kicserélték a csepegtetőcsöveket is, mert a nagy vastartalmú víz miatt nem volt más megoldás.
Ez a probléma sok hazai vízforrásnál fennáll, mondta a KITE Zrt. öntözési szakértője, Daróczi Imre, és csak a kútból nyert víz legalább egynapos levegőztetésével lehet orvosolni, amihez víztározóra van szükség. Egy nap alatt oxidálódik a vas és kiülepszik a medence aljára, illetve kőzetszűrővel kiszűrhető a vízből. Arra is figyelmeztetett, hogy az öntözőrendszer és tápoldatozás tervezésekor érdemes minél egyszerűbb, könnyen összehangolható elemeket választani a későbbi bővítés vagy módosítás megkönnyítésére.
Az idén kerültek a cég kínálatába a spanyol Mañez Lozano permetezőgépei, amelyekhez saját gyártású dugattyús szivattyút használnak. A Twister gépekben speciális légterelőkkel örvényszerű légárammal jutnak a permetcseppek a növényzetre, és ennek köszönhetően nagyon jó fedettség érhető el. A gyártó híres magas szintű after-sales tevékenységéről, így a magyar termesztők ilyen igényeit is magas szinten tudja majd szolgálni.
Sira Márk, a Kertészeti Üzletág igazgatója pedig egy új almafajta hazai bevezetésének lehetőségéről beszélt. Olyan almát kerestek, amelyik a Galák után és a Golden előtt érik, nem alternál, jól színeződik, könnyű a növényvédelme és nem utolsó sorban jóízű. A KITE Zrt. derecskei gyümölcsösében 9 almafajta közül
a Modì lett a befutó, mert Magyarországon is hozza a klubfajtaként elvárt jó tulajdonságait.
Varasodással szemben ellenálló, bíborvörös leheletnyi sárga színnel, roppanó húsú, édes alma. Ősszel külön rendezvényt szentelnek majd a klubfajta hazai bevezetésének.
Az alma termésbecslésre és a pontos méretfrakciók becslésére alkalmas applikációt hoz Magyarországra a UPL Hungary Kft., tudtuk meg Nádudvari Évától, a cég marketingvezetőjétől. A Pixofarm program okostelefonnal, a cégnél történt regisztráció után működtethető. Először az ültetvény adatait kell megadni a pontos elhelyezkedéstől a fajtán át a telepítés jellemzőiig, majd ezt követően a virágzás után 4-5 héttel az előzőleg kiválasztott fákról és a gyümölcsökről okostelefonnal készült fotók, illetve a vegetáció során visszatérően újra készített fotók elemzésével, illetve az alapadatok felhasználásával
továbbá napi időjárási adatokkal segíti a növényvédelem tervezését.
Kiss Dániel az időszerű teendők közt az almamoly második nemzedéke elleni védekezést említette, amire biológiai megoldást nyújt a Carpovirusine. Már az ötéves ültetvényekben is megjelennek a vértetvek, amelyek szaporodása kézben tartható az Aphox készítménnyel, amit egy tenyészidőben kétszer szabad alkalmazni. A tárolási betegségek megelőzésére pedig a Pomax gombaölő szert ajánlotta, amit röviddel a szüret előtt érdemes kijuttatni. A UPL almában is bevezeti a repcében már használt ProNutiva programját. Ebben olyan technológiát kínálnak a partnereiknek, amivel garantáltan nő a hozam és javul a minőség a jól összeválogatott növényvédő szereknek, műtrágyáknak és biostimulátoroknak köszönhetően.
A Yara képviselője, Kovács András is az előttünk álló időszakra adott ajánlásokat.
Először a talajban lévő kalcium felvételét kell elősegíteni, illetve talajon keresztül kiadni a szükséges mennyiséget, de virágzás után két hónappal, vagyis most már a lombtrágyázás a jó megoldás. A YaraVita Stopit magas kalciumtartalmú folyékony lombtrágya, élelmiszer minőségű kalcium-kloriddal tudjuk vele ellátni a gyümölcsöket. Piaci szempontból lényeges a minél jobb színeződés, amire a cég nem káliumot, hanem magas foszfortartalmú terméket javasolt, a YaraVita Seniphost. Ebben a folyékony lombtrágyában a foszfor mellett kalcium is van, kíméletesen segíti a színeződést és jótékonyan befolyásolja a húskeménységet.