Back to top

Szőlőkombájnt is „nyúzhattak” a gyerekek-(is)

A Bábolnai Gazdanapokon rengeteg gépet felsorakoztattak a forgalmazók, melyekből többe be lehetett ülni, némelyiket ki lehetett próbálni. Az egyik legfuturisztikusabb gép az Agrotec Kft. standján található New Holland 9000 L szőlőkombájn volt, amin mindig nagy volt a nyüzsgés.

Hogy dolgozik egy szőlőkombájn?

Fotó: Csatlós Norbert
A szüretelőgépek kifejlesztésének annak idején az adott lendületet, hogy a szüret mindig is jelentős munkacsúcsnak számított, ezért elkelt a segítség.

Míg hagyományos kézi szüret esetén egy hektár szőlő leszüreteléséhez 200-250 munkaóra szükséges, szőlőkombájnnal ez 4-6 órára csökken - tehát jelentős megtakarítás érhető el a munkaerő költségben.

A gépek egy hektárnyi területtel egy óra alatt végeznek, e gyors tempónak köszönhetően nem kell korábban kezdeni a szüretet munkaszervezési okok miatt, mint kézi szedésnél, hanem a legoptimálisabb érettségi stádiumban indulhat a gépi szüret.

A gépek beállíthatók az adott szőlőfajtára, kordonra és az ültetvény paramétereire. Mivel a gépnek nem kell látni a fürtöket, így akár éjszaka is lehet vele dolgozni.

A szüretelőgépek működési elve közel azonos: adott egy hidas traktor, amibe egy mechanikus rázó rendszert építenek be. A hidas traktor beközöli a kordont, így a növények a két oldalon levő verőlécek közé kerülnek. A bogyókat alternáló mozgást végző szedőelemek takarítják be. Szőlőkombájnból régebben voltak vontatott típusok, de az önjárók előnye, hogy többnyire minden kerekük külön is kormányozható, ami nagyon precízzé teszi a terepen való manővereket.

Fotó: Csatlós Norbert

A technológia utánozza a kézi szüretet

A leszedett szőlőfürtöknek a földre kerülését rugalmas takaróelemek előzik meg, ezek az oszlopokat és a szőlőtörzseket közrefogják, tő közben pedig összezárnak. Az alsó gyűjtőelemekből szállítószalagok hordják fel a hidraulikusan billenthető tartályokba a szőlőfürtöket. A betakarított fürtök tisztítását, a levél, a szár-, kocsány-, vagy vessződaraboktól ventilátor távolítja el.

Fotó: Csatlós Norbert
„A géppel folytatott rázás teljes mértékben szabályozható, így a szüretelt fajta igényéhez állítható mindent. Maximális hatékonyságú gépi szüretelést folytathatunk olyan rázás-intenzitás mellet, amely még semmilyen kárt nem okoz a bokrokban.” – nyilatkozta korábban Lőrincz István, a New Holland márka hazai kizárólagos forgalmazójának, az Agrotec Magyarország Kft. termékmenedzsere.
Ami azonban a hatékony és kíméletes munkát lehetővé teszi, az a speciális anyagból kialakított gyűjtőkosár-rendszere a NORIA.

A technológia egyediségét az adja, hogy lemásolja, amit az emberi szüretelők tesznek: vödröt tart a fürtök alá, ezután a gravitációra bízza a folyamatot.

A NORIA kelyhek poliuretán alapanyagúak, rugalmasak és tartósak, hosszú élettartammal képesek gondosan, veszteség nélkül összegyűjteni a szőlőszemeket. A technikai megoldásainak köszönhetően minimalizálhatóak az ültetvénykárok, maximális betakarított bogyómennyiség mellett.

Fotó: Csatlós Norbert

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A Dunakanyar legszebb borai - újjáéledő hagyományok

Jól tudjuk, Magyarország szinte egy nagy, egybefüggő borvidék. Ráadásul olyan kiváló adottságokkal, amelyet a franciák is megsüvegelnének. Elfeledett területekkel, melyek jellemzően a filoxéra vészt követően tűntek el, s nem volt aki jó másfél évszázadon át újjáélessze.

Egy egész sor károsítónak kedvez az idő – növényvédelmi előrejelzés 22. hét

Alig van növényfaj, ami ne lenne levéltetves, rajzik az almamoly, fertőz a lisztharmat, mindent lerágnak a csigák, kezdődik a cseresznyelégy szezonja, és még hosszan sorolhatjuk. Egyedül a tűzelhalás nem fertőz még, de az időjárási feltételek ahhoz is egyre kedvezőbbek.

Már bekövetkezett a peronoszpórafertőzés

Az idén tavasszal kedvezett az időjárás a peronoszpórafertőzésnek, megjelentek az első olajfoltok a szőlő levelén. Egyelőre nem mindenütt látványosak, de a sok eső miatt bárhol elindulhatott a kórfolyamat, amit felszívódó szerekkel célszerű blokkolni.

Napelem szőnyeg a sínek között

Napelemekkel látnák el a svájci vasúthálózat sínek közötti részét egy kísérleti szakaszban lévő innovációnak köszönhetően. A svájci Sun-Ways start-up cég májusban telepíti a napelem paneleket az ország nyugati részén található Buttes vasútállomás közelében.

Lehetőségek a hazai csemegeszőlő-termesztésben

A csemegeszőlő egyike a világon legnagyobb felületen és mennyiségben termesztett és a legtöbbet fogyasztott gyümölcseinknek, az OIV statisztikája szerint 2022-ben 29,7 millió tonna termett és 28,7 millió tonnát ettünk meg. Nem véletlen mindez, hiszen a különböző országokból származó szőlő egész évben kapható a kereskedelmi hálózatok boltjaiban és a gyümölcsárusoknál.

Világpremier az antwerpeni kikötőben

A jövőben naponta hat önjáró, ugyanakkor egymással összeköttetésben lévő drón gondoskodik Antwerpen kikötőjében a dolgozók és a mindennapi folyamatok biztonságáról.

A gépesítés a nehézségek ellenére sem állt le

A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének éves közgyűlésén az állami és uniós beruházási források mellett az utánpótlás-nevelés fontosságát hangsúlyozták. A szövetség közgyűlése jó alkalom volt az ágazat legjobbjainak a díjazására is.

Vizsgáznak a borosgazdák a 42. Országos Borversenyen

Május 17-én és 18-án Budapesten zajlik a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) szervezésében a 42. Országos Borverseny. Az ország mind a 22 borvidékéről, 918 tétellel 252 pincészet nevezett a hazai borszakma legnagyobb hagyományú bormustrájára.

Szedd magad, egy helyen

Több, mint 40 éve indult útjára a saját kezű gyümölcsszedés Magyarországon, de nagyon sokáig nem hirdették, nem is reklámozták, így elsősorban csak a közelben lakók értesültek a lehetőségekről. Mostanában egyre népszerűbbé válnak azok a kertek, oldalak, szolgáltatások, amelyek alternatívát kínálnak a boltokban és piacokon elérhető választék mellett.

Varasodás almán, körtén – növényvédelmi előrejelzés 20. hét

Kedvez az időjárás az alma- és a körtevarasodás fertőzésének, nagyon fontos a megelőző védekezés, illetve a lisztharmat ellen is permetezni kell. A tűzelhalás kórokozója számára egyelőre még hideg van. A gyümölcsösökben néhány rovarkártevő ellen érdemes még védekezni, szőlőben pedig a levélatka és a gubacsatka további terjedését kell megelőzni.