Az immár hagyományos kukorica-fajtabemutató a termelési rendszereket „útnak indító” bábolnai CPS megalakulása előtt tiszteleg. Újdonságként a cirok-fajtabemutatóra is kilátogathatnak az érdeklődők. A Bábolna Nemzeti Ménesbirtok látványos lovasbemutatókkal készül. Haál Gáborral, a Ménesbirtok igazgatójával Halmos B. Ágnes a Magyar Mezőgazdaság Kiadó újságírója beszélgetett az idei kiállítás részleteiről, látványosnak és hasznosnak ígérkező programjairól.

Mivel csalogatjuk a nézőket?
Bábolna mindig arról volt nevezetes, hogy a legújabb technológiákat, legújabb gépkapcsolásokat élő show jelleggel mutatjuk be. Ez az idén sem lesz másként. Rengeteg aktuális téma kapcsolódik ezekhez. Az új gépek bemutatóján kívül mindenképpen említést érdemel, hogy az 50 éves CPS-rendszerről a jubileuma alkalmából konferencián emlékezünk meg.
Itt az ideje tehát, hogy méltóképpen emlékezzünk meg a rendszerről.
Hogy áll a kukorica? Ha már a CPS-rendszerről van szó.
„A tavalyi évben visszahoztuk a fajtabemutatót, amit az idei évben ugyanúgy megtartunk. Rendkívül sok nemesítő, illetve forgalmazó cég is jelentkezett erre a rendezvényre. Ugye Bábolnához a ló mellett a kukorica is hozzá tartozik. Egy picit ott is a tavalyihoz képest megújulva, de nagyon komoly fajtabemutatót szervezünk.
Igen a cirok aktuális kérdés jelen pillanatban. Mindenki hall róla, mindenkiben van egy pici kérdőjel. Szeretnénk bemutatni, hogy milyen lehetőségek rejlenek magában a cirokban, illetve ahhoz képest, ahogy a kukoricát termeltük, miért is érdemes a cirkot termelni és miben tud segíteni a gazdálkodóknak.
A lótenyésztésben lehet e szerepe a ciroknak?
Hát, ha konkrétan a lótenyésztésben nem is, de egy rendkívül jó kiegészítő növény. Napjainkban ugye nagyon fontos az, hogy gazdaságosan termeljünk.
Az utóbbi hetek időjárása nem viselte meg?
Volt egy időszak amikor nagy volt az aszály, de ezek a fajták pontosan azt fogják bizonyítani – mind a kukorica, mind a cirok –, hogy a szélsőséges időjárás mellett is képesek viszonylag komoly hozamokat biztosítani. Napjainkban nem elhanyagolható szempont, hogy az időjárásunk átalakul, valamivel kevesebb csapadék érkezik hozzánk és elég hektikusan változik az eloszlása. Egyszer semmi aztán egyszer csak nagyon sok eső esik. Ezzel a gazdálkodóknak meg kell tanulni együtt élni. Nagyon nehéz, de én úgy gondolom, hogy maguk a fajták, a gépek mind-mind azt szolgálják, hogy valamilyen módon a termelést olyan fenntartható pályán tudják tovább vinni, amivel az valamennyire kiszámítható lesz.
A ménesbirtok mennyire profitál gazdálkodásában ezekből a bemutatókból, ezekből a “bábolnai tapasztalatokból”?
Az én szememben ez egy hatalmas fórum. Mind a gépek terén, mind a szakemberek terén. Nagyon sokan gyűlnek össze.
Ezek a tapasztalatcserék mind-mind azt segítik elő, hogy a termelés hatékonysága, kiszámíthatósága, fenntarthatósága valamilyen módon olyan mederbe terelődjön, ami mindenkinek a létét, illetve előrehaladását szolgálja. Mi is nyitott szemmel járunk, a kollégáim is, én is, pontosan azért, hogy a legújabb technológiákból, legújabb fajtákból, a különböző szakmai kerekasztal beszélgetésekből olyan információkat tudjunk összegyűjteni, ami mindenképpen elengedhetetlen és segítő jellegű a termelésben.
Említettük már a CPS-konferenciát, de számos más szakmai program is lesz. Mi minden?

