Back to top

Nem nosztalgia, hanem vagyon, amit gondozni kell

Az ötvenéves bábolnai kukoricatermesztés előtt tiszteleg az az agrár- és technikatörténeti bemutató és kiállítás, amelyet a MATE Mezőgazdasági Eszköz és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum szervezett. Az egykori tudásból a mai szakemberek is meríthetnek, hallottuk a standon.

MMG - Nem nosztalgia, hanem vagyon, amit gondozni kell

A Bábolnai Gazdanapok egyik érdekes bemutatója az agrár- és technikatörténeti bemutató és kiállítás. Dr. Hentz Károly, a MATE Mezőgazdasági Eszköz és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum igazgatója elöljáróban kiemelte: a gödöllői intézet 30 éve működik országos szakmúzeumként.

- Nagyon fontosnak tartjuk, hogy minden olyan szakmai kiállításon, fórumon, ahol az agrártechnika-történettel meg tudunk jelenni, ott legyünk tematikusan az adott eseményhez kötődő tartalommal.

A hitvallásom szerint az agrártechnika-történet nem csak a nagyapáink megélt kultúrája, a nosztalgia eleme, hanem műszaki, szakmai vagyon, amit gondozni kell, és ez a mi dolgunk – fogalmazott.

Fotó: Kiss Gergő

- Dokumentációkból nagyon nehéz egy gépet reprodukálni, ha viszont eredetiben odaadunk egy tárgyat, akkor más. Egy ilyen rendezvényen ezt a tudást be lehet mutatni, meg lehet nyerni a szakmát arra, hogy a műszaki muzeológiára szükség van. A mai kor szakembere tanulhat a régi gépekből, a múzeumban minden problémára, ha nem is egy az egyben, de van megoldás. A rendelkezésre álló tudást nem szabad veszni hagyni – osztotta meg a nézeteit.

Idén ünneplik a termelési rendszereket 1971-ben útnak indító CPS  Corn Production System, a későbbi IKR, Iparszerű Kukoricatermelési Rendszer - megalakulásának 50. évfordulóját. Ennek a forradalmi fejlődésnek a bölcsője éppen Bábolnához, az akkori Állami Gazdasághoz kötődik. Az amerikai mintára létrejött CPS a biológiai alapok és a fejlett technika ötvözésével, a, fegyelmezett technológiával, az emberi munkával Magyarországon, majd később a kelet-közép-európai országokban is változást eredményezett, Európa kirakatává tette a magyar iparszerű növénytermesztést és állattenyésztést.

Fotó: Kiss Gergő

A most Bábolnán látható kiállítást két részre osztották. A sátor alatt a központi témára, a kukoricára való tekintettel a Bábolna kukoricatermesztéshez kötődő gépek, berendezések képei láthatók.

Ezek között tizenöt olyan fotót is szemügyre vehetünk, amelyek biztosan Bábolnán készültek, de nem tudják, pontosan milyen kísérleti gépeket ábrázol, és azoknak mi lett a sorsuk.
A múzeumigazgató kiemelte: nagy örömmel fogadnák az egykori bábolnai dolgozók információit.

A kültéri részen megmutatják, hogy a korszerű gépek előtt melyek voltak azok az eszközök, amelyekkel a kukoricát feldolgozták. A kézi darálókat ki is lehet próbálni. Érdekességként kiemelte: középen egy Kühne gépsort mutatnak be, és Magyarország legrégebbi, ma is működő, 165 éves gyára a rendezvény egy másik területén jelenleg is kiállít. A tárgyak egy része a múzeum tulajdonában állnak, egy része a kiskunhalasi Agrár Géptörténeti Egyesületé.

Fotó: Kiss Gergő

Büszkén mutatta a CPS felirattal ellátott sárga munkagépet, amelyet 1971-ben gyártottak az USA-ban, ugyanebben az évben került Bábolnára. Ez nagyon nehéz menet volt, részletezte Hentz Károly. Az, hogy mégis sikerült, Burgert Róbertnek, a bábolnai kombinát akkori vezérigazgatójának volt köszönhető, aki aktív, kísérletező személyiség volt.

További fotók a kiállításról ide kattintva érhetők el.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A teljes magyar agráriumra pozitívan hat a MATE és a NAGISZ Csoport új együttműködése

A minőségi termékfejlesztés, a precíziós gazdálkodás dinamikus fejlődése és az agrárszakember-utánpótlás biztosítása érdekében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem stratégiai együttműködési megállapodást kötött a NAGISZ Zrt.-vel Nádudvaron.

Jelentősen nőtt a beruházások volumene az ingatlanberuházások, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság területén

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023 első negyedévében a beruházások mértéke éves alapon 2,8 százalékkal mérséklődött.

A falusi élet

Zebegény Szőnyi szemével – A falusi élet címmel nyílt meg május 20-án a Szőnyi István Emlékmúzeum kétrészes kiállítássorozatának első tárlata Zebegényben.

Kína népességcsökkenése a dollár megerősödését eredményezte

A magyar élelmiszer-termelés kihívásairól és lehetőségeiről rendezett konferenciát a Gazdálkodás agrárökonómiai tudományos folyóirat szerkesztőbizottsága május 25-én, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen. Az évente megrendezett tematikus konferencia célja, hogy támogassa a hazai agrárgazdaság elméleti és gyakorlati témáiról, kérdéseiről szóló, minőségében színvonalas publikációkat.

Medvecukor helyett glicirrizint az édesgyökérből!

Magyar termesztés- és gyártástechnológiára alapozva hoz létre egy magyar-üzbég vegyesvállalat édesgyökér-feldolgozó üzemet Üzbegisztánban. A lassan befejezéshez közeledő projektben három magyar vállalkozás érdekelt, a technológiát pedig a MATE kutatói szállítják.

Már a józanabb oldal hangja is hallható az európai állattenyésztésről

A hazai állattenyésztők számára továbbra is biztonságot jelentenek az állami és európai uniós támogatások, számíthatnak a kormány segítségére, de a háború hatásai, az energia-, alapanyag- és takarmányárak volatilitása, a piaci folyamatok kiszámíthatatlansága miatt fontos, hogy mindenkinek legyen egyéni kockázatkezelési stratégiája.

Napelem szőnyeg a sínek között

Napelemekkel látnák el a svájci vasúthálózat sínek közötti részét egy kísérleti szakaszban lévő innovációnak köszönhetően. A svájci Sun-Ways start-up cég májusban telepíti a napelem paneleket az ország nyugati részén található Buttes vasútállomás közelében.

750 rászoruló család részesül a MATE palántaadományából

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem 15.000 paradicsom-, paprika-, tök- és uborkapalántát nevelt karitatív célra az idei esztendőben.

Inspiráló tehetségnap a vadgazdálkodási és természetvédelmi hallgatók számára

Hogyan segíthet a TDK a munkaerőpiacon? Milyen sikerek és nehézségek adódnak a tudományos kutatás és a publikálás különböző szakaszaiban? Miért érdemes már az egyetemi képzés első évében vagy akár már középiskolában csatlakozni egy tudományos kutatóműhelyhez?

Különleges csokoládészobrokat adományozott a MATE a Bethesda Gyermekkórház kis betegeinek

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Élelmiszertudományi és Technológiai Intézete egyedülálló csokoládészobrokat adományozott a Bethesda Gyermekkórháznak, melyeket 14 óra alatt készítettek el a csokoládé-artisztika kurzus hallgatói.