youtube://v/11XhrgDVea0
A Bábolnai Gazdanapok egyik érdekes bemutatója az agrár- és technikatörténeti bemutató és kiállítás. Dr. Hentz Károly, a MATE Mezőgazdasági Eszköz és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum igazgatója elöljáróban kiemelte: a gödöllői intézet 30 éve működik országos szakmúzeumként.
A hitvallásom szerint az agrártechnika-történet nem csak a nagyapáink megélt kultúrája, a nosztalgia eleme, hanem műszaki, szakmai vagyon, amit gondozni kell, és ez a mi dolgunk – fogalmazott.
– Dokumentációkból nagyon nehéz egy gépet reprodukálni, ha viszont eredetiben odaadunk egy tárgyat, akkor más. Egy ilyen rendezvényen ezt a tudást be lehet mutatni, meg lehet nyerni a szakmát arra, hogy a műszaki muzeológiára szükség van. A mai kor szakembere tanulhat a régi gépekből, a múzeumban minden problémára, ha nem is egy az egyben, de van megoldás. A rendelkezésre álló tudást nem szabad veszni hagyni – osztotta meg a nézeteit.
Idén ünneplik a termelési rendszereket 1971-ben útnak indító CPS Corn Production System, a későbbi IKR, Iparszerű Kukoricatermelési Rendszer – megalakulásának 50. évfordulóját. Ennek a forradalmi fejlődésnek a bölcsője éppen Bábolnához, az akkori Állami Gazdasághoz kötődik. Az amerikai mintára létrejött CPS a biológiai alapok és a fejlett technika ötvözésével, a, fegyelmezett technológiával, az emberi munkával Magyarországon, majd később a kelet-közép-európai országokban is változást eredményezett, Európa kirakatává tette a magyar iparszerű növénytermesztést és állattenyésztést.
A most Bábolnán látható kiállítást két részre osztották. A sátor alatt a központi témára, a kukoricára való tekintettel a Bábolna kukoricatermesztéshez kötődő gépek, berendezések képei láthatók.
A kültéri részen megmutatják, hogy a korszerű gépek előtt melyek voltak azok az eszközök, amelyekkel a kukoricát feldolgozták. A kézi darálókat ki is lehet próbálni. Érdekességként kiemelte: középen egy Kühne gépsort mutatnak be, és Magyarország legrégebbi, ma is működő, 165 éves gyára a rendezvény egy másik területén jelenleg is kiállít. A tárgyak egy része a múzeum tulajdonában állnak, egy része a kiskunhalasi Agrár Géptörténeti Egyesületé.
Büszkén mutatta a CPS felirattal ellátott sárga munkagépet, amelyet 1971-ben gyártottak az USA-ban, ugyanebben az évben került Bábolnára. Ez nagyon nehéz menet volt, részletezte Hentz Károly. Az, hogy mégis sikerült, Burgert Róbertnek, a bábolnai kombinát akkori vezérigazgatójának volt köszönhető, aki aktív, kísérletező személyiség volt.
További fotók a kiállításról ide kattintva érhetők el.