Mindenképpen azt szolgálja, hogy egyszerűsítse az életüket, koszámíthatóbbá tegye. Azt szeretnénk, ha ők ebbe idejekorán belelátnának. Mintegy 1000 diákot várunk ide. Az elmúlt két évben nagy sikere volt, én úgy gondolom, most is az lesz, mert nagyon gyorsan betelt a jelentkezési paletta. Bízunk benne, hogy tudunk olyat mutatni a leendő agrárszakembereknek, akik élethivatásul választják, hogy vannak olyan gépek, amelyek támogatják, megkönnyítik a munkát.
Még mindig maradjunk a szakmai programoknál! Már konferenciák is lesznek, nem cask a CPS-konferencia.
Szaktanácsadói pontokat hoztunk létre, ezeken belül kerekasztal beszélgetéseket. Ezek nagyon fontosak. Annyi információ áramlik be a világból a mezőgazdaságba, hogy az ember cask kapkodja a fejét. Ehhez megpróbálunk egy kis segítséget adni a pályázatok tekintetében, a hitelezés tekintetében, a különböző fejlesztési formák tekintetében. Ez mindig érdekes szokott lenni, és mindig nagy érdeklődésre tart számot. Ez az egyik, amit mindenképpen megemlítenék.
Hogy mi várható ezen a téren, illetve hogy lehet ezt ellensúlyozni, ha egyáltalán lehet, vagy milyen módszerek vannak erre, ezeket érdemes az ehhez értő emberektől meghallgatni, és első kézből tájékozódni olyan formán, hogy az embernek legyen elképzelése arról, hogy merre kéne haladni. Úgy gondolom, ez a másik olyan konferencia, amely nagy érdeklődésre tarthat számot.

Bábolna neve összeforrt a lóval. Mi minden programmal várják idén a közönséget?
A lovat nehéz mozgatni. Nyilván elmegyünk, megjelenünk mi is itt-ott, de ez mindig is egy nagyon komoly megjelenési lehetőség, hogy az ott folyó ménesi munkát, illetve annak az eredményét sok ember előtt megmutassuk. Ez nekünk egy nagyon jó alkalom arra, hogy a saját dolgunkba is betekintést adjunk.
A ló nagyon látványos dolog. A hasznosításával kapcsolatban, hogy mennyi mindenre alkalmas, ezt érzékeltetjük az emberekkel. Mi mindig abban bízunk, hogy ha 10 látogatóból csak egy leteszi a névjegyét a ló mellé, akkor már nem voltunk hiába. Tavaly történelmi játékok voltak, idén egy picit átalakítjuk. Idén egy picit a hasznosítási formákat mutatjuk meg, emellett nyilván vannak olyan közönségprogramok, amikert egyszerűen képtelenség kihagyni. A Gazdanapokról sokszor úgy érdeklődnek, hogy ugyan lesznek-e kaszkadőrök, ugyan lesz-e szabad idomítás. Ebből mi is tájékozódunk. Tehát a fajtabemutatókon kívül azokat a hasznosítási formákat szeretnénk az idén bemutatni. Már említettem, hogy a ló ma már nem gazdasági állatfaj, a mezőgazdasági munkákból már kivonult, de van számtalan egyéb hasznosítási lehetőség, ami sokakat érdekel. Most egy picit ebbe szeretnénk betekintést adni.

Ha ki akarna emelni egy programot, amit a leghasznosabbnak ítél, mi lenne az?
Tekintettel arra hogy a szakmai kiállítás, mindenki a szakmából elsőként arra kíváncsi, hogy hova fejlődik a gép, mi tud nekem még többet segíteni, mi az, ami még eredményesebbé teszi a gazdálkodást. Megpróbál mindenki tájékozódni.
El tudja helyezni saját magában, hogy ez a gép neki jó, nem jó. Én azt mondom, hogy a technológiák és a gépek bemutatása, az, hogy az elvárt technológiához hogyan használhatók a gépek – ez az egyik legfontosabb. A másik pedig az a két szakmai konferencia, amelyen arról lesz szó, hogy mit kell szem előtt tartani ahhoz, hogy ezek a gépek úgy tudjanak majd produkálni és olyan hatékonysággal tudjuk őket használni, ahogy ezt általában kiskönyvben leírják. Ennek vannak előfeltételei. Ezek az előfeltételek, a gazdaságosságot kiszolgáló tájékoztatók és a gépek együttesen - én ezt emelném ki a 34. Bábolnai Gazdanapok programjából.
