Back to top

Bőtermő kukoricák és szilárd mikrobiológiai védelem

Több új kukoricahibriddel és egy nagyszerű technológiai ajánlattal is várja az érdeklődőket a Marton Genetics cégcsoport, valamint stratégiai partnere, a BIO-NAT Kft. a Bábolnai Gazdanapokon szeptember 9-11-én.

Fotó: Marton Genetics
Az idén ötven éve, hogy útnak indult a Marton Genetics Kukorica Termelési Rendszere (Corn Production System, CPS). Az ennek emléket állító bemutató keretében két új kukoricahibridjüket is megismerhetik az érdeklődők, amelyek két éréscsoportban – FAO 300-400, valamint FAO 400-500 – kerülnek piacra jövőre.

Ezeken kívül olyan hazai, illetve export célra nemesített, ökostabil és értékálló magyar kukoricahibrideket is elhoznak a kiállításra, amelyek kiemelt innovációs elismerésben részesültek.

A martonvásári kukoricanemesítés legfontosabb célkitűzése a korszerű termesztéstechnológiához alkalmazkodó, bőtermő kukoricahibridek előállítása. Külön hangsúlyt fektetnek a kontinentális klímára jellemző szélsőséges éghajlathoz alkalmazkodó és a Kárpát-medencében jellemző, gyakori kórokozókkal és kártevőkkel szemben ellenálló hibridek előállítására.

Fotó: Marton Genetics
Szintén ebben az évben kapott innovációs elismerést a Mikro-Vital Supary elnevezésű termékfejlesztés, aminek jótékony hatását a Bio-Nat Kft-vel közösen mutatja be a Marton Genetics Bábolnán, hibridkukorica-állományban.

A készítmény szélsőséges időjárási körülmények között, szárazság esetén is mikrobiológiai védelmet biztosít a növényeknek.

A gazdálkodók ugyanis eddig csak olyan időszakokban tudták alkalmazni a baktériumtrágyákat, amikor a talaj nedvességtartalma lehetővé tette, mivel ezek általában olyan gyenge túlélési stratégiájú törzseket is tartalmaznak, amelyek csak optimális környezeti körülmények között képesek megmaradni és hatásukat kifejteni. A Bio-Nat Kft. legújabb terméke, a Mikro-Vital Supary erre a problémára nyújt megoldást.

Úgy csökkenteni a környezeti tényezők kedvezőtlen hatásait, hogy nem egy, hanem három törzset is alkalmaz a készítményben, amelyek endospórát képezve igazi túlélőként viselkednek.

Ha a környezeti tényezők (a hőmérséklet, a nedvesség, a savas közeg) nem megfelelőek, a spórásodott mikrobák mindaddig sértetlenek maradnak, amíg a körülmények változása – például az eső megérkezése - lehetővé teszi a szaporodásukat. Ennek köszönhető, hogy a Mikro-Vital Suparyt a nyári időszakban is ki lehet juttatni. Mivel a benne található törzsek túlélik a szárazságot és az erős UV-sugárzást is, a befektetés nem vész kárba.

Fotó: Marton Genetics

"Bízunk benne, hogy amit sikerül megosztanunk a gazdálkodókkal az újdonságainkról, segíti őket szakmailag megalapozott döntéseket hozni és eredményesen termelni. Reméljük, személyesen is találkozhatunk a Bábolnai Gazdanapokon!” – mondta el dr. Balla Zoltán, kormányzati és vállalati kapcsolatokért felelős vezető.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Új csávázószert készül bevezetni az uniós piacon a Corteva

Az Eden Research plc kérelmezte az Ecovelex™ engedélyezését az Európai Unióban és ezt követően majd az Egyesült Királyságban is benyújtja a kérelmet, forgalmazási partnerével, a Corteva Agriscience vállalattal. Az Eden egy AIM tőzsdén jegyzett vállalat, amely fenntartható megoldásokat fejleszt és szállít növényvédelmi, állat-egészségügyi és fogyasztói termékekhez.

Több mint 171 milliárd forint értékben támogat új beruházásokat az Agrárminisztérium

A 80%-os nemzeti kiegészítő finanszírozásnak köszönhetőn 2021-től 1300 milliárd forint értékben támogatott a kormány mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokat, ezen felül a napokban újabb 400 projekt részesül 171,5 milliárd forintban a Vidékfejlesztési Program keretében – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

A floridai cukornád termesztő digitális tervei kikristályosodnak

Évek óta több milliárd dollárnyi technológiai innováció árasztja el az amerikai mezőgazdasági szektort is, és a gazdálkodási folyamat során a legkorszerűbb adatgyűjtést és -elemzést ígérik. Egyes gazdaságok csak most kezdik kitalálni, hogyan lehet ezeket az adatokat működésbe hozni.

Közvetlenül beküldhetőek az adatok a Nemzeti Talajtani Adatbázisba

Elindult a Nébih új szolgáltatása, amely lehetővé teszi a közvetlen adatbeküldést a talajvizsgálatokat végző laboratóriumok számára a Nemzeti Talajtani Adatbázisba. A frissített WEB-API szolgáltatás WSDL leírása elérhető a hivatal honlapján.

Zöld technológiaváltást sürget a KAP új támogatási rendszere

Új támogatási rendszer lép életbe a Közös Agrárpolitikában, amely minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet az ágazat környezettudatos működésére. Emellett a támogatások újfajta elosztása, a kisebb gazdaságok segítése is megvalósul a 2023-2027-es ciklusban.

Minden adott a jó szőlőterméshez

Az időjárási viszontagságok, elsősorban a hűvös miatt lassan fejlődik a szőlő, minden esély és feltétel adott hozzá, hogy idén kiváló borok készüljenek a jó minőségű szőlőből, mondja Kocsis László szőlőnemesítő és szőlőtermesztő, akinek cége, a Göcsej Gyümölcse Bt. Zalaapátiban rendelkezik ültetvénnyel.

Európában a Pireneusi-félsziget kivételével kedvezőek a terméskilátások

Kedvezőek a terméskilátások Európában a Pireneusi-félsziget kivételével, ahol fokozódott az aszály, így tovább csökkentek a spanyol és portugál termés-előrejelzések a nyári növényekre, sőt az aszály miatt valószínűleg a termőterület is zsugorodik - írta májusi nemzetközi agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Az innováció segítségével csökkenthető a parlagfű terjedése a földeken

A klímaváltozás negatív hatásaival nap mint nap szembesülnek a mezőgazdaság szereplői. Az elmúlt évek aszályos időjárása, a nagymértékű vízhiány nem kedvezett a hazai szántóföldi növénytermesztésnek és a kutatások azt jelzik, hogy az emelkedő átlaghőmérséklet a gyomnövények további terjedésének és pollenszórásának is utat engedhet.

Olajos magvak piaci kilátásai

Magyarországon az utóbbi öt évben folyamatosan csökken a repce termőterülete, az idén körülbelül 180 ezer hektárról fogják betakarítani. A piaci helyzetet sok minden befolyásolja, leginkább az Európában várható bő termés, hosszú távon pedig a biodízel-termelés visszaszorulása.

Eső legyen, vagy folyjon a víz

Ünnepélyes keretek között adták át a Hársfamajori öntözési közösség öntözőtelepét, május közepén. A Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával megvalósult beruházás a termelés biztonságát szolgálja.