Back to top

MVÜK Élelmiszergazdasági Fórum 2.0

A 34. Bábolnai Gazdanapok keretében megrendezett Élelmiszergazdasági Fórum valamennyi résztvevője azt mondta a program után, hogy szeretne részt venni hasonló találkozókon. Az Agrárközösség, a Magyar Mezőgazdaság Kiadó és a Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közössége azért rendezte a fórumot, hogy életre hívják Magyarország legnagyobb élelmiszergazdasági közösségét.

MMG - Magyarország legnagyobb élelmiszergazdasági közösség épül

A cél a kapcsolatépítés és tudásmegosztás a lehető leggyorsabb módon azért, hogy az élelmiszeripar a lehető legnagyobbat profitálja az elkövetkezendő évek változásaiból.

Fotó: Kiss Gergely
A programban Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára és Éder Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élelmiszeriparért felelős országos alelnöke, a Bonafarm Zrt. PR és vállalati kapcsolatok igazgatója azokról a lehetőségekről beszélt, amelyek a közelmúltban nyíltak meg az élelmiszer termékpálya szereplői előtt.

Feldman Zsolt: Azt gondolom, hogy a most felépített pályázati rendszerünk, és azok a pályázatok, amelyek a gazdálkodók és az élelmiszervállalkozások számára most elérhetők, valóban nagyon jó lehetőséget jelentenek. Ezek közül a fontosabbak a következő időszakban is meghirdetésre kerülnek.

Általánosságban a teljes támogatási rendszer szempontjából bizonytalansági pont, hogy az Európai Bizottság majd miképpen fogadja el azt a stratégiai tervet, ami 2027-ig az összes támogatási jogcímünket tartalmazza. De önmagában emiatt nem érdemes és nem is kell se kapkodni, se rohanni előre.

Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár
Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár
Fotó: Kiss Gergely

Én azt javaslom, hogy mindenki nyugodtan a maga szükségletei, lehetőségei szerint gazdálkodjon az erejével, a pályázatokra történő energiaráfordítással. Sőt, inkább azt javaslom, hogy a következő 5-6 évre tervezze meg a fejlesztéseit, és én biztos vagyok benne, hogy ezeket ütemesen, folyamatosan, pályázatok meghirdetésével meg is fogja tudni valósítani.

- A jelenlegi támogatások mennyiben fogják meghatározni a magyar élelmiszeripar jövőjét? Mennyire perspektivikusak?

Éder Tamás: Azt gondolom, az élelmiszeripar szereplőin múlik, hogy mennyiben fogják meghatározni ezek a támogatások. Óriási lehetőséget kap az ágazat. Itt olyan mértékű plusz forrás jelenik meg a következő 1-2 évben beruházási támogatások formájában, amiről az az igazság, hogy korábban az élelmiszeripar nem is álmodott.

Éder Tamás
Éder Tamás
Fotó: Kiss Gergely

Mindig sokat panaszkodtunk, hogy na, bezzeg az agrárosok minden évben mennyit kapnak, mi meg alig. Most tényleg kap lehetőséget ez az ágazat. Rendkívül fontos, hogy ezt a lehetőséget – elnézést a kifejezésért – ne csesszük el.

Tudom, hogy rendkívül sok nehézség van. Egyrészt most, amikor ezeket a pályázatokat készítik, beadják, vagy már be is adták az élelmiszeripari vállalkozók, a gazdasági körülmények szinte egyik pillanatról a másikra drasztikusan átalakulnak, hirtelen szinte minden drágábbá válik, a beruházási költségek napról napra emelkednek, emiatt sokan elbizonytalanodnak, elkedvetlenednek. Én ennek ellenére bízom abban, hogy az ütőképes beruházási elképzelések meg fognak valósulni és drasztikusan javítják a magyar élelmiszeripar meghatározó részének versenyképességét.

Fotó: Kiss Gergely
Itt egy nagyon fontos módosulás van a rendszerben. A korábbi években az élelmiszeripari támogatások összege nem is volt olyan nagy, és alapvetően csak a mikro és a kicsi vállalkozások tudtak hozzáférni. Ez a szegmens nagyon fontos része az ágazatnak, és nagyon jó, hogy ők kaptak, és most is kapnak. De azért látnunk kell azt, hogy a magyar élelmiszeripar teljesítményének 80 százaléka a közepes és nagyvállalati formációktól jön.

Ezen cégek versenyképességének a fejlesztésére van szükség ahhoz, hogy a kiskereskedelmi láncok polcain a nemzetközi versenyben képesek legyünk ott maradni. Ez a kör is kapott most egy lehetőséget. Én bízom benne, hogy jól élünk vele, és olyan támogatásfelhasználás lesz jellemző az ágazatra, ami néhány éven belül az egész magyar élelmiszeripar, és ennek köszönhetően az egész magyar mezőgazdaság versenyképességét javítja.

