Back to top

Inkább lemaradt a diák a csoporttól, hogy kérdezhessen még a standunkon

Miért érdemes gps-es traktort venni? Hogyan kell használni a drónt? A belvíz volt előbb, vagy a talajminőség-romlás? Ilyen, a saját gazdálkodás során felmerült kérdésekkel is fordultak a szakemberekhez azon a tanácsadási ponton, amelyet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával közösen működtetünk.

Fotó: Králik Emese
A Bábolnai Gazdanapok időtartama alatt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával közösen szaktanácsadási pontot működtetünk. A színsor egyik standján csütörtöktől szombatig 10-16 óra között agrár-környezetgazdálkodás, ökogazdálkodás, precíziós gazdálkodás és aktuális növényvédelmi tanácsok témakörökben kérhetnek tanácsot az érdeklődők.

Vadkerti-Tóth Viktor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara agrárpolitikai szakértője precíziós gazdálkodással, digitalizációval kapcsolatos kérdéseket várt. Zömmel mostani pályázatokkal kapcsolatos általános kérdések érkeztek, mondta.

- A precíziós témakörhöz kapcsolódóan is érdeklődtek.

Az új AKG pályázatokhoz kell területmérést végezni, shape fájlban kell beadni a csatolmányt, azt gps-szel kell felmérni, vagy bármilyen olyan eszközzel, ami meghatározott paramétereken belül képes elvégezni azt a mérést.  

Erről érdeklődtek, hogy ezt hogyan lehet megcsinálni, lehet-e a régit használni. Tehát főként technikai kérdések voltak, amelyeken el kellett gondolkodni. Megbeszéltük, hogy ha például egy öt-tízéves felmérésről van szó, akkor az hogy nézhet ki, hogy kell összerakni, és tudtunk az érdeklődőknek segíteni – részletezte.

Fotó: Kiss Gergő

Péntekre szerveztük a szakiskolai napot. Ekkor a standon az iskoláscsoportoknak általános kiselőadást tartottak a tanácsadók szakterületeiről, illetve arról, a témakörök hogyan kapcsolódnak össze egy nagy egésszé. Szinte minden csoportban voltak olyan diákok, akiket nagyon érdekelt a téma, osztotta meg velünk a szakember.

- Mondták, hogy gazdálkodnak otthon, érdeklődtek, mire figyeljenek. Látszott rajtuk, hogy ebben élnek, ezzel akarnak foglalkozni. Olyan is volt, hogy az osztály már tovább ment, de egy fiatal még itt maradt a standon, mert most vettek az édesapjával egy drónt, a használatáról szeretett volna minél többet megtudni – hallottuk.

A NAK tanácsadója kiemelt egy emlékezetes beszélgetést: egy fiatalember azt kérdezte, egy új gépre lesz szüksége, az új pályázat nagy segítség ebben, de miért vegyen gps-es traktort? Sokszor kimerül a vásárlás annyiban, hogy megveszik, használják, majd beviszik a pajtába, holott azon is el lehetne gondolkodni, mire lehetne az eszközt ezen túlmenően használni. Olyan adatok keletkeznek, amiket ha feldolgoznak, jól elemeznek, jó programmal használnak, sokkal pontosabban, sokkal nagyobb megtérüléssel lehet gazdálkodni, kevesebb hatóanyagot kell kijuttatni, kisebb terhelést kap a talaj.

Fotó: Kiss Gergő

Egyszóval sokkal figyelmesebben, okszerűbben lehet gazdálkodni. Igyekeztek rávezetni a gazdát arra, hogy ez végül olcsóbban jön ki, és a talaj sem megy tönkre.

- Volt egy olyan kérdés, ami arra vonatkozott: mindig van egy belvizes folt, a traktor csak átsiklik fölötte. Arról tájékoztattuk a kérdezőt, hogy feltehetőleg nem a belvíz miatt ment tönkre a talaj, hanem fordítva, olyan talajszerkezeti romlás lehet ott, ami miatt belvizesedik a folt. Azaz a talajt kell rendbe tenni, vagy hagyni pár évet, hogy regenerálódjon, hiszen megvan ez a képessége – emlékezett vissza.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Több mint 171 milliárd forint értékben támogat új beruházásokat az Agrárminisztérium

A 80%-os nemzeti kiegészítő finanszírozásnak köszönhetőn 2021-től 1300 milliárd forint értékben támogatott a kormány mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokat, ezen felül a napokban újabb 400 projekt részesül 171,5 milliárd forintban a Vidékfejlesztési Program keretében – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

Átfogó kiadványt készített a NAK a hazai agrárium kihívásairól, fejlődési lehetőségeiről

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az elmúlt hónapokban – a globális tényezőket is figyelembe véve – széles kitekintésben és részletesen is értékelte az ágazat helyzetét, fejlődési lehetőségeit, és a hatékonyságot, versenyképességet javító konkrét javaslatokat fogalmazott meg.

Komoly potenciál van a gyógynövény ágazatban

A magyar gyógynövények iránt nagy a kereslet, az ágazatban jelentős a fejlődési potenciál – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács.

Zavarosan indult a felvidéki agrár-ágazat éve

Nehéz időket kell megtapasztalniuk a szlovákiai gazdáknak. Nyakukon a támogatási kérelmek leadása, de újak és sokszor kidolgozatlanok, előkészítetlenek a követelmények. A kormány – és vele az agrárminiszter – cseréje emellett csak mellékes eseménynek tűnik. Az agrárminisztérium vezetőinek cseréjéhez lassan már hozzászoknak.

Még szorosabbra fűzött harmincéves együttműködés

Együttműködési megállapodást írt alá a Debreceni Egyetem és a Magyar Mezőgazdaság Kft. a felsőoktatási intézmény agrártudományok területén elért eredményeinek közérthető és széles körű publikációja érdekében. A partnerség keretében kiadónk felületein is megjelennek az intézmény kutatóinak tudományos cikkei.

Újabb 5 évre Takács Géza lett a Vetőmag Szövetség elnöke

Takács Géza maradt a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. A testület vezető tisztségére 2007-ben kinevezett agrárszakember 2028-ig látja el az elnöki te-endőket. A szövetség alelnökei Cs. Nagy István, Mátrai Tibor és dr. Vida Gyula lettek.

A kkv-k továbbra is számítanak az uniós forrásokra

Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H az MTI-vel a magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.

Tíz település nyert madárvédelmi eszközöket az MME pályázatán

Csaknem ezer madárvédelmi és ismeretterjesztő eszközt helyezett ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) tíz olyan hazai településen, amelyek az MME által kiírt "Madárbarát település mintaprojektre" nyertes pályázatot adtak be.

Minél érettebb, annál zamatosabb! Itt az idei év első igazi hazai gyümölcse

A szamóca az év első igazi hazai gyümölcse, amely a fogyasztók körében óriási népszerűségnek örvend édes íze és élettani szempontból is kiváló beltartalmi értékei miatt. Ráadásul sokféleképpen elkészíthető és kiválóan beilleszthető a különböző étkezésekbe, étrendekbe. Az Európai Friss Csapat sajtóworkshopján utánajártunk, mit érdemes tudni a friss hazai szamócáról.

A vetési varjak védettek, de jelentős károkat okoznak a gazdálkodóknak

A vetési varjak az EU-ban védett állatok, ezért – hiába okoznak jelentős károkat a mezőgazdaságban – védekezni nem lehet hatékonyan ellenük, kártérítés pedig nem jár a gazdáknak. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országszerte kéri a gazdálkodókat a károk, problémák jelzésére, és kezdeményezni fogja a vonatkozó jogszabályok módosítását.