
Vadkerti-Tóth Viktor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara agrárpolitikai szakértője precíziós gazdálkodással, digitalizációval kapcsolatos kérdéseket várt. Zömmel mostani pályázatokkal kapcsolatos általános kérdések érkeztek, mondta.
- A precíziós témakörhöz kapcsolódóan is érdeklődtek.
Erről érdeklődtek, hogy ezt hogyan lehet megcsinálni, lehet-e a régit használni. Tehát főként technikai kérdések voltak, amelyeken el kellett gondolkodni. Megbeszéltük, hogy ha például egy öt-tízéves felmérésről van szó, akkor az hogy nézhet ki, hogy kell összerakni, és tudtunk az érdeklődőknek segíteni – részletezte.

Péntekre szerveztük a szakiskolai napot. Ekkor a standon az iskoláscsoportoknak általános kiselőadást tartottak a tanácsadók szakterületeiről, illetve arról, a témakörök hogyan kapcsolódnak össze egy nagy egésszé. Szinte minden csoportban voltak olyan diákok, akiket nagyon érdekelt a téma, osztotta meg velünk a szakember.
A NAK tanácsadója kiemelt egy emlékezetes beszélgetést: egy fiatalember azt kérdezte, egy új gépre lesz szüksége, az új pályázat nagy segítség ebben, de miért vegyen gps-es traktort? Sokszor kimerül a vásárlás annyiban, hogy megveszik, használják, majd beviszik a pajtába, holott azon is el lehetne gondolkodni, mire lehetne az eszközt ezen túlmenően használni. Olyan adatok keletkeznek, amiket ha feldolgoznak, jól elemeznek, jó programmal használnak, sokkal pontosabban, sokkal nagyobb megtérüléssel lehet gazdálkodni, kevesebb hatóanyagot kell kijuttatni, kisebb terhelést kap a talaj.

- Volt egy olyan kérdés, ami arra vonatkozott: mindig van egy belvizes folt, a traktor csak átsiklik fölötte. Arról tájékoztattuk a kérdezőt, hogy feltehetőleg nem a belvíz miatt ment tönkre a talaj, hanem fordítva, olyan talajszerkezeti romlás lehet ott, ami miatt belvizesedik a folt. Azaz a talajt kell rendbe tenni, vagy hagyni pár évet, hogy regenerálódjon, hiszen megvan ez a képessége – emlékezett vissza.