- Volt már egy ilyen rendezvény az agrár élelmiszeripar területén. Mennyire látszik a haszna? Tudom, hogy utána rögtön jöttek a lezárások, de mégis alakult-e az a bizonyos kapcsolati háló?


Fotó: Kiss Gergely
Horváth János, az MVÜK vezérigazgaztó-tulajdonosa: Amelyre rálátásunk volt igen. Azért is szerveztük meg másodszorra ezt az alkalmat, mert nagyon nagy igény volt arra, hogy folytatódjon ez a szakmai párbeszéd, beszélgetés.

Itt az öt ágazati szereplőt próbáljuk meg egy asztalhoz ültetni: a termelőket, feldolgozókat, a kereskedelmet, a szolgáltatói szektort, illetve a szabályozói területet. Ez ma is tökéletesen sikerült. Azt gondolom, hogy tovább kell menjünk ezen az úton – rengeteg megerősítést kaptunk ma is ebben a tekintetben.

A fórumon készült további képeket megnézheti galériánkban, ide kattintva.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Átfogó kiadványt készített a NAK a hazai agrárium kihívásairól, fejlődési lehetőségeiről

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az elmúlt hónapokban – a globális tényezőket is figyelembe véve – széles kitekintésben és részletesen is értékelte az ágazat helyzetét, fejlődési lehetőségeit, és a hatékonyságot, versenyképességet javító konkrét javaslatokat fogalmazott meg.

Klímaváltozás és állattenyésztés: hatás, alkalmazkodás

Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re várhatóan 33 százalékkal többen, közel tízmilliárdan leszünk a Földön. Az életszínvonal javulása miatt azonban a mezőgazdasági termékek fogyasztása ennél jóval nagyobb mértékben, mintegy 70 százalékkal nő majd, az állati eredetűeké is megduplázódik. Mindez akkor, amikor a klímaváltozás egyre erősebb – főként korlátozó – hatással van az állattartásra.

Állati eredetű termékek tárolási, szállítási szabálya

Az állattenyésztő kistermelők közül sokan vannak, akik feldolgozott formában a helyi piacokon értékesítik termékeiket. Ennek szabályozására rendelet is született, amelynek célja az élelmiszer-biztonság. A kistermelők számára a jogszabály semmi olyan pluszt nem tartalmaz, amelyet fogyasztói oldalról ne tekinthetnénk alapelvárásnak. A NÉBIH segítségével most összefoglaljuk ezeket a szabályokat.

Alacsony zsír vagy alacsony szénhidrát: melyik a jobb?

Ha egészségesebb életmódra szeretnénk váltani, valószínűleg hallottunk már az alacsony zsírtartalmú és a szénhidrátcsökkentett étrendekről.

Felső élelmiszer-árkorlát önkéntes alkalmazásáról tárgyal a brit kormány a szupermarketekkel

Egyes alapvető élelmiszerek felső árkorlátjának önkéntes alkalmazásáról tárgyal a brit kormány a szupermarket-hálózatokkal a több mint négy évtizede nem mért ütemű élelmiszer-drágulás megfékezése végett.

Így ugorhatunk ki a hízás-fogyás ördögi köréből

A hipotalamusznak fontos szerepe van a testtömeg-szabályozásban, gondolhatnánk, hogy nincs sok esélyünk vele szemben, pedig van.

"Made in Germany"

A német kormány jóváhagyta a Cem Özdemir szövetségi élelmiszer- és mezőgazdasági miniszter által előterjesztett, az eredetmegjelölésről szóló rendeletet. Ez azt jelenti, hogy a jövőben a csomagolatlan húsokon is fel kell tüntetni a származás helyét.

9 szénhidrát, amelyekre szükségünk van az étrendünkben

Bár a szénhidrátoknak rossz híre van, amiért túl gyorsan megemelik a vércukorszintet, nem minden szénhidrát egyforma. Míg a finomított szénhidrátokban és hozzáadott cukorban gazdag étrend összefüggésbe hozható a betegségek, köztük a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek fokozott kockázatával, néhány szénhidrátban gazdag élelmiszer hihetetlenül tápláló, és megvédheti az egészséget.

Jégbe álmodott pezsgő a Törley-től

Egy rejtélyes és hatalmas, négytonnás jégkocka jelent meg egy hete a Millenáris Széllkapu Parkban. Az olvadó műalkotás mélyén pedig egy 80 cm magas Törley Ice palack lapult. Ezzel fény derült az idei nyár egyik legnagyobb rejtélyére is.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma fontolgatja a csokoládés tej betiltását az iskolai étkezdékben

Az iskolai étkeztetésre vonatkozó új szabályok megállapításakor az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) az ízesített tej - beleértve a csokoládés, epres és más fajtákat - betiltását javasolja az általános és középiskolákban, mivel aggályosnak tartja a hozzáadott cukrok mennyiségét, ami a gyerekekre kifejezetten káros